google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

35 lat muzeum zabawek

Atrakcje dla dzieci w Kielcach i okolicy

Z okazji swoich 35. urodzin Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowało specjalną wystawę i atrakcje dla najmłodszych.

35 lat muzeum zabawekMuzeum zabawek w Kielcach

Joanna Gołębiowska

Kieleckie muzeum jest jedną z najbardziej znanych placówek zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem zabawek i gier w kraju. 6 grudnia 1979 r. odbyła się tu pierwsza wystawa maskotek, lalek, klocków i innych przedmiotów przeznaczonych dla najmłodszych. 35 lat po tym wydarzeniu właściciele placówki przygotowali jubileuszową wystawę przypominającą historię obiektu i ludzi z nim związanych.

Największą atrakcją wystawy zatytułowanej „Preteksty do wspomnień. 35 lat Muzeum Zabawek i Zabawy 1979 –  2014” są oczywiście zabawki pozyskiwane przez placówkę przez ponad trzy dekady istnienia. W ramach ekspozycji udostępnione zostały zarówno te poznane już przez gości muzeum, jak i takie, które z różnych powodów nie były wcześniej pokazywane zwiedzającym, i które przy tej okazji mają szansę wreszcie ujrzeć światło dzienne.

W czasie wystawy obejrzeć można więc nie tylko lalki, samochodziki czy klocki, ale i drewniane zabawki ludowe, kolekcje żab, dziadków do orzechów czy pluszaki-bohaterów popularnych filmów animowanych. W ramach ekspozycji wystawiono też prawdziwe perełki – lalki pochodzące z przełomu XIX i XX w.

Prezentacja zbiorów dokumentujących 35 lat działalności placówki pozwala zobaczyć na własne oczy jak zmieniało się na przestrzeni ponad trzech dekad podejście do zabawek i zabawy, i jakie były tendencje przy tworzeniu towarzyszy dziecięcych zabaw. Co ciekawsze eksponaty otrzymały również opisy, które pozwalają prześledzić ich – czasem dramatyczne – historie. 

Wystawa dedykowana jest ludziom związanym z placówką, jej byłym i obecnym pracownikom oraz osobom, które przekazały eksponaty do muzeum. Ci pierwsi mieli możliwość zaprezentować w czasie ekspozycji swoje ulubione eksponaty.

Z okazji 35-lecia przygotowano także inne atrakcje dla najmłodszych. Właściciele Muzem przygotowali także tzw. aptekę wyobraźni, w ramach której najmłodsi goście placówki mogą brać udział w warsztatach i zajęciach rozwijających kreatywność i poszerzających wiedzę. W ofercie apteki są m.in. warsztaty językowe i warsztaty dramy. 

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/800/35-lat-muzeum-zabawek/