google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Miejsce pamięci, które każdy powinien zobaczyć, by wiedzieć, komu zawdzięcza wolność i tożsamość. Muzeum Powstania Warszawskiego udowadnia, że Polacy to ludzie wielkiego honoru.

Zapraszamy na Wolę, do dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku, w której mieści się niezwykłe muzeum. Powinien je odwiedzić każdy, nie tylko Warszawiacy, czy zainteresowani historią. W 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego powstało miejsce pamięci i świadectwa, przechowujące wspomnienia o ludziach honoru, którzy ryzykowali życie dla swojego miasta i stolicy Polski. U zbiegu dwóch ulic, Przyokopowej i Grzybowskiej, odnajdziemy jedno z najważniejszych muzeów w kraju. To nie jest zwykła ekspozycja. To dowód na to, że pamiętamy o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym mieście. Brzmi patetycznie? Być może, ale w tym wypadku trudno ustrzec się patosu. Zwłaszcza, kiedy mieszka się w stolicy i codziennie ogląda miejsca, które istnieją, dzięki ludziom wspomnianym na wystawie. Wyruszmy wiec w podróż do trudnej, lecz niesłychanie ważnej przeszłości w okupowanej Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego to przestrzeń przenosząca zwiedzających w powstańczą rzeczywistość. Poruszamy się specjalnie wytyczoną trasą, przedstawiająca chronologię wydarzeń i prowadząca przez poszczególne etapy walk powstańczych. Dzięki klimatowi sal tematycznych wiemy i czujemy, jak wyglądała Warszawa 60 lat temu. Chodzimy wśród gruzów niszczonej stolicy, przemierzamy ciasne kanały – po prostu dowiadujemy się, jak wyglądała codzienność w okupowanym mieście. Zrozumieć ją pomagają także nowoczesne rozwiązania, wykorzystane przy projektowaniu multimedialnej i interaktywnej ekspozycji. Na nasze zmysły oddziałuje nie tylko przestrzeń, ale także obraz, dźwięk i światło. Wyobraźnię pobudzają wielkoformatowe zdjęcia i projekcje wyświetlane na monitorach. Jednak najważniejszym elementem wystawy jest stalowy monument, towarzyszący nam na wszystkich etapach podróży, przechodzący przez każdą kondygnację budynku. To nietypowe kalendarium Powstania, w którym słychać odgłosy bijącego serca. Symbolizują one życie miasta w 1944 roku.

W tematycznych salach wystawienniczych oglądać można powstańcze pamiątki z walki i niewoli, np. kolekcję opasek. Zobaczymy także replikę pomnika Syrenki Warszawskiej. Pozowała do niego autorka piosenki „Hej Chłopcy, bagnet na broń”, Krystyna Krahelska, która zginęła 2 sierpnia 1944 roku. Jednym z najważniejszych punktów ekspozycji jest symboliczne Miejsce Pamięci, przypominające twarze poległych Powstańców. Rzeczywistość w okupowanej Warszawie przybliży nam projekcja kronik filmowych w kinie Palladium oraz pokaz zdjęć w fotoplastykonie. Nie zabraknie także eksponatów militarnych. Do najciekawszych należy Motocykl BMW R-12, produkowany od 1935 roku oraz repliki samolotów Liberator B-24J i Liberator KG 890GR-S w skali 1:1.

Na koniec poświęćmy trochę czasu, by przystanąć przy Murze Pamięci w okalającym Muzeum Parku Wolności. Wyryto na nim około jedenastu tysięcy nazwisk ludzi, poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku. W centralnej części zawieszono także dzwon „Monstrer”. Znajduje się tutaj ku czci i pamięci dowódcy Powstania Warszawskiego, gen. bryg. Antoniego Chruściela.

Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. W poniedziałki, środy i piątki zwiedzać można w godzinach 8-18, a w czwartki od godziny 10. Muzeum czynne jest także w weekendy. W sobotę i niedzielę wystawy można oglądać od godziny 8 do 20. We wtorki muzeum jest nieczynne. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około 2 godzin. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy 10 zł. Wstęp na projekcję filmu „Miasto Ruin” to koszt 2 zł. Na wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego najlepiej wybrać się w niedzielę, kiedy zbiory udostępnione są za darmo. Rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką instruktorów w Sali Małego Powstańca.

 

 

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/766/ciekawe_muzeum_powstania_warszawskiego/