google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Hiszpania - Andaluzja - atrakcje turystyczne

Hiszpania atrakcje

Andaluzja - „Brama Europy” słynąca z pomarańczy, pięknych kobiet, mauretańskich zabytków i flamenco.

Hiszpania - Andaluzja - atrakcje turystyczneHiszpania - Andaluzja

MerlinX

Andaluzja w porównaniu z innymi regionami Hiszpanii nie jest tak często odwiedzana przez turystów jak chociażby południowe wybrzeże kraju, niemniej posiada wiele ciekawych walorów, które sprawiają, że do regionu wybierają się miłośnicy spokoju, ciekawych zabytków i imprez kulturalnych. Oprócz niezwykłych krajobrazów podróżnicy będą mogli podziwiać białe wioski rozrzucone wśród malowniczych przestrzeni, a także poczują rytm flamenco i zobaczą prawdziwą korridę. Wielu turystów uważa, że Andaluzja zawieszona jest gdzieś między Europą a Afryką – nie ma w tym nic dziwnego, w niektórych miejscowościach zatrzymał się czas, a wśród gór i na granicy z morzem można trafić na bogactwo architektury mauretańskiej i ruiny rzymskich akweduktów. Poza pięknem przyrody i niesamowitymi zabytkami kolejnym atutem tego zakątka Hiszpanii jest świetnie zorganizowana baza hotelarska, gastronomiczna i szeroka oferta rekreacyjna. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wakacje w Andaluzji z pewnością na długo zostaną w pamięci.

Niezwykła kraina położona jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, składa się z ośmiu prowincji, graniczy na południu z brytyjskim Gibraltarem, Costa de la Luz i Costa del Sol, na zachodzie z Portugalią, na północy z Estremadurą i regionem Castila-La Mancha. Północno-wschodnią granicę wyznacza wypoczynkowy region, jakim jest Costa Almeria. Andaluzja ma zróżnicowany krajobraz dzięki górzystemu charakterowi oraz najwyższemu pasmu górskiemu, jakim jest Sierra Nevada i Sierra Morena. Region charakteryzuje się również przyjaznym dla turystów klimatem śródziemnomorskim z łagodnymi zimami bliżej wybrzeża i nieco chłodniejszymi w głębi lądu, gdzie temperatura spada do 0°C. Lata są niezwykle słoneczne, wspaniała pogoda utrzymuje się blisko 300 dni w roku, niemniej pod koniec okresu wakacyjnego można spodziewać się ulewnych deszczów.

Pierwsze plemiona północnoafrykańskie pojawiły się w Andaluzji w 8000 r. p.n.e., a południowe wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego było świadkiem wojen punickich w III w p.n.e. oraz dominacji cesarstwa rzymskiego. Przez siedem wieków w regionie rozwijała się kultura arabska, natomiast w XIII w. chrześcijanie przejęli kontrolę nad większością andaluzyjskich miast. Z historią południa Hiszpanii ściśle powiązana jest Sewilla – stolica nie tylko Andaluzji, ale i flamenco. Od II w. p.n.e. przechodziła z rąk do rąk i do XI w. pozostawała w cieniu Kordoby. Stała się wtedy stolicą i rezydencją możnych rodów arabskich, a po zajęciu przez chrześcijan powołano tu pierwszy Trybunał Inkwizycji. Miasto zaczęło się bardzo bogacić po odkryciu Nowego Świata, kiedy powstał tu śródlądowy port przeładunkowy na rzece Gwadalkiwir. Koniec XVII w. przyniósł ze sobą epidemię dżumy i zamulenie koryta rzeki, przez co status miasta znacznie osłabł na rzecz położonego na wybrzeżu Kadyksu. Do najważniejszych zabytków miasta należy potężny Alcazar – pałac z XI w. przebudowany w stylu mudejar, gdzie podejmowano decyzje o wyprawie Magellana, a Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po powrocie z Ameryki. Warto też zobaczyć renesansowy ratusz, katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli (największy gotycki kościół na świecie), arenę korridy z muzeum i kolekcją strojów torreadorów, Główne Archiwum Indii wpisane na Listę UNESCO, które posiada okazałą dokumentację o zamorskich posiadłościach hiszpańskich oraz przepiękny Plac Hiszpański powstały na początku ubiegłego stulecia. Sewilla dysponuje również świetną bazą turystyczną oraz doskonałym zapleczem hotelowym gwarantującym wypoczynek na najwyższym poziomie.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku spędzający urlop w Andaluzji oprócz zwiedzania zabytkowych miast wybierają się najczęściej na wybrzeża Costa de la Luz i Costa del Sol, które są rajem dla miłośników kitesurfingu, windsurfingu i żeglarstwa, a także paralotniarzy przybywających tu tłumnie przez cały rok. Południowe odcinki to również świetne tereny do nurkowania i poszukiwania skarbów w podwodnych grotach. Najlepszym miejscem na piesze i rowerowe wyprawy jest natomiast Park Narodowy Donana, a terenem do uprawiania turystyki górskiej jest imponujące pasmo Sierra Nevada rozciągające się na południowy wschód od Granady. W góry w sezonie zimowym wyprawiają się również miłośnicy jazdy na nartach i snowboardzie, gdyż panują tam doskonałe warunki do uprawiania tego typu sportów.

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/79/hiszpania_andaluzja/