google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nurkowanie - raj dla fanów podwodnego świata

nurkowanie w Egipcie

Wody Morza Czerwonego kryją zupełnie inny świat. Żyją tu gatunki ryb, których nie spotkamy w żadnych innych morzach czy oceanach. Woda jest przejrzysta, a warunki dla nurków idealne przez cały rok. Różnorodność podwodnego świata sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno początkujący jak i wprawieni gracze. Czy warto więc wybrać się do Egiptu po przygodę nad morskim dnem?

Nurkowanie - raj dla fanów podwodnego świata

pixabay.com/ msm8660

Gdybym miała doradzić wybór idealnego miejsca do nurkowania w Egipcie, nie miałabym prostego wyboru. Wszystko zależy od  tego czy ktoś już nurkował, jaką atrakcję chciałby odkryć? Czy jest bardziej poszukiwaczem czy obserwatorem?

Egipt uchodzi za najczęściej uczęszczane miejsce nurkowe na całym świecie. Dlaczego? Odpowiedź sama w sobie jest ciekawa, otóż: czy wiecie, że zazwyczaj do połowu ryb używa się dynamitu? No właśnie. W Egipcie taki połów był zabroniony. To właśnie czyni Morze Czerwone ewenementem - dzięki zakazowi koralowce na jego dnie nie zostały zniszczone. Więcej - niektóre z nich są dziś pod ścisłą ochroną.

Głównymi kurortami posiadającym dużą ilość centrów nurkowych (i - co ważne - z własnymi komorami dekompresyjnymi) są: Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh i El Gouna. Na wybór miejsca do nurkowania rzutują m.in. siła prądów morskich, strome ściany, obecność wraków, płytkość lub głębokość, na których znajdują się koralowce. Warto zapoznać się z tymi warunkami, zanim wybierzemy się na wyprawę.

Lokalne biura podróży proponują zanurzenia podczas popularnych wycieczek fakultatywnych, czyli organizowanych na miejscu, w kurortach. W praktyce wygląda to tak, że wypływamy bardziej lub mniej ekskluzywnym statkiem, a ochotnicy - po przejściu krótkiego szkolenia - schodzą pod wodę, aby zobaczyć rafę koralową. Zejście pod wodę odbywa się pod opieką instruktora. Wszystko trwa zaledwie kilkanaście minut.

A jeśli szukamy czegoś więcej?

Miłośnikom nurkowania polecamy szczególnie kilka miejsc w Egipcie. Każde z nich ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji, nawet dla wybrednych nurków. 

Hamata, kurort znajdujący się na południu Egiptu. Jest umiejscowiony z dala od zgiełku. Należy do najpiękniejszych miejsc umożliwiających nurkowanie dostępnych z brzegu, tzw. Fury Shoals. Miejsce to słynie z niekończących się podwodnych i nadwodnych tuneli, jaskiń oraz zagłębień.

Hurghada posiada największą ilość centrów nurkowych na całym świecie. Jednak jest to miasto dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją podwodną przygodę: dzięki płytkości wód i łagodnemu ukształtowaniu dna nawet początkujący nurek stanie oko w oko z różnorodnością koralowej rafy. Nie wszystkie tamtejsze oferty są jednak przygotowane do przyjęcia turystów pod względem prawnym. Warto przed wyborem szkoły dokładnie ją sprawdzić. Tutaj polecamy głównie Polskie Centrum Nurkowe, oferujące 3 rodzaje kursów - jeden z nich kończący się certyfikatem PADI.

Sharm el Sheikh to rejony dokonałe zarówno dla początkujących jak i bardzo zaawansowych nurków. Znajduje się tutaj ok. 30 baz nurkowych. Ci doświadczeni mogą zwiedzić rafy w okolivcach Parku Narodowego Ras Mohammed czyli Straights of Tiran oraz Shark Reef. Utrudnienie w penetrowaniu wód sprawiają silne prądy. Znajdują się tu jednak najpiękniejsze rafy w całym Egipcie. Bardzo dużą atrakcją jest bliskość wraku Thislegorm.

Marsa Alam czyli najbardziej dziewiczy teren dla nurków, gdzie baza hotelowa nie jest tak rozwinięta jak np. w Hurghadzie. Z Marsa jest bardzo blisko do Eliphstone uznawanego za najlepsze miejsce do podwodnego zwiedzania. Natomiast pobliskie Fury Shoal posiada niezliczone jaskinie i korytarze.

Safaga tutaj stan rafy koralowej jest lepszy niż w Hurghadzie. Są to rejony dla początkujących. Jest tutaj dość płytko. Pod wodą możemy spotkać m.in. rekiny, mureny, żółwie czy lionfish. Dużymi atrakcjami dla bardziej zaawansowanych są rafy Abu Kefan, Panorama, Middle Reef oraz wrak Salem Express.

El Gouna miasteczko zbudowane na wysepkach połączonych kanałami i mostami. Można tu wynająć komfortowe hotele. Występują tu lekkie prądy oraz wraki, natomiast podwodne krajobrazy - ze względu na obecność wysp - są nieco inne niż przy wybrzeżu.

Ostatnie z proponowanych miast to Dahab (ar. złoto) - mały kurort o egzotycznym charakterze. Na piaszczystym wybrzeżu znajdują się podwodne kaniony w otoczeniu palm, barwnych sklepików oraz małych, kolorowych budyneczków. Dla nurków to miejsce wyzwań i test na odwagę. Najgłebszy z licznych morskich kanionów, tzw. Blue Hole to niemal 100 metrów pod poziomem morza! A takich kanionów w okolicy Dahabu jest znacznie więcej. Warto zmierzyć się z któryś z nich, jeśli nurkowanie jest twoją pasją. 

 

 

Uderz lekko w białą piłeczkę. Spójrz w górę, ...

Egipt to kraj wyjątkowy, na terenie którego czekają ...

Zamiast spędzić cały pobyt w Egipcie na plaży, ...

Egipt to ulubiony kierunek podróży Polaków. Jeśli i ...

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w ...

https://veturo.pl/article/773/Nurkowanie_raj_podwodny/