google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Skansen w Kowarach

Karpacz atrakcje

W Kowarach powstał skansen, w którym można zobaczyć jak niegdyś wydobywano w tych okolicach rudy żelaza i uran.

Skansen w Kowarach

arekz / Foter / CC BY

Tradycje górnicze położonych na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej Kowar sięgają średniowiecza. Dość powiedzieć, że powstanie tego miasta w XII w. związane było właśnie z wydobyciem żelaza. Jego rozwój – z produkcją narzędzi i przedmiotów metalowych. W trzeciej dekadzie XX w. doszło do tego wydobycie złóż uranu, które prowadzono tu do lat 70. ubiegłego wieku. Potem przemysł górniczy upadł, sztolnie były natomiast używane do celów naukowych przez Politechnikę Wrocławską.

W 2000 r. w kopalni otwarto podziemną trasę turystyczną (w której bada się poziom promieniowania jonizującego). Teraz sztolnia zyskała nową atrakcję w postaci skansenu.

W znajdującym się przy ul. Jagiellończyka Skansenie Górnictwa można zobaczyć m.in. torowisko, oryginalny wózek górniczy, ładowarki, wieżę, a także skały charakterystyczne dla regionu Karkonoszy. Urządzenia i przedmioty mają przybliżyć zwiedzającym tradycje górnicze na tych ziemiach. Uzupełnieniem ekspozycji w skansenie będzie film opowiadający o historii kowarskiego górnictwa, który już niedługo będzie można zobaczyć w powstającym właśnie Centrum Integracji Tradycji Miasta.

Skansen i Centrum to część większego projektu prowadzonego przez władze Kowar wespół z Czechami. W jego ramach w miejscowości Jivka powstaje trasa podziemna w byłej kopalni miedzi.

Niedaleko Kowar, w Rudawach Janowickich, w grupie skalnej Starościńskich Skał można podziwiać inny obiekt związany z górnictwem. To nieczynny kamieniołom „Pieklisko”, w którym kiedyś wydobywano granit do budowy okolicznych obiektów sakralnych i zamków.

Dziś w „Pieklisku” o prowadzonych tu niegdyś pracach wydobywczych świadczą dwa wyrobiska , na dnie których znajdują się jeziorka. Pierwsze, zwane Żółtym Jeziorkiem ma głębokość 15 m, drugie – Brunatne Jeziorko jest większe i znajduje się poniżej pod urwiskiem.

"Sztolnie Kowary" to atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca ...

Nadszedł czas wyjazdów wakacyjnych, nierzadko planowanych od wielu ...

Kościół Wang w Karpaczu przybył do Polski z ...

W tym miejscu doskonale czuć się będą miłośnicy ...

Dzieci pragną spędzić te wakacje w górach, ale ...

Niewielka miejscowość Staniszów położona w kotlinie Jeleniogórskiej na ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/808/sladami-gornictwa-na-dolnym-slasku/