google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Podziemia w Przemyślu

Przemyśl atrakcje

W Przemyślu udostępniono zwiedzającym odrestaurowane podziemia archikatedry.

Podziemia w PrzemyśluPrzemyśl

Parafia Archikatedralna w Przemyślu

Po trwających cztery lata pracach remontowych, do dyspozycji odwiedzających oddano zabytkowe podziemia archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Poza odnowionymi podziemiami można tu także obejrzeć wystawę "Podziemia Archikatedry jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich”. 

Postawiona w XVI w. świątynia w ciągu swojej ponad 400-letniej historii była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Ostatnie prace renowacyjne przeprowadzane były tutaj w początkach XX w. W końcu przeszedł czas na remont pomieszczeń znajdujących się pod kościołem. Te ucierpiały zwłaszcza w 1733 r., w wyniku katastrofy budowlanej w czasie której zawaliło się sklepienie i krypty (przy odbudowie używano wtedy materiałów stanowiących wystrój świątyni).

Rozpoczęte w 2011 r. prace renowacyjne miały na celu przywrócenie dawnej świetności tym wnętrzom. Szybko się jednak okazało się, że konieczne będzie również uporządkowanie licznie występujących tu kości i szkieletów. Wśród nich konserwatorzy zabytków zidentyfikowali prochy jedenastu biskupów związanych z przemyską archidiecezją w XVIII i XIX w. Ich kości ponownie pochowano w podziemiach – obecnie znajdują się w ossuariach (naczyniach, w których przechowuje się kości lub prochy zmarłych) umieszczonych w odbudowanych kryptach. Odnowione szaty i ozdoby (np. pierścienie), w których chowano biskupów, a także tkaniny stanowiące obicia ich trumien udostępniono do obejrzenia.

Odwiedzający podziemia turyści oglądać mogą też krypty mieszczańskie i sarkofagi. Wśród tych pierwszych na szczególną uwagę zasługuje trumna i ubranie należące do dziecka. Sarkofagi należące do biskupów Antoniego Gołaszewskiego i Jana Potoczki są interesujące ze względu na znajdujące się obok nich pomieszczenie z relikwiarzami ze skarbca archikatedry. W środku są m.in. relikwie św. Wincentego a Paulo i św. Jana Nepomucena.

Wejście do krypt znajduje się w głównym przedsionku archikatedry. Podziemia można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 16.00, o pełnych godzinach.

W naszym parku robali Parkus Gigantus dowiecie się ...

Ogród-kolekcja arcydzieł stworzonych przez przyrodę. Nieopodal Przemyśla, niemalże ...

Bieszczady to miejsce magiczne, dziewicze i fascynujące – ...

Kiedy ostatnio widziałeś gwiazdy? Jaki kolor ma niebo ...

Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka od lat ...

Jeśli szukacie specyficznego klimatu starego miasta i lubicie ...

sport

https://veturo.pl/article/806/odnowione-podziemia-archikatedry/