google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Obyczaje w Emiratach Arabskich

Emiraty Arabskie są krajem, w którym mieszkają i pracują ludzie pochodzący z różnych stron świata, a rdzenni mieszkańcy zajmują jedynie niewielki procent tej wielokulturowej populacji, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić obyczajowość tego tworu państwowego. Na ulicach miast można spotkać wyznawców przeróżnych religii, praktykujących wiele obrzędów i tradycji niezwiązanych z Bliskim Wschodem.

Obyczaje w Emiratach Arabskichbazar

pixabay.com/schmid - reportagen

Dla turystów spotkanie z wielokulturowością widoczną na ulicach może być cennym doświadczeniem. Większość mieszkańców łączy jednak islam, który przeniknął do wielu dziedzin życia społecznego jako dominująca religia, chociaż w wielu miastach można także natknąć się na świątynie chrześcijańskie. Kiedy mieszkańcy kraju mają ścisły zakaz spożywania wieprzowiny, turyści bez problemu mogą zamówić w hotelowej restauracji ulubione danie przyrządzone z tego mięsa. Podobnie jest ze spożywaniem alkoholu, który ciężko kupić w tradycyjnych sklepach.

Mieszkańcy Emiratów swoje tradycje sięgające XVII wieku, chcą podkreślić chociażby ubiorem przystosowanym do gorącego klimatu. Na ulicach można spotkać mężczyzn noszących diszdasze lub kandury, czyli tuniki z rękawami sięgające kostek, zazwyczaj w kolorze białym i beżowym. Przed upalnym słońcem chroni takiya lub gafhiya – czepek z dzianiny nakryty luźną, bawełnianą chustką o nazwie gutra w kolorze białym lub w czerwono-białą kratę. Na specjalną okazję Arabowie nakładają biszt, czyli ozdobioną pelerynę. Z kolei kobiety noszą szaty w czarnym kolorze, czasami zdobione koralikami i misternie zdobione na brzegach oraz chustkę przykrywającą włosy sheyla. Zdarza się, że kobiety według religijnych obyczajów zakrywają twarz islamskim okryciem o nazwie burqa.

Kobiety są traktowane w Emiratach z należytym szacunkiem, szczególnie te z zagranicy określane mianem „Lady from Europe”. Udostępnione są im specjalne okienka w bankach, miejsca w autobusach i wiele obszarów, w których damy mogą odpocząć od męskiego towarzystwa. Kobiety mają swoje święta, natomiast w parkach i na plażach wyznaczone są specjalne strefy kobiece.

Jeżeli ktoś przebywa w Emiratach na początku grudnia, może zaobserwować obchody święta narodowego, kiedy większość budynków rozświetlają miliony lampek w barwach narodowych i w wielu miejscach można zobaczyć wyeksponowane portrety prezydenta. Na ulicach pojawiają się barwne korowody, a muzyka i tańce nie ustają do rana. Większość pozostałych świąt wyznacza ściśle przestrzegany kalendarz muzułmański (m.in. Muzułmański Nowy Rok, Narodziny Proroka Mahometa Milad al-Nabi, rocznica dnia, w którym Mahomet emigrował z Mekki). Turyści powinni także z szacunkiem podchodzić do Ramadanu, kiedy sklepy i instytucje są zamknięte oraz obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Jedną z ciekawszych form spędzania wolnego czasu jest palenie fajki wodnej znanej jako szisza lub hubble-bubble. Aromatyczny tytoń wypalony w gronie przyjaciół może nie tylko poprawić humor, ale także zrelaksować i przyczynić się do poznania ciekawego zwyczaju.

Przy bezpośrednim kontakcie z rdzennymi Arabami warto pamiętać, że są szczególnie wrażliwi na swoją narodowość i uważać na komentarze dotyczące ich pochodzenia. Arabowie cenią sobie Europejczyków, którzy z dystansem podchodzą do swojego stroju i ubierają się raczej skromnie bez nadmiernego eksponowania swojego ciała. Również nadpobudliwe okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych nie jest mile widziane. W strojach kąpielowych można chodzić jedynie na plażach, a opalanie toples jest zabronione.

Przy powitaniu warto wykazać się minimalną wiedzą na temat arabskiego świata i wypowiedzieć przyjaźnie salam alejkum – „pokój z tobą”, a na to samo odpowiedzieć wa alejkum as-salaam.

Przy fotografowaniu ludzi najlepiej wcześniej zapytać o zgodę, gdyż nie każdemu mieszkańcowi Emiratów może spodobać się zbyt swobodne podejście do tematu przez Europejczyków. Nie można fotografować obiektów wojskowych, lotnisk oraz budynków publicznych.

Przy korzystaniu z większości usług, szczególnie w hotelach i restauracjach, należy zostawić napiwek wysokości 10-15%  za usługę.

Wyznawcom innych religii niż islam zabronione jest wchodzenie do meczetów w trakcie trwania nabożeństwa.

Region Sharjah nieco różni się od pozostałych Emiratów, gdyż wyjątkowo surowo przestrzega prawa związanego z religią i tradycją islamską. Obowiązuje tam całkowity zakaz sprzedaży alkoholu z wyjątkiem hotelowych restauracji i barów, więc miłośnicy nocnych klubów mogą zapomnieć o wyjściu wieczorem na miasto i szampańskiej zabawie do rana. Ponadto regionalne obyczaje krytycznie odnoszą się do ubioru. Przed wyjazdem do Sharjah warto wziąć z sobą odpowiednie ubranie zasłaniające ramiona i kolana, a także strój na plażę nie budzący kontrowersji.

Dubai Aquarium & Underwater Zoo zlokalizowane  w  Dubai ...

Meraas, spółka holdingowa z siedzibą w Dubaju, zapowiedziała ...

Dubaj jest miastem tranzytowym w drodze do ponad ...

Dubaj to nie tylko nowoczesna architektura i luksusowe ...

Nikt nie zna Dubaju tak jak jego mieszkańcy. ...

https://veturo.pl/article/830/emiraty_wycieczki_obyczaje_wczasy/