google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lanzarote - wyspa cudów

atrakcje Lanzarote

Lanzarote - Światowy Rezerwat Biosfery, Wyspa stu wulkanów, Wyspa zielonych okiennic - ma wiele nazw, a każda z nich kryje w sobie ciekawostkę lub tejemnicę. Chcesz je poznać?

 

Lanzarote - wyspa cudówLanzarote

pixabay.com/neu-alf

Wulkaniczna wyspa Archipelagu Kanaryjskiego położona najbliżej Europy, na której wciąż można spotkać bulgoczącą lawę i liczne, niewielkie gejzery-Lanzarote. Jej surowy krajobraz  potrafi jednak zachwycić. Mimo iż Lanzarote nazywana jest Wyspą stu wulkanów, znajduje się ich tutaj prawie 300 – mniejszych i większych gór ognia, które stworzyły niesamowity krajobraz (a nawet można powiedzieć, że nadal go tworzą). Całe terytorium wyspy zostało wpisane na Listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery, a najlepszym miejscem poznania zjawisk wulkanicznych jest Park Narodowy Timanfaya powstały na obszarze objętym erupcjami w 1730-1736 r. Można znaleźć tu wiele plaż, o różnej wielkości, fakturze i kolorze, a także kurortów – od tętniących życiem również w nocy po kameralne i urokliwe miejsca, gdzie rozkoszować się będziemy ciszą przerywaną przez szum fal. Wyspa, mimo braku bujnej, naturalnej roślinności uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych również ze względu na kolorowe skały z wytracających się minerałów oraz turkusowe i zielone laguny.

Niezwykłość wyspy objawia się również w jej kulturze, a zwłaszcza w tradycyjnym budownictwie z zielonymi okiennicami, które pozostawił po sobie architekt i artysta Cesar Manirque. Większość miejscowości wypoczynkowych zlokalizowanych jest na południu i wschodzie wyspy ze względu na rozległe plaże. Zachodnie wybrzeże to głównie klify, niewielkie, ale wciąż aktywne stożki wulkaniczne oraz kameralne, naturalne plaże osłonięte skałami.

Stolicą i największym miastem wyspy jest Arracife położone na wschodnim wybrzeżu. Powstało w XV w. podczas podbojów hiszpańskich i przez wiele lat pozostawało niedużą wioską rybacką, jednak po podbojach Nowego Świata stało się idealnym, choć niewielkim portem przeładunkowym. Pod koniec XVI w. miasto zostało splądrowane i prawie całkowicie zniszczone podczas ataku piratów i dopiero po kilkunastu latach odbudowy zaczęło wracać do dawnej świetności. Dziś jest to nowoczesna metropolia i jedyne miejsce na wyspie z wysoką zabudową. Znajduje się tu port towarowy i pasażerski, a na południe od miasta mieści się międzynarodowe lotnisko pod tą samą nazwą. Arracife posiada sztuczną, miejską plażę ze złotym piaskiem, wzdłuż, której ciągnie się promenada ze sklepami i licznymi tawernami. Jest tu też wiele hoteli o różnym standardzie.

Odwiedzając wyspę warto wybrać się na wyprawę poza stolicę. Oto kilka pomysłów.

Costa Teguise – jest jednym z głównych kurortów wakacyjnych wyspy położonym na północny wschód od Arracife, który poza znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych posiada jeszcze Aqua Park, 18-dołkowe pole golfowe, wiele restauracji i sklepów z pamiątkami. Znajdują się tutaj 4 plaże: największa Las Cucharas ze złotym piaskiem i osłonięta falochronem – raj dla miłośników windsurfingu, niewielka Los Charcos z jasnym piaskiem, piaszczysto-żwirowa El Jabilillo i Bastian – również piaszczysto-żwirowa.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Puerto del Carmen – tętniący życiem kurort na południe od Arracife z dwiema dużymi, piaszczystymi plażami, wieloma hotelami o różnym standardzie, barami, tawernami i sklepami.

Playa Blanca – jak sama nazwa wskazuje, najbardziej charakterystyczną cechą kurortu jest biała plaża. Jest to jeden z większych kurortów południowej zatoki z wieloma hotelami różnej klasy, nowoczesnym portem jachtowym i licznymi sklepikami oraz tawernami.

Las Coloradas – niewielka miejscowość turystyczna z dużym portem jachtowym, wieloma hotelami, restauracjami i niewielkim, wąskim odcinkiem ciemnej plaży. Jednak na wschód za miastem znajdują się malownicze, złote plaże i liczne kameralne zatoczki dostępne od strony morza i osłonięte kolorowymi skałami wulkanicznymi.

El Golfo – niewielka miejscowość zachodniego wybrzeża z piaszczysto-żwirową, ciemną plażą i kilkoma, niewielkimi hotelami o różnym standardzie. Jest tu bardzo cicho, co sprawia, że najczęściej odpoczywają tu osoby chcące odpocząć od zgiełku miasta. Na południe od El Golfo znajduje się zatoka z ciemnym, delikatnym piaskiem i zielonym jeziorkiem lagunowym, które jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc wyspy.

 

 

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/755/Lanzarote/