Bułgaria - Pirin

Bułgaria – Pirin – atrakcje turystyczne

Wspaniałe warunki dla miłośników białego szaleństwa, malownicze góry i niepowtarzalny klimat tajemniczych miejscowości.

Stolicą regionu Pirin jest niezwykła miejscowość Bansko leżąca na wysokości 925 m n. p .m., słynąca ze wspaniałych tras narciarskich, bardzo dobrych warunków do uprawiania sportów zimowych oraz licznych urokliwych budynków, pomników i muzeów tłumnie odwiedzanych przez turystów. Malownicze położenie w południowo-zachodniej części Bułgarii wśród gór Pirin w Kotlinie Razłożkiej sprawia, że do miasteczka zaglądają nie tylko Bułgarzy, ale również setki cudzoziemców. Bansko jest nie tylko typowym kurortem wakacyjnym i narciarskim, składającym się z bazy noclegowej, restauracji, barów i klubów nocnych, ale także osadą górską o długiej i ciekawej historii.

W okolicach Banska znaleziono pozostałości rzymskich i bizantyjskich twierdz oraz średniowiecznych kaplic chrześcijańskich, co świadczy o niezwykle barwnej historii tego miejsca. Początek osady datuje się na IX wiek, a rozkwit miasto zawdzięcza przechodzącemu w tym miejscu szlakowi handlowemu ciągnącemu się znad Morza Egejskiego w głąb Europy i na Wyspy Brytyjskie. Burzliwe czasy wojenne sprawiły, że Bansko, jak i cały region Pirin, dopiero w 1912 roku uniezależniło się od Turcji. Teraz jest znanym kurortem łączącym w sobie wiele zalet związanych z licznymi atrakcjami turystycznymi zarówno tymi zimowymi, jak i letnimi.

Najciekawszym zabytkiem jest cerkiew Sweta Trojca wybudowana przez banskich mieszczan i artystów, posiadająca 30-metrową wieżę oraz dwublatowy zegar, który bez przerwy od półtora wieku wskazuje godziny mieszkańcom Banska. Miasto ma dwa główne place, które szczególnie zimą sprawiają wrażenie bajkowego świata. Na terenie starówki znajdują się najcenniejsze zabytki, a na brukowanych, malowniczych uliczkach stoją charakterystyczne domy, obwarowane wysokim murem. Znajdują się w nich tajemne przejścia, które przez lata służyły bułgarskim hajdukom ukrywającym się przed Turkami. Specjalną atrakcją jest restauracja Sirlesztowa kyszta znajdująca się w podziemiach ufortyfikowanego domu z podziemiami i tajemnymi przejściami, a stara legenda, z którą warto się zapoznać mówi, że diabelski urok rzucony na tę „mehanę” trwa do dzisiaj. Oprócz tajemniczych miejsc w Bansku są liczne muzea, domy sztuki i szkoły ikon, które z powodzeniem mogą wypełnić wolny czas turystom odpoczywającym po narciarskich eskapadach. Kurort słynie również z odbywającego się w połowie sierpnia Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego, który przyciąga turystów spędzających wakacyjny czas w tej malowniczej krainie; dużą popularnością cieszy się także Festiwal Pieśni Ludowych Pirinu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(104) "Bułgaria - Pirin - atrakcje Bułgarii, wycieczki do Bułgarii, Bułgaria, wczasy w Bułgarii, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(88) "Bułgaria - Prin - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(9) { ["address"]=> string(16) "Pirin, Bułgaria" ["lat"]=> float(41.62090289999999725978341302834451198577880859375) ["lng"]=> float(23.550391499999999922465576673857867717742919921875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJCwRG6ue3qxQRCgWq5c3IpqQ" ["name"]=> string(5) "Piryn" ["state"]=> string(13) "Błagojewgrad" ["country"]=> string(9) "Bułgaria" ["country_short"]=> string(2) "BG" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "BGR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bułgaria - Pirin - atrakcje Bułgarii, wycieczki do Bułgarii, Bułgaria, wczasy w Bułgarii, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bułgaria - Prin - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bułgaria - Pirin - atrakcje Bułgarii, wycieczki do Bułgarii, Bułgaria, wczasy w Bułgarii, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bułgaria - Prin - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Bułgaria - Prin - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania poleca veturo.pl