Gran Canaria

Gran Canaria – atrakcje turystyczne

A czemu by nie pojechać na wyspę? Może nie bezludną - właściwie to wręcz przeciwnie. Na głównej z wysp Kanaryjskiego Archipelagu z pewnością dzieje się dużo. Zamiast podziwiać jej piękno na filmach i zjdjęciach, warto zwiedzić ją osobiście!

Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria, które położone jest na północno-wschodnim krańcu i stanowi największe miasto Wysp Kanaryjskich. Początki miasta sięgają podbojów kolonialnych, kiedy to u ujścia wąwozu Guiniguada wybudowano pierwszą osadę – dzisiejsza najstarsza dzielnica Vegueta. Po wieloletnich walkach z pierwotnymi mieszkańcami została zajęta cała wyspa, a miasto szybko przekształciło się w centrum administracyjne Wysp Kanaryjskich -te z nane dobrze z filmów o piratach i żeglarzach. Las Palmas bogaciło się na handlu trzciną cukrową, a po wybudowaniu tu portu w XIX w. i utworzeniu strefy wolnocłowej jego rozwój znacznie przyśpieszył. W tym czasie też ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, a powstałe wtedy hotele najeżą dziś do najbardziej prestiżowych i jednych z najstarszych na wyspach.

Do najważniejszych pamiątek historycznych miasta zaliczają się zabytki Veguety, w tym jeden z najważniejszych kościołów na Wyspach Kanaryjskich – renesansowa katedra Św. Anny – oraz rezydencja Casa de Colon, w którym zatrzymał się Krzysztof Kolumb przed wyprawą do Ameryki. Lokalny „port”, którego pełna nazwa to Puerto de la Luz y de Las Palmas – to strefa, w której znajduje się Park Santa Catalina, wiele sklepów, a także mają miejsce największe fiesty na zakończenie karnawału (koljeny argument, abyw paść tu na noworoczną imprezę). Zaraz obok „Portu” znajduje się 4-kilometrowa, piaszczysta plaża Las Canteras, która w odległości ok. 100 m od brzegu posiada naturalny falochron pochodzenia wulkanicznego.

Gdzie wyjechać?
Gran Canaria to kilkanaście malowniczych miejscowości, które – poza stolicą – warto odwiedzić np. podczas samochodowej wycieczki.

Puerto de Mogan – leży na południowo-zachodnim krańcu wyspy i uważane jest za najbardziej malownicze miasto. Nie ma tu wysokiej zabudowy hotelowej ani wielu dyskotek, a bliskość gór dominujących w krajobrazie, malownicze uliczki „Małej Wenecji” i malowniczy port jachtowy stwarzają idealne warunki do odpoczynku od zgiełku miasta. Miasteczko posiada również kameralną plażę, odciętą od morza kamienną mierzeją, a co piątek odbywa się tu targowisko, na którym można znaleźć wiele ciekawych skarbów.

Playa de Taurito – to niewielka miejscowość z czarną, piaszczystą plażą, nad która górują wysokie skały i 2 duże kompleksy hotelowe. Plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana turystycznie – znajduje się przy niej kilka sklepików, wypożyczalni sprzętu wodnego, tawern i barów – jest tu jednak cicho i spokojnie. Mniejsze hoteliki znajdują się w głębi lądu.

Playa del Cura – niewielka wioska rybacka posiadająca dostęp do naturalnej i długiej plaży piaszczystej, nad którą górują wysokie skały wybrzeża i znajdujące się na i pod nimi kompleksy hotelowe. Miejscowość jest szczególnie popularna wśród osób szukających spokoju i zakochanych.

Playa Amadores – to malowniczo położone miasteczko z piaszczystą, bardzo dobrze zagospodarowaną plażą z widokiem na otaczające ją skały. Znajduje się tu wiele hoteli o podwyższonym standardzie oraz tawern z kuchnią międzynarodową i regionalną. Poza plażową częścią wybrzeże jest dość skaliste i obfituje w niewielkie naturalne plaże zamknięte z wąskich i wysokich zatoczkach dostępnych głównie od strony morza.

Puerto Rico – miejscowość turystyczna, której granice z sąsiednią Playa Amadores praktycznie już się zlały. Jest tu znacznie więcej hoteli różnego standardu, port jachtowy i rybacki, gdzie można zaopatrzyć się w morskie specjały oraz osłonięta sztuczną laguną piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża. W mieście znaleźć też można kilka barów i dyskotek, a także tawern z bogatym, regionalnym menu.

Arguineguin – niewielka, urokliwa wioska rybacka lubiana szczególnie w sezonie zimowym przez Norwegów, gdyż znajduje się tu wiele instytucji założonych przez mieszkańców tego kraju. Mimo kilku barów i hoteli jest tu dość cicho i spokojnie. Miejscowość posiada naturalną, piaszczystą plażę , zagospodarowana rekreacyjnie w części miejskiej, a w każdy wtorek odbywa się tu największe targowisko na Gran Canarii.

Meloneras – cicha i spokojna miejscowość południowego wybrzeża z hotelami o podwyższonym standardzie, wieloma sklepami i tawernami ciągnącymi się wzdłuż promenady, bujną roślinnością i białą, piaszczystą plażą z bogatą ofertą rekreacyjną.

Maspalomas – to jeden z najpopularniejszych kurortów wyspy  kojarzony przede wszystkim ze złotymi, piaszczystymi wydmami i wyprawami na wielbłądach. Znajduje się na południowym krańcu wyspy i jest znakomitym miejscem na odpoczynek. Znajduje się tu wiele hoteli i kwater prywatnych, jednak nie jest to tak głośna i rozrywkowa miejscowość jak sąsiadująca z nią Playa del Ingles.w granicach miasta zaczyna się rezerwat obejmujący wydmy, a niedaleko można dojść na pieszo do Faro de Maspalomas i zobaczyć malowniczą latarnię morską. W odcinku miejskim plaża jest dobrze zagospodarowana rekreacyjnie, a poza nim ciągną się piaszczyste dzikie odcinki – szczególnie popularne podczas wieczornych spacerów.

Playa del Ingles – bez wątpienia najbardziej rozrywkowa miejscowość Gran Canarii, której nocne życie przyciąga przez cały rok młodych ciałem i duchem. Znajduje się tu wiele barów, dyskotek, a kilka razy w miesiącu odbywają się imprezy na plaży. „Angielska Plaża” jest najdalej wysuniętą na południe miejscowością Gran Canarii, a największą jej chlubą jest sztuczna, piaszczysta plaża i znajdujące się między miastem a Maspalomas złote wydmy z saharyjskiego piasku. W części miejskiej plaza jest bardzo dobrze zagospodarowana, a wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego z pewnością nie pozwoli się nudzić. Cechą charakterystyczną jest też duża ilość nasadzonych palm.

San Agustin – Niewielka miejscowość położona na wschód od Playa del Ingles, która posiada 2 naturalne, ciemne, piaszczyste plaże – miejska, bardzo dobrze zagospodarowana popularna wśród miłośników sportów wodnych oraz kolejna na przedmieściach popularna szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Jest tu kilka hoteli różnego standardu i tawerny z międzynarodową i lokalną kuchnią. Miejscowość jest o wiele spokojniejsza niż sąsiednia „Angielska Plaża”. 2 km na wschód od miasteczka znajduje się Aero Club oferujący naukę latania na paralotni, szybowcach i wiele atrakcji.

Bahia Feliz – mała miejscowość wypoczynkowa z kilkoma hotelikami, kwaterami prywatnymi, dwiema malutkimi, piaszczystymi plażami, której znaczną część zajmuje pas startowy i szkoleniowy Aero Clubu. Przeważa tu skaliste i żwirowe wybrzeże, z którego rozciąga się piękny widok na morze. Na obrzeżach miasteczka znajduje się dość duży tor kartingowy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(12) "Gran Canaria" ["meta_title"]=> string(47) "Gran Canaria - atrakcje turystyczne - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(114) "A czemu by nie pojechać na Gran Canaria? Na veturo.pl znajdziesz opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(11) { ["address"]=> string(45) "XCJ5+93 Pagos de Casas Juan Gómez, Hiszpania" ["lat"]=> float(27.980941103283139881341412547044456005096435546875) ["lng"]=> float(-15.5923461892496550973419289221055805683135986328125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "GhIJYc239B77O0AR3NFJAEgvL8A" ["city"]=> string(26) "Pagos de Casas Juan Gómez" ["state"]=> string(8) "Canarias" ["state_short"]=> string(2) "CN" ["post_code"]=> string(5) "35369" ["country"]=> string(9) "Hiszpania" ["country_short"]=> string(2) "ES" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Gran Canaria

meta_title: Gran Canaria - atrakcje turystyczne - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: A czemu by nie pojechać na Gran Canaria? Na veturo.pl znajdziesz opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gran Canaria - atrakcje turystyczne - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: A czemu by nie pojechać na Gran Canaria? Na veturo.pl znajdziesz opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: A czemu by nie pojechać na Gran Canaria? Na veturo.pl znajdziesz opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych.