google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Fuerteventura, czyli kanaryjski raj

atrakcje Fuerteventura

Fuerteventura - malutka wyspa z przepiękną plażą Sotavento. Największy raj dla pasjonatów sportów wodnych. Jedna z ulubionych destynacji miłośników beztroskiego wypoczynku i swobodnego relaksu.

Fuerteventura, czyli kanaryjski rajFuerta

pixabay.com/DaController

Na wyspę znacznie oddaloną od Hiszpanii turystów sprowadza zadziwiający pejzaż wulkaniczny, wymarzone plaże, jedne z najlepszych na Wyspach Kanaryjskich warunki do uprawiania surfingu oraz baza noclegowa zorganizowana na bardzo wysokim poziomie. Chociaż wyspa została odkryta przez turystów nieco później niż pozostałe wysepki archipelagu i jest najsłabiej zaludniona, stanowi idealne miejsce na spędzenie urlopu dzięki wielu atrakcjom i niezapomnianym widokom.

Wnętrze wyspy, mimo iż przypomina marokańską pustynię jest fascynujące i doskonale nadaje się na jednodniowe wyprawy. Kontrastem dla pustkowia jest cudowne wybrzeże z ciekawymi plażami, na których zawsze panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz wspaniała, wakacyjna atmosfera sprzyjająca turystom uciekającym od pracy i spraw codziennych. Wyspa z pewnością zadowoli wszystkich podróżników poszukujących zasłużonego wypoczynku i niezatłoczonych kurortów.

W otaczających wyspę wodach Oceanu Atlantyckiego żyją rozmaite gatunki ryb, które w wielu postaciach trafiają później na stoły restauracji ulokowanych w kurortach znajdujących się w większości po wschodniej i północnej części wyspy.

Jej wnętrze jest stosunkowo płaskie w porównaniu z sąsiednimi wyspami. Wulkaniczne stożki zostały łagodnie ścięte zjawiskiem erozji, a najwyższy szczyt sięga wysokość 807 m n.p.m. W krajobraz wyspy wpisały się także wydmy niedaleko Corralejo i na półwyspie Jandia - uchodzące za prawdziwe cuda natury.

Geograficznie wyspa składa się z półwyspów: Jandia na południowym-zachodzie i Maxorata na wschodzie, połączonych przesmykiem Ismo de la Pared. Średnie temperatury powietrza oscylują wokół 18-25°C, chociaż piasek i skały potrafią nagrzewać się do 50 stopni. Wyspa ma podłużny kształt zajmujący blisko 100 km długości i 30 km szerokości. Na rozległych płaskowyżach można zaobserwować stada kóz, które są na wyspie najpopularniejszym zwierzęciem hodowlanym, a z ich mleka powstają wyśmienite sery „majorero”. W krajobraz wpasowały się także karawany wielbłądów przemierzające zaschnięte rzeki lawy.

Jednymi z pierwszych osadników na wyspie byli Rzymianie, niemniej lokalni mieszkańcy, Guanczowie, nazwali ją Maxorata, tak jak nazywa się jeden z półwyspów. Właśnie pierwsi konkwistadorzy przybywający na Fuerteventurę pod dowództwem Jeana de Bethencourta zetknęli się z plemionami Maxorata i Jandia. Zdobywcy pozostawili po sobie forty, a najbardziej znanym takim fortem, funkcjonującym do dziś jako miasteczko, stała się Betancuria.

Osady założone przez Europejczyków z czasem rozrastały się, mimo iż były nękane napadami lokalnych plemion. Rządy na wyspie zaczęła reprezentować hiszpańska korona, która jest do dzisiaj oficjalną władzą. Stolica wyspy Puerto del Rosario zwana przed laty „Kozim Portem” zamieszkiwana jest przez prawie połowę wyspiarzy. Przez większość swojego istnienia była niewielką osadą, a dopiero w 1860 r., kiedy wybudowano w tym miejscu port, nabrała znaczenia i stała się największym na wyspie miastem. Wszystkie najważniejsze punkty miejscowości znajdują się w zasięgu spaceru.

Na pobyt stały turyści wybierają atrakcyjniejsze kurorty, gdyż w Puerto del Rosario nie ma wielu atrakcji, niemniej można zobaczyć chociażby Casa Museo de Unamuno prezentujące dorobek znanego, baskijskiego filozofa Miguela de Unamuno, a także wybrać się do którejś z dobrych restauracji na el cocido – typową dla wyspy potrawkę z soczewicy. W okolicy nie ma ciekawych plaż, ale miasto jest za sprawą portu i lotniska ważnym dla turystów punktem komunikacyjnym.

NAJPOPULARNIEJSZE KURORTY:

Costa Calma – wspaniała, piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża z leżakami i parasolami oraz hotele o różnym standardzie z basenami i doskonałą infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną – takie cechy charakteryzują raj dla turystów poszukujących wypoczynku w malowniczej okolicy. W takim kurorcie nie ma czasu na nudę za sprawą możliwości uprawiania windsurfingu, parasailingu, nart wodnych, siatkówki plażowej czy tenisa ziemnego w doskonale przygotowanych centrach sportowych. Po aktywnie spędzonych dniach najlepiej udać się do hotelowego jacuzzi, by nabrać sił na orzeźwiającego drinka w romantycznej dyskotece. Turystów do Costa Calma przyciąga również położona nieopodal Playa de Sotavento – złociste wybrzeże rozciągające się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów w kierunku południowym, na którym nie ma problemu ze znalezieniem wolnej przestrzeni tylko dla siebie. Część wybrzeża zajmują także wspaniałe wydmy oraz urocze zatoczki otoczone niewysokimi skałami. 

Corralejo – jeden z głównych kurortów na wyspie z wieloma hotelami o różnym standardzie, apartamentami i osiedlami turystycznymi. Wokół portu rybackiego skupia się życie towarzyskie, a turyści mają do dyspozycji najznamienitsze restauracje, tawerny, wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych oraz wspaniałą atmosferę stworzoną przez samych turystów podziwiających widok na ocean i leżącą nieopodal wyspę de los Lobos. Największym atutem Corralejo są wspaniałe, dobrze zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz położone na południu kurortu niezwykłe wydmy obmywane przez fale turkusowego oceanu, przy których również rozkładają się niebiańskie plaże z dobrymi warunkami do uprawiania sporów wodnych. Wydmy objęte są rezerwatem przyrody, a spacer w ich okolicy jest idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Na wzburzonym oceanie nigdy nie brakuje windsurferów, surferów, miłośników kitesurfingu i żeglarstwa. Popularne wśród turystów są rejsy statkiem oraz wyprawy na sąsiednią wyspę Lobos z kilkoma piaszczystymi plażami. W kurorcie znajduje się wiele miejsc, w których można usłyszeć flamenco lub spędzić romantyczne wieczory. Corralejo jest także najlepszą bazą wypadową na sąsiednią Lanzarote – promy do Playa Blanca odpływają kilka razy dziennie.

Las Playitas – uroczy zakątek, w którym wioska rybacka kontrastuje z osiedlem turystycznym i polem golfowym. Turyści wypoczywają najczęściej na szerokiej i długiej plaży z czarnym piachem, zwiedzają pozostałe części wyspy lub przesiadują w renomowanych restauracjach rybnych.

El Cotillo – wioska rybacka ze spokojną atmosferą, licznymi apartamentami oraz pięknymi, piaszczystymi plażami rozciągającymi się na północy. Oprócz kilku dobrych restauracji miejscem godnym uwagi jest Fortaleza del Toston zbudowana w 1797 r. przed atakami piratów. Okoliczne wybrzeże za sprawą silnych wiatrów idealnie nadaje się dla surferów oraz nurków, którzy mogą podziwiać świat podwodnych koralowców. W okolicy działa Zoo Safari, a także znajduje się baza wypadowa dla wycieczek zwiedzających kaldery wygasłego wulkanu.

Tarajalejo – niewielki kurort z przyzwoitą bazą noclegową, spokojną, rodzinną atmosferą i plażą charakteryzującą się ciemnym piaskiem. Do kurortu przeważnie zaglądają miłośnicy aktywnego spędzania czasu w centrum sportowym oraz entuzjaści sportów wodnych.

Caleta de Fuste – przyjemny kurort przystosowany do dużego ruchu turystycznego z doskonałą bazą hotelową, wieloma przyhotelowymi basenami, luksusowymi apartamentami i osiedlami letniskowymi. Turyści nie będą zawiedzeni z powodu jednej z najlepszych plaż na wyspie. Kąpielisko charakteryzuje się bardzo dobrym zagospodarowaniem, złocistym, drobnym piaskiem, łagodnym zejściem do wody i położeniem w zatoce idealnej do uprawiania sportów wodnych. W kurorcie działają centra windsurfingowe, szkoły nurkowe i wypożyczalnie rozmaitego sprzętu. Nie lada gratką i przygodą są wyprawy łodziami podwodnymi umożliwiające zwiedzanie zadziwiającego świata oceanicznych głębin, a także wyprawy jeepami i quadami na pustynne tereny. Nie będą się również nudzić miłośnicy golfa, gdyż w kurorcie działają dwa doskonałe pola. W nastwionej na turystów miejscowości nie brakuje nastrojowych restauracji z owocami morza i miejsc rozrywkowych, w których można spędzić najmilsze chwile na wyjeździe. Jedynym zabytkiem w kurorcie jest XVIII-wieczna wieża wkomponowana w nowoczesną zabudowę.

La Lajita – małe miasteczko z wybielonymi domkami, dobrą infrastrukturą turystyczną i niewielkim zoo cieszącym najbardziej dzieci pragnące zobaczyć egzotyczne gatunki zwierząt. Atrakcją są także przejażdżki po okolicy na wielbłądach i wyprawy safari. Turyści mają do dyspozycji długą plażę z kamieniami mieszającymi się z czarnym piaskiem, przy której stoją palmy, a codziennym widokiem są kolorowe łodzie rybackie porozkładane na nabrzeżu.

Morro Jable – bajkowy kurort położony na południu półwyspu Jandia, wzniesiony od strony wąwozu z zachowanym klimatem autentycznej wioski rybackiej. Najwięcej turystów można spotkać na wspaniałej promenadzie poprowadzonej wzdłuż złocisto-piaszczystej plaży, z wieloma wyszukanymi tawernami, kafejkami i restauracjami serwującym świeże owoce morza. Okoliczną Playa de Mottoral ze względu na idealne warunki pogodowe upodobali sobie miłośnicy windsurfingu, kitesurfingu, a także amatorzy wielogodzinnego wygrzewania się w promieniach słonecznych. W kurorcie działają szkółki nurkowe organizujące rejsy na wyprawy dla bardziej i mniej zaawansowanych nurków, a także wypożyczalnie sprzętu żeglarskiego. Okolicę dobrze zwiedza się na rowerach lub wyprawach jeep safari, a turyści mniej podatni na aktywny wypoczynek mogą swoich sił spróbować na polu golfowym. Podstawowym atutem kurortu jest doskonała baza noclegowa z hotelami o różnym standardzie, w których nie brakuje basenów, jacuzzi, barów, boisk sportowych i licznych rozrywek organizowanych dla wypoczywających gości.

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/760/ulubiona_Fuerteventura/