google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ciekawe miejsca w Gdańsku

Atrakcje w Gdańsku

Fabryka czekolady, słynne murale, najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce, Promenada Gwiazd, kolegium, w którym kształcił się Józef Wybicki - to tylko niektóre ciekawostki, które skrywa Gdańsk. Tropiciele fascynujących miejsc nie będę zawiedzeni nadmorską stolicą Polski.

Ciekawe miejsca w GdańskuNeptun Dwór

M. Szajewski – Urząd Miejski w Gdańsku

Każde miasto ma swoje ciekawe miejsca. Nie mam na myśli tu zabytków, choć trzeba przyznać, że większość gdańskich atrakcji historycznych zasługuje na uwagę. Są jednak jeszcze miejsca magiczne, czasem zapomniane, a czasem niedoceniane. Gdańsk ma ich bardzo wiele. Mało kto pamięta bowiem, że we Wrzeszczu na miejscu centrum handlowego Manhattan, stał kiedyś budynek, gdzie z boku było wejście do Pewexu, a tam gdzie stoi Galeria Bałtycka znajdowała się fabryka czekolady Bałtyk. Ach, jakie słodkie zapachy dochodziły z niej do mieszkańców ulic Kościuszki czy Kilińskiego! Poznajcie inne tajemnice Gdańska.

1. Spacerując po gdańskich ulicach warto dokładnie przyjrzeć się rynnom zainstalowanym na kamienicach. Na ulicach Ogarnej, Powroźniczej i Kotwiczników, górne części rynien zakończone są ciekawymi dekoracjami, na przykład żabą, słoniem, gitarą i zegarem. Znajdziecie więcej motywów?

2. Gdańsk Przymorze słynie z blokowisk zwanych Falowcami (ul. Piastowska, ul. Jagiellońska), wybudowanych jeszcze w czasach PRL-u. Jeden z bloków jest prawdopodobnie najdłuższym tego typu budynkiem mieszkalnym w Polsce (ul. Obrońców Wybrzeża) i liczy niecały kilometr długości, 16 klatek, prawie 1800 mieszkań i około 6000 mieszkańców. Dużo?

Co jeszcze warto zobaczyć?

3. Na wieżowcach w gdańskiej Zaspie możecie natomiast podziwiać murale. I choć można się zastanawiać, czy to jest sztuka czy może wandalizm, zapewniam, iż jest to sztuka przez duże „S”.  Te wielkoformatowe malowidła (ul. Startowa, ul. Bajana, ul. Skarżyńskiego, ul. Pilotów) stały się już symbolem i wizytówką tej dzielnicy miasta. Na bocznych ścianach blokowisk znajdziecie między innymi portrety Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Murale na Zaspie zostały wyróżnione przez portal Huffington Post jako warte zobaczenia zjawiska kultury.

4. Gdańsk niedawno został ogłoszony miastem miłości. Co roku 24 czerwca kilkaset osób wychodzi na ulice miasta aby się... przytulać. Jednak nie tylko w czerwcu ludzie się tu kochają. Miłosny Szlak Gdańska zawiera 16 miejsc związanych z historycznymi, namiętnymi romansami, jak również zakątków sprzyjających miłosnym schadzkom. Wśród nich znajdziecie Nowy Dom Ławy na Długim Targu, skąd do dziś latem wygląda Panienka z Okienka, wypatrując czy wśród przechodniów nie ma porucznika Kazimierza Koryckiego, Dawny Dom Opieki Szpitala św. Ducha, na ulicy Furty, gdzie Anna w nędzarzu rozpoznała swojego ukochanego Jakuba - na którego czekała kilkadziesiąt lat, Dom Angielski, na ulicy Chlebnickiej, w którym mieszkała Barbara Rosenberg, której miłość do anglika, zwyciężyła wiele przeszkód czy w końcu Plebania Mariacka, gdzie miał miejsce polski dramat „Romea i Julii”. Współczesnych zakochanych, jak również tych co poszukują miłości zachęcamy do spacerów po Moście Miłości, na ulicy Korzennej, gdzie możecie przypiąć kłódkę z własną sentencją, zachęcamy do wizyty w Zaułku Pocałunków, na ulicy Zaułek Zachariasza Zappio i pod Bramą Miłości, która znajduje się na ulicy Piwnej a na której znajdziecie miłosną rycinę.Już nam serce rośnie.

5. Dla fanów muzyki coś o polskich kompozytorach. W Gdańsku, w tzw. Starych Szkotach znajduje się barokowy kościół św. Ignacego Loyoli wraz ze starą plebanią, która stoi na miejscu dawnego Kolegium Jezuickiego. W nim kształcił się twórca hymnu polskiego, generał Józef Wybicki.

6. Również miłośnicy filmu znajdą tu prawdziwą perełkę - a właściwie amber. Na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd, w Gdańsku, na Ołowiance, odciski swoich dłoni zostawili miedzy innymi, Andrzej Grabowski, Andrzej Chyra, Joanna Brodzik, Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr, Krzysztof Krauze, Grzegorz Turnau, Jerzy Pilch, Leszek Możdżer, Krzysztof Penderecki, Antoni Krauze czy Ian Gillan.

To tylko niektóre z ciekawostek jakie kryje w sobie Gdańsk. Jeśli zechcecie poznać je wszystkie będziecie musieli spędzić tu całe wakacje, a i tak pewnie nie starczy Wam czasu.W każdym razie - wyślijcie nam swoją listę!

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/817/ciekawe_miejsca_gdansk/