Hiszpania - Andaluzja

Andaluzja – atrakcje

Andaluzja - „Brama Europy” słynąca z pomarańczy, pięknych kobiet, mauretańskich zabytków i flamenco.

Niezwykła kraina położona jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, składa się z ośmiu prowincji, graniczy na południu z brytyjskim Gibraltarem, Costa de la Luz i Costa del Sol, na zachodzie z Portugalią, na północy z Estremadurą i regionem Castila-La Mancha. Północno-wschodnią granicę wyznacza wypoczynkowy region, jakim jest Costa Almeria. Andaluzja ma zróżnicowany krajobraz dzięki górzystemu charakterowi oraz najwyższemu pasmu górskiemu, jakim jest Sierra Nevada i Sierra Morena. Region charakteryzuje się również przyjaznym dla turystów klimatem śródziemnomorskim z łagodnymi zimami bliżej wybrzeża i nieco chłodniejszymi w głębi lądu, gdzie temperatura spada do 0°C. Lata są niezwykle słoneczne, wspaniała pogoda utrzymuje się blisko 300 dni w roku, niemniej pod koniec okresu wakacyjnego można spodziewać się ulewnych deszczów.

Historia Andaluzji

Pierwsze plemiona północnoafrykańskie pojawiły się w Andaluzji w 8000 r. p.n.e., a południowe wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego było świadkiem wojen punickich w III w p.n.e. oraz dominacji cesarstwa rzymskiego. Przez siedem wieków w regionie rozwijała się kultura arabska, natomiast w XIII w. chrześcijanie przejęli kontrolę nad większością andaluzyjskich miast. Z historią południa Hiszpanii ściśle powiązana jest Sewilla – stolica nie tylko Andaluzji, ale i flamenco. Od II w. p.n.e. przechodziła z rąk do rąk i do XI w. pozostawała w cieniu Kordoby. Stała się wtedy stolicą i rezydencją możnych rodów arabskich, a po zajęciu przez chrześcijan powołano tu pierwszy Trybunał Inkwizycji. Miasto zaczęło się bardzo bogacić po odkryciu Nowego Świata, kiedy powstał tu śródlądowy port przeładunkowy na rzece Gwadalkiwir. Koniec XVII w. przyniósł ze sobą epidemię dżumy i zamulenie koryta rzeki, przez co status miasta znacznie osłabł na rzecz położonego na wybrzeżu Kadyksu. Do najważniejszych zabytków miasta należy potężny Alcazar – pałac z XI w. przebudowany w stylu mudejar, gdzie podejmowano decyzje o wyprawie Magellana, a Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po powrocie z Ameryki. Warto też zobaczyć renesansowy ratusz, katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli (największy gotycki kościół na świecie), arenę korridy z muzeum i kolekcją strojów torreadorów, Główne Archiwum Indii wpisane na Listę UNESCO, które posiada okazałą dokumentację o zamorskich posiadłościach hiszpańskich oraz przepiękny Plac Hiszpański powstały na początku ubiegłego stulecia. Sewilla dysponuje również świetną bazą turystyczną oraz doskonałym zapleczem hotelowym gwarantującym wypoczynek na najwyższym poziomie.

Aktywny wypoczynek w Andaluzji

Miłośnicy aktywnego wypoczynku spędzający urlop w Andaluzji oprócz zwiedzania zabytkowych miast wybierają się najczęściej na wybrzeża Costa de la Luz i Costa del Sol, które są rajem dla miłośników kitesurfingu, windsurfingu i żeglarstwa, a także paralotniarzy przybywających tu tłumnie przez cały rok. Południowe odcinki to również świetne tereny do nurkowania i poszukiwania skarbów w podwodnych grotach. Najlepszym miejscem na piesze i rowerowe wyprawy jest natomiast Park Narodowy Donana, a terenem do uprawiania turystyki górskiej jest imponujące pasmo Sierra Nevada rozciągające się na południowy wschód od Granady. W góry w sezonie zimowym wyprawiają się również miłośnicy jazdy na nartach i snowboardzie, gdyż panują tam doskonałe warunki do uprawiania tego typu sportów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Hiszpania atrakcje" ["meta_title"]=> string(106) "Hiszpania - Andaluzja - ciekawe miejsca w Hiszpanii, atrakcje Hiszpanii, wycieczki do Hiszpanii, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(104) "Hiszpania - atrakcje Hiszpanii na Veturo.pl. Opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Hiszpanii." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(39.5156228542330012487582280300557613372802734375) ["lng"]=> float(-3.427734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Hiszpania atrakcje

meta_title: Hiszpania - Andaluzja - ciekawe miejsca w Hiszpanii, atrakcje Hiszpanii, wycieczki do Hiszpanii, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Hiszpania - atrakcje Hiszpanii na Veturo.pl. Opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Hiszpanii.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Hiszpania - Andaluzja - ciekawe miejsca w Hiszpanii, atrakcje Hiszpanii, wycieczki do Hiszpanii, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Hiszpania - atrakcje Hiszpanii na Veturo.pl. Opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Hiszpanii.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Hiszpania - atrakcje Hiszpanii na Veturo.pl. Opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych w Hiszpanii.