Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Jedne z najbogatszych zbiorów sztuki międzynarodowej są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie – skarbnicę dokonań artystów z całego świata.

Muzeum Narodowe w Warszawie w 2012 roku obchodziło 150 rocznicę istnienia. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce i prawdziwa świątynia twórczości, w której znajdziemy dorobek artystyczny całych pokoleń. Tym samym w jeden dzień możemy poznać historię ludzkiej kreatywności, pomysłowości i wyobraźni  od czasów starożytnych po współczesność. Zaznaczyć należy także trud, jaki wykonali twórcy Muzeum przez wiele lat jego istnienia. Paradoksalnie, wszystko zaczęło się od pustki. Nieprawdopodobne? Pierwszymi eksponatami warszawskiego muzeum nie były – jak to zazwyczaj bywa – dzieła sztuki kolekcjonowane przez kolejnych władców. Wszystkie skarby utracone zostały przez historyczne zawirowania: rozbiory Polski, wojny, pożary. Polska w dużej mierze została pozbawiona dziedzictwa, co nie przeszkodziło w snuciu marzeń i pracy nad ich spełnianiem. Wracając więc do stwierdzenia, że na początku była pustka, należy zaznaczyć, że pierwotnie muzeum nie miało siedziby, zbiorów, ani poparcia władz. Rodziło się i rosło w siłę powoli, by dziś olśniewać bogactwem zgromadzonych eksponatów.

Wszystkich, którzy przyjeżdżają do centrum Warszawy Mostem Poniatowskiego, czyli od praskiej strony, wita potężny modernistyczny gmach. Został on wzniesiony w latach 1927-1938. Jest siedzibą Muzeum Narodowego w Warszawie i dziś przechowuje około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej. Stanowi wspaniałą, pełną dostojności wizytówkę miasta. Można powiedzieć, że zaprasza gości dalej, zachęca do wjazdu do centralnej części stolicy i odkrywania zagadek miasta po kolei. Wyruszając na wycieczkę po Warszawie warto więc zacząć od „przywitania się” z pierwszym z gospodarzy. Decydując się na wizytę w muzeum Narodowym, wkraczamy do świata sztuki wielu różnych artystów. Zarezerwujmy sobie trochę więcej czasu, aby niespiesznie obejrzeć kolekcję, obejmującą nie tylko malarstwo, rzeźbę, rysunki i ryciny, ale także fotografie, numizmaty, przedmioty użytkowe i wzornictwo, zbiory późnośredniowiecznej sztuki kościelnej i eksponaty Gabinetu Monet i Medali. Zobaczymy tutaj także zespół zabytków z nubijskiej katedry Faras oraz dzieła, które przybyły z Dalekiego Wschodu. Galerie stałe zostały zaaranżowane w taki sposób, aby wiązać w harmonijną całość różne narracje, tworząc panoramę sztuki. Układ pozwala na dostrzeżenie tego, jak wielkie jest całe dziedzictwo europejskiej cywilizacji. O jej dziejach opowiadają prace najwybitniejszych artystów różnych epok. Oddajmy więc im głos i podziwiajmy.

Warszawskie Muzeum Narodowe znajduje się przy al. Jerozolimskich 3. Wystawy można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18, w czwartki do godziny 21. Kasy zamykane są na 45 minut przed zamknięciem muzeum. Bilet normalny na ekspozycje stałe kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny – dla maksimum 6 osób – 30 zł. Dzieci w wieku 7-16 lat obejrzą ekspozycję za 1 zł. Wizytę warto zaplanować na wtorek, kiedy wstęp dla wszystkich gości jest bezpłatny. Bilet normalny uprawniający do wejścia nie tylko na wystawy stałe, ale także czasowy kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł, a rodzinny 50 zł. Spodobały ci się eksponaty muzeum? Wszyscy miłośnicy sztuki mogą nabyć imienne bilety roczne. Muzeum Narodowe zaprasza także do swoich czterech oddziałów: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim i Muzeum w Nieborowie i Arkadii. To kolejne inspiracje do nowych podróży.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(56) "Muzeum Narodowe - Warszawa atrakcje Warszawy - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(173) "Muzeum Narodowe w Warszawie to największy zbiór sztuki w kraju. Od Matejki po współczesne dzieła. Niezwykłe miejsce do zwiedzania całą rodziną - tylko na Veturo.pl!" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.23991067545259880944286123849451541900634765625) ["lng"]=> float(20.989379879884300095227445126511156558990478515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Narodowe - Warszawa atrakcje Warszawy - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Narodowe w Warszawie to największy zbiór sztuki w kraju. Od Matejki po współczesne dzieła. Niezwykłe miejsce do zwiedzania całą rodziną - tylko na Veturo.pl!

watermark:

interesting_places:

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Narodowe - Warszawa atrakcje Warszawy - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Narodowe w Warszawie to największy zbiór sztuki w kraju. Od Matejki po współczesne dzieła. Niezwykłe miejsce do zwiedzania całą rodziną - tylko na Veturo.pl!

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Muzeum Narodowe w Warszawie to największy zbiór sztuki w kraju. Od Matejki po współczesne dzieła. Niezwykłe miejsce do zwiedzania całą rodziną - tylko na Veturo.pl!