google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Moja ulubiona Wyspa Kanaryjska - Gran Canaria

Gran Canaria

A czemu by nie pojechać na wyspę? Może nie bezludną - właściwie to wręcz przeciwnie. Na głównej z wysp Kanaryjskiego Archipelagu z pewnością dzieje się dużo. Zamiast podziwiać jej piękno na filmach i zjdjęciach, warto zwiedzić ją osobiście!

Moja ulubiona Wyspa Kanaryjska - Gran CanariaMiasto

pixabay.com/aus_franken

Gran Canaria jest trzecią pod względem wielkości wulkaniczną wyspą Archipelagu Kanaryjskiego, która dzięki dużemu zróżnicowaniu krajobrazu nazywana jest często kontynentem w miniaturze. Od lazurowego morza, piaszczystych plaż ciągnących się kilometrami, przez urokliwe miasteczka i wsie rybackie, po wysokie góry i szczyt Pozo de las Nieves, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poza tym temperatura na wybrzeżu nie spada poniżej 20°C, co czyni Gran Canarię jednym z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynku przez cały rok.

W obrębie jednej wyspy mamy do dyspozycji niemal kilka lokalnych krajobrazów. Największe zróżnicowanie widać między południowo-zachodnim (Tamaran) a północno-wschodnim (Neocanaria) wybrzeżem wyspy. Na północy dominują tarasowe zbocza górskie, stożki wulkaniczne, malownicze wąwozy i bujna roślinność. Z kolei południe jest bardziej suche, a główny krajobraz tworzą wysokie masywy górskie, wysokie wąwozy i urwiska z widokami zapierającymi dech w piersiach. Są tutaj również piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami oraz wyodrębnione niewielkie, kameralne zatoczki.

Pierwszymi mieszkańcami hiszpańskich wysp byli Guanczowie – lud posiadający własny język oraz kulturę, który podczas podbojów hiszpańskich w późnym średniowieczu znajdował się na poziomie neolitu. Najdłużej naród ten przetrwał na Teneryfie, jednak z czasem ich kultura popadła w zapomnienie. Do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele budowli i pamiątek po GUanczanach, jednak w obecnych tradycjach można zauważyć nawiązania do kultury pierwotnych osadników.

Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria, które położone jest na północno-wschodnim krańcu i stanowi największe miasto Wysp Kanaryjskich. Początki miasta sięgają podbojów kolonialnych, kiedy to u ujścia wąwozu Guiniguada wybudowano pierwszą osadę – dzisiejsza najstarsza dzielnica Vegueta. Po wieloletnich walkach z pierwotnymi mieszkańcami została zajęta cała wyspa, a miasto szybko przekształciło się w centrum administracyjne Wysp Kanaryjskich -te z nane dobrze z filmów o piratach i żeglarzach. Las Palmas bogaciło się na handlu trzciną cukrową, a po wybudowaniu tu portu w XIX w. i utworzeniu strefy wolnocłowej jego rozwój znacznie przyśpieszył. W tym czasie też ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, a powstałe wtedy hotele najeżą dziś do najbardziej prestiżowych i jednych z najstarszych na wyspach.

Do najważniejszych pamiątek historycznych miasta zaliczają się zabytki Veguety, w tym jeden z najważniejszych kościołów na Wyspach Kanaryjskich - renesansowa katedra Św. Anny - oraz rezydencja Casa de Colon, w którym zatrzymał się Krzysztof Kolumb przed wyprawą do Ameryki. Lokalny „port”, którego pełna nazwa to Puerto de la Luz y de Las Palmas – to strefa, w której znajduje się Park Santa Catalina, wiele sklepów, a także mają miejsce największe fiesty na zakończenie karnawału (koljeny argument, abyw paść tu na noworoczną imprezę). Zaraz obok „Portu” znajduje się 4-kilometrowa, piaszczysta plaża Las Canteras, która w odległości ok. 100 m od brzegu posiada naturalny falochron pochodzenia wulkanicznego.

Gdzie wyjechać?
Gran Canaria to kilkanaście malowniczych miejscowości, które - poza stolicą - warto odwiedzić np. podczas samochodowej wycieczki.

Puerto de Mogan – leży na południowo-zachodnim krańcu wyspy i uważane jest za najbardziej malownicze miasto. Nie ma tu wysokiej zabudowy hotelowej ani wielu dyskotek, a bliskość gór dominujących w krajobrazie, malownicze uliczki „Małej Wenecji” i malowniczy port jachtowy stwarzają idealne warunki do odpoczynku od zgiełku miasta. Miasteczko posiada również kameralną plażę, odciętą od morza kamienną mierzeją, a co piątek odbywa się tu targowisko, na którym można znaleźć wiele ciekawych skarbów.

Playa de Taurito – to niewielka miejscowość z czarną, piaszczystą plażą, nad która górują wysokie skały i 2 duże kompleksy hotelowe. Plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana turystycznie – znajduje się przy niej kilka sklepików, wypożyczalni sprzętu wodnego, tawern i barów – jest tu jednak cicho i spokojnie. Mniejsze hoteliki znajdują się w głębi lądu.

Playa del Cura – niewielka wioska rybacka posiadająca dostęp do naturalnej i długiej plaży piaszczystej, nad którą górują wysokie skały wybrzeża i znajdujące się na i pod nimi kompleksy hotelowe. Miejscowość jest szczególnie popularna wśród osób szukających spokoju i zakochanych.

Playa Amadores – to malowniczo położone miasteczko z piaszczystą, bardzo dobrze zagospodarowaną plażą z widokiem na otaczające ją skały. Znajduje się tu wiele hoteli o podwyższonym standardzie oraz tawern z kuchnią międzynarodową i regionalną. Poza plażową częścią wybrzeże jest dość skaliste i obfituje w niewielkie naturalne plaże zamknięte z wąskich i wysokich zatoczkach dostępnych głównie od strony morza.

Puerto Rico – miejscowość turystyczna, której granice z sąsiednią Playa Amadores praktycznie już się zlały. Jest tu znacznie więcej hoteli różnego standardu, port jachtowy i rybacki, gdzie można zaopatrzyć się w morskie specjały oraz osłonięta sztuczną laguną piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża. W mieście znaleźć też można kilka barów i dyskotek, a także tawern z bogatym, regionalnym menu.

Arguineguin – niewielka, urokliwa wioska rybacka lubiana szczególnie w sezonie zimowym przez Norwegów, gdyż znajduje się tu wiele instytucji założonych przez mieszkańców tego kraju. Mimo kilku barów i hoteli jest tu dość cicho i spokojnie. Miejscowość posiada naturalną, piaszczystą plażę , zagospodarowana rekreacyjnie w części miejskiej, a w każdy wtorek odbywa się tu największe targowisko na Gran Canarii.

Meloneras – cicha i spokojna miejscowość południowego wybrzeża z hotelami o podwyższonym standardzie, wieloma sklepami i tawernami ciągnącymi się wzdłuż promenady, bujną roślinnością i białą, piaszczystą plażą z bogatą ofertą rekreacyjną.

Maspalomas – to jeden z najpopularniejszych kurortów wyspy  kojarzony przede wszystkim ze złotymi, piaszczystymi wydmami i wyprawami na wielbłądach. Znajduje się na południowym krańcu wyspy i jest znakomitym miejscem na odpoczynek. Znajduje się tu wiele hoteli i kwater prywatnych, jednak nie jest to tak głośna i rozrywkowa miejscowość jak sąsiadująca z nią Playa del Ingles.w granicach miasta zaczyna się rezerwat obejmujący wydmy, a niedaleko można dojść na pieszo do Faro de Maspalomas i zobaczyć malowniczą latarnię morską. W odcinku miejskim plaża jest dobrze zagospodarowana rekreacyjnie, a poza nim ciągną się piaszczyste dzikie odcinki – szczególnie popularne podczas wieczornych spacerów.

Playa del Ingles – bez wątpienia najbardziej rozrywkowa miejscowość Gran Canarii, której nocne życie przyciąga przez cały rok młodych ciałem i duchem. Znajduje się tu wiele barów, dyskotek, a kilka razy w miesiącu odbywają się imprezy na plaży. „Angielska Plaża” jest najdalej wysuniętą na południe miejscowością Gran Canarii, a największą jej chlubą jest sztuczna, piaszczysta plaża i znajdujące się między miastem a Maspalomas złote wydmy z saharyjskiego piasku. W części miejskiej plaza jest bardzo dobrze zagospodarowana, a wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego z pewnością nie pozwoli się nudzić. Cechą charakterystyczną jest też duża ilość nasadzonych palm.

San Agustin – Niewielka miejscowość położona na wschód od Playa del Ingles, która posiada 2 naturalne, ciemne, piaszczyste plaże – miejska, bardzo dobrze zagospodarowana popularna wśród miłośników sportów wodnych oraz kolejna na przedmieściach popularna szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Jest tu kilka hoteli różnego standardu i tawerny z międzynarodową i lokalną kuchnią. Miejscowość jest o wiele spokojniejsza niż sąsiednia „Angielska Plaża”. 2 km na wschód od miasteczka znajduje się Aero Club oferujący naukę latania na paralotni, szybowcach i wiele atrakcji.

Bahia Feliz – mała miejscowość wypoczynkowa z kilkoma hotelikami, kwaterami prywatnymi, dwiema malutkimi, piaszczystymi plażami, której znaczną część zajmuje pas startowy i szkoleniowy Aero Clubu. Przeważa tu skaliste i żwirowe wybrzeże, z którego rozciąga się piękny widok na morze. Na obrzeżach miasteczka znajduje się dość duży tor kartingowy.

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/761/ulubiona_Gran_Canaria/