bazar

Obyczaje w Emiratach Arabskich

Emiraty Arabskie są krajem, w którym mieszkają i pracują ludzie pochodzący z różnych stron świata, a rdzenni mieszkańcy zajmują jedynie niewielki procent tej wielokulturowej populacji, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić obyczajowość tego tworu państwowego. Na ulicach miast można spotkać wyznawców przeróżnych religii, praktykujących wiele obrzędów i tradycji niezwiązanych z Bliskim Wschodem.

Kobiety są traktowane w Emiratach z należytym szacunkiem, szczególnie te z zagranicy określane mianem „Lady from Europe”. Udostępnione są im specjalne okienka w bankach, miejsca w autobusach i wiele obszarów, w których damy mogą odpocząć od męskiego towarzystwa. Kobiety mają swoje święta, natomiast w parkach i na plażach wyznaczone są specjalne strefy kobiece.

Jeżeli ktoś przebywa w Emiratach na początku grudnia, może zaobserwować obchody święta narodowego, kiedy większość budynków rozświetlają miliony lampek w barwach narodowych i w wielu miejscach można zobaczyć wyeksponowane portrety prezydenta. Na ulicach pojawiają się barwne korowody, a muzyka i tańce nie ustają do rana. Większość pozostałych świąt wyznacza ściśle przestrzegany kalendarz muzułmański (m.in. Muzułmański Nowy Rok, Narodziny Proroka Mahometa Milad al-Nabi, rocznica dnia, w którym Mahomet emigrował z Mekki). Turyści powinni także z szacunkiem podchodzić do Ramadanu, kiedy sklepy i instytucje są zamknięte oraz obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Jedną z ciekawszych form spędzania wolnego czasu jest palenie fajki wodnej znanej jako szisza lub hubble-bubble. Aromatyczny tytoń wypalony w gronie przyjaciół może nie tylko poprawić humor, ale także zrelaksować i przyczynić się do poznania ciekawego zwyczaju.

Przy bezpośrednim kontakcie z rdzennymi Arabami warto pamiętać, że są szczególnie wrażliwi na swoją narodowość i uważać na komentarze dotyczące ich pochodzenia. Arabowie cenią sobie Europejczyków, którzy z dystansem podchodzą do swojego stroju i ubierają się raczej skromnie bez nadmiernego eksponowania swojego ciała. Również nadpobudliwe okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych nie jest mile widziane. W strojach kąpielowych można chodzić jedynie na plażach, a opalanie toples jest zabronione.

Przy powitaniu warto wykazać się minimalną wiedzą na temat arabskiego świata i wypowiedzieć przyjaźnie salam alejkum – „pokój z tobą”, a na to samo odpowiedzieć wa alejkum as-salaam.

Przy fotografowaniu ludzi najlepiej wcześniej zapytać o zgodę, gdyż nie każdemu mieszkańcowi Emiratów może spodobać się zbyt swobodne podejście do tematu przez Europejczyków. Nie można fotografować obiektów wojskowych, lotnisk oraz budynków publicznych.

Przy korzystaniu z większości usług, szczególnie w hotelach i restauracjach, należy zostawić napiwek wysokości 10-15%  za usługę.

Wyznawcom innych religii niż islam zabronione jest wchodzenie do meczetów w trakcie trwania nabożeństwa.

Region Sharjah nieco różni się od pozostałych Emiratów, gdyż wyjątkowo surowo przestrzega prawa związanego z religią i tradycją islamską. Obowiązuje tam całkowity zakaz sprzedaży alkoholu z wyjątkiem hotelowych restauracji i barów, więc miłośnicy nocnych klubów mogą zapomnieć o wyjściu wieczorem na miasto i szampańskiej zabawie do rana. Ponadto regionalne obyczaje krytycznie odnoszą się do ubioru. Przed wyjazdem do Sharjah warto wziąć z sobą odpowiednie ubranie zasłaniające ramiona i kolana, a także strój na plażę nie budzący kontrowersji.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(107) "Zjednoczone Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawostki - Podróże, Atrakcje turystyczne, Wakacje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(95) "Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawe miejsca, atrakcje miast - wycieczki i wczasy na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(23.531758948795499009065679274499416351318359375) ["lng"]=> float(53.789062492514602809023926965892314910888671875) ["zoom"]=> int(5) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ZEA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zjednoczone Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawostki - Podróże, Atrakcje turystyczne, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawe miejsca, atrakcje miast - wycieczki i wczasy na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zjednoczone Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawostki - Podróże, Atrakcje turystyczne, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawe miejsca, atrakcje miast - wycieczki i wczasy na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Emiraty Arabskie - obyczaje, ciekawe miejsca, atrakcje miast - wycieczki i wczasy na veturo.pl