Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Miejsce pamięci, które każdy powinien zobaczyć, by wiedzieć, komu zawdzięcza wolność i tożsamość. Muzeum Powstania Warszawskiego udowadnia, że Polacy to ludzie wielkiego honoru.

Zapraszamy na Wolę, do dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku, w której mieści się niezwykłe muzeum. Powinien je odwiedzić każdy, nie tylko Warszawiacy, czy zainteresowani historią. W 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego powstało miejsce pamięci i świadectwa, przechowujące wspomnienia o ludziach honoru, którzy ryzykowali życie dla swojego miasta i stolicy Polski. U zbiegu dwóch ulic, Przyokopowej i Grzybowskiej, odnajdziemy jedno z najważniejszych muzeów w kraju. To nie jest zwykła ekspozycja. To dowód na to, że pamiętamy o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym mieście. Brzmi patetycznie? Być może, ale w tym wypadku trudno ustrzec się patosu. Zwłaszcza, kiedy mieszka się w stolicy i codziennie ogląda miejsca, które istnieją, dzięki ludziom wspomnianym na wystawie. Wyruszmy wiec w podróż do trudnej, lecz niesłychanie ważnej przeszłości w okupowanej Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego to przestrzeń przenosząca zwiedzających w powstańczą rzeczywistość. Poruszamy się specjalnie wytyczoną trasą, przedstawiająca chronologię wydarzeń i prowadząca przez poszczególne etapy walk powstańczych. Dzięki klimatowi sal tematycznych wiemy i czujemy, jak wyglądała Warszawa 60 lat temu. Chodzimy wśród gruzów niszczonej stolicy, przemierzamy ciasne kanały – po prostu dowiadujemy się, jak wyglądała codzienność w okupowanym mieście. Zrozumieć ją pomagają także nowoczesne rozwiązania, wykorzystane przy projektowaniu multimedialnej i interaktywnej ekspozycji. Na nasze zmysły oddziałuje nie tylko przestrzeń, ale także obraz, dźwięk i światło. Wyobraźnię pobudzają wielkoformatowe zdjęcia i projekcje wyświetlane na monitorach. Jednak najważniejszym elementem wystawy jest stalowy monument, towarzyszący nam na wszystkich etapach podróży, przechodzący przez każdą kondygnację budynku. To nietypowe kalendarium Powstania, w którym słychać odgłosy bijącego serca. Symbolizują one życie miasta w 1944 roku.

W tematycznych salach wystawienniczych oglądać można powstańcze pamiątki z walki i niewoli, np. kolekcję opasek. Zobaczymy także replikę pomnika Syrenki Warszawskiej. Pozowała do niego autorka piosenki „Hej Chłopcy, bagnet na broń”, Krystyna Krahelska, która zginęła 2 sierpnia 1944 roku. Jednym z najważniejszych punktów ekspozycji jest symboliczne Miejsce Pamięci, przypominające twarze poległych Powstańców. Rzeczywistość w okupowanej Warszawie przybliży nam projekcja kronik filmowych w kinie Palladium oraz pokaz zdjęć w fotoplastykonie. Nie zabraknie także eksponatów militarnych. Do najciekawszych należy Motocykl BMW R-12, produkowany od 1935 roku oraz repliki samolotów Liberator B-24J i Liberator KG 890GR-S w skali 1:1.

Na koniec poświęćmy trochę czasu, by przystanąć przy Murze Pamięci w okalającym Muzeum Parku Wolności. Wyryto na nim około jedenastu tysięcy nazwisk ludzi, poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku. W centralnej części zawieszono także dzwon „Monstrer”. Znajduje się tutaj ku czci i pamięci dowódcy Powstania Warszawskiego, gen. bryg. Antoniego Chruściela.

Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. W poniedziałki, środy i piątki zwiedzać można w godzinach 8-18, a w czwartki od godziny 10. Muzeum czynne jest także w weekendy. W sobotę i niedzielę wystawy można oglądać od godziny 8 do 20. We wtorki muzeum jest nieczynne. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około 2 godzin. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy 10 zł. Wstęp na projekcję filmu „Miasto Ruin” to koszt 2 zł. Na wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego najlepiej wybrać się w niedzielę, kiedy zbiory udostępnione są za darmo. Rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką instruktorów w Sali Małego Powstańca.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(71) "Warszawa atrakcje Warszawy - Muzeum Powstania Warszawskiego - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(192) "Warszawa 1944 - każdy Polak zna to hasło. Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje wizytę w kanałach, interaktywną wycieczkę po dawnej stolicy i wiele innych atrakcji - tylko na Veturo.pl!" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.2321733088868001004811958409845829010009765625) ["lng"]=> float(21.000366208013200974846768076531589031219482421875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/yLk6Sm_crSY" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Warszawa atrakcje Warszawy - Muzeum Powstania Warszawskiego - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Warszawa 1944 - każdy Polak zna to hasło. Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje wizytę w kanałach, interaktywną wycieczkę po dawnej stolicy i wiele innych atrakcji - tylko na Veturo.pl!

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/yLk6Sm_crSY

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Warszawa atrakcje Warszawy - Muzeum Powstania Warszawskiego - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Warszawa 1944 - każdy Polak zna to hasło. Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje wizytę w kanałach, interaktywną wycieczkę po dawnej stolicy i wiele innych atrakcji - tylko na Veturo.pl!

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Warszawa 1944 - każdy Polak zna to hasło. Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje wizytę w kanałach, interaktywną wycieczkę po dawnej stolicy i wiele innych atrakcji - tylko na Veturo.pl!