Przemyśl

Podziemia w Przemyślu

W Przemyślu udostępniono zwiedzającym odrestaurowane podziemia archikatedry.

Po trwających cztery lata pracach remontowych, do dyspozycji odwiedzających oddano zabytkowe podziemia archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Poza odnowionymi podziemiami można tu także obejrzeć wystawę „Podziemia Archikatedry jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich”. 

Postawiona w XVI w. świątynia w ciągu swojej ponad 400-letniej historii była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Ostatnie prace renowacyjne przeprowadzane były tutaj w początkach XX w. W końcu przeszedł czas na remont pomieszczeń znajdujących się pod kościołem. Te ucierpiały zwłaszcza w 1733 r., w wyniku katastrofy budowlanej w czasie której zawaliło się sklepienie i krypty (przy odbudowie używano wtedy materiałów stanowiących wystrój świątyni).

Rozpoczęte w 2011 r. prace renowacyjne miały na celu przywrócenie dawnej świetności tym wnętrzom. Szybko się jednak okazało się, że konieczne będzie również uporządkowanie licznie występujących tu kości i szkieletów. Wśród nich konserwatorzy zabytków zidentyfikowali prochy jedenastu biskupów związanych z przemyską archidiecezją w XVIII i XIX w. Ich kości ponownie pochowano w podziemiach – obecnie znajdują się w ossuariach (naczyniach, w których przechowuje się kości lub prochy zmarłych) umieszczonych w odbudowanych kryptach. Odnowione szaty i ozdoby (np. pierścienie), w których chowano biskupów, a także tkaniny stanowiące obicia ich trumien udostępniono do obejrzenia.

Odwiedzający podziemia turyści oglądać mogą też krypty mieszczańskie i sarkofagi. Wśród tych pierwszych na szczególną uwagę zasługuje trumna i ubranie należące do dziecka. Sarkofagi należące do biskupów Antoniego Gołaszewskiego i Jana Potoczki są interesujące ze względu na znajdujące się obok nich pomieszczenie z relikwiarzami ze skarbca archikatedry. W środku są m.in. relikwie św. Wincentego a Paulo i św. Jana Nepomucena.

Wejście do krypt znajduje się w głównym przedsionku archikatedry. Podziemia można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 16.00, o pełnych godzinach.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Przemyśl atrakcje" ["meta_title"]=> string(100) "Przemyśl atrakcje Przemyśla - Archikatedra, Turystyka, Atrakcje turystyczne, Podróże, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(84) "Przemyśl - atrakcje turystyczne na Podkarpaciu - opis ciekawych miejsc na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(33) "Bieszczady - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.76778370970860265742885530926287174224853515625) ["lng"]=> float(22.7882080493426002476553549058735370635986328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Przemyśl atrakcje

meta_title: Przemyśl atrakcje Przemyśla - Archikatedra, Turystyka, Atrakcje turystyczne, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Przemyśl - atrakcje turystyczne na Podkarpaciu - opis ciekawych miejsc na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Bieszczady - atrakcje turystyczne

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Przemyśl atrakcje Przemyśla - Archikatedra, Turystyka, Atrakcje turystyczne, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Przemyśl - atrakcje turystyczne na Podkarpaciu - opis ciekawych miejsc na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: Przemyśl - atrakcje turystyczne na Podkarpaciu - opis ciekawych miejsc na veturo.pl