Muzeum Ognia

Muzeum ognia w Żorach

W Żorach znajduje się Muzeum Ognia będące jednocześnie centrum edukacyjnym.

Czym jest ogień? W jakich dziedzinach życia ma zastosowanie? Jakie znaczenie nadawano mu w różnych kulturach? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź odwiedzając Muzeum Ognia w Żorach. Ambicją pracowników instytucji jest przekazywanie turystom wiedzy na temat tego fascynującego, ale i groźnego żywiołu, a jednocześnie uczenie ich jak się w nim obchodzić. Muzeum chce być przy tym obiektem odpowiadającym gustom nowoczesnych turystów, nie brakuje tu więc prezentacji multimedialnych czy nietypowo zaprezentowanych eksponatów.

Placówka mająca swoją siedzibę w pokrytym miedzianą blachą budynku (mającym przywodzić skojarzenia z tańczącymi płomieniami) składa się z kilku sal, w której każda przedstawia inny aspekt istnienia i wykorzystania ognia. Przechadzając się po kolejnych pomieszczeniach turyści mają możliwość poznania historii ognia i różnorodnych sposobów jego wykorzystania. Na odwiedzających czekają, poza eksponatami i prezentacjami multimedialnymi, również doświadczenia i eksperymenty. Będąc w muzeum będziemy mieli okazję nauczyć się rozpalać ogień przy pomocy wirtualnego krzesiwa i przy pomocy światła słonecznego, zgasić pożar używając sikawek strażackich (jak się okazuje to wcale nie takie proste jak się na pierwszy rzut oka wydaje), dokonać pomiarów temperatury, tworzyć różne rodzaje energii, w koncu przejść przez wirtualny ogień. Na chwilę będziemy mieli okazję  stać się dyspozytorem jednostki straży pożarnej.

Aby uatrakcyjnić jeszcze pobyt w muzeum jego właściciele zostawili w różnych miejscach obiektu zagadki, na które odpowiedź znaleźć można odwiedzając kolejne sale muzeum.  

Usytuowanie placówki w Żorach nie jest przypadkowe. Miasto wielokrotnie padało ofiarą niszczycielskiego żywiołu. Największy pożar wybuchł w Żorach w 1702 r., trawiąc całą drewnianą zabudowę miasta. Od tamtego czasu organizowane były tu specjalne procesje mające uchronić mieszkańców przed podobnymi kataklizmami. Z czasem obrzędy te zmieniły się w obchodzone po dziś 11 maja Święto Ogniowe.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(79) "Gorące muzeum - Muzeum Ognia, Żory, Atrakcje turystyczne, Atrakcje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(64) "Muzeum Ognia - atrakcja turystyczna w Żorach - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.04114822271770179895611363463103771209716796875) ["lng"]=> float(18.690948497724601651270859292708337306976318359375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Gorące muzeum - Muzeum Ognia, Żory, Atrakcje turystyczne, Atrakcje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Ognia - atrakcja turystyczna w Żorach - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gorące muzeum - Muzeum Ognia, Żory, Atrakcje turystyczne, Atrakcje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Ognia - atrakcja turystyczna w Żorach - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: Muzeum Ognia - atrakcja turystyczna w Żorach - poleca veturo.pl