google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum im. K.Makuszyńskiego w Zakopanem

Zapraszamy w odwiedziny do pisarza, którego pokochały dzieci. Tutaj otwiera się świat niezwykłego człowieka, dzieki któremu narodzili sie bohaterowie "Szatana z siódmej klasy", "Panny z mokrą głową', czy "Szaleństw panny Ewy". W zakopiańskiej willi "Opolance" nadal żyje duch Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum im. K.Makuszyńskiego w ZakopanemMuzeum im. K.Makuszyńskiego w Zakopanem

mat. prasowe ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

Większość z nas zna z dzieciństwa jego powieści. „Szaleństwa panny Ewy”, „Panna z mokrą głową” i „Awantura o Basię” pozwalały małym dziewczynkom marzyć o niesamowitych przygodach, które przeżyć można nie tylko w bajkach, ale w codziennym życiu. Chłopcy chcieli być jak „Szatan z siódmej klasy” i być „Przyjacielem wesołego diabła”. Dziś opowieści i bohaterów stworzonych przez Kornela Makuszyńskiego możemy przedstawić nowemu pokoleniu, które prawdopodobnie pokocha autora tak, jak niegdyś my. Świadczyć o tym mogą drobne pamiątki przybywające z roku na rok na jego grobie na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Miasto to stało się jego ostatnim domem, ale dawniej stanowiło ucieczkę od gwaru Warszawy. Dziś możemy wkroczyć do jego świata i zobaczyć jak mieszkał w willi „Opolance”.

Zgrabny lecz niepozorny murowany budynek willi to mieszkanie, w którym jeszcze czuć artystyczną duszę autora. Kornel Makuszyński ze swoją żoną Janiną Gluzińską-Makuszyńską mieszkał tutaj zawsze, gdy niemalże co roku odwiedzał Zakopane latem i zimą. Pisarz tak pokochał ten dom i Podhale, że po wojnie został tutaj już na stałe. Gdyby nie zniszczenia podczas trudnych lat wojennych, dziś moglibyśmy oglądać wiele cennych przedmiotów oraz zasoby dużej biblioteki państwa Makuszyńskich. Choć do naszych czasów nie przetrwały, nadal możemy zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do świata powieściopisarza. Wszystko dzięki wdowie po Kornelu Makuszyńskim, która w 1966 roku ofiarowała społeczeństwu zachowane zbiory. Muzeum w „Opolance” to cztery pokoje dawnego mieszkania państwa Makuszyńskich. Zobaczymy tutaj bogaty księgozbiór, na który składają się nie tylko kolejne wydania utworów pisarza, ale także publikacje mu poświecone. Ciekawostką będą rękopisy oraz zbiór listów do ludzi sztuki i nauki: muzyków, malarzy, uczonych, polityków, jak również innych literatów. Dom Makuszyńskich jest także galerią polskich artystów. Zobaczymy tutaj  obrazy i rzeźby Juliana Fałata, Włodzimierza Jarockiego, Fryderyka Pautscha, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Stanisława Wyspiańskiego, rzeźby Konstantego Laszczki i Henryka Kuny. Ponadto, na wystawę składają się zabytkowe meble w stylu biedermeier, miniatury, dawna tkanina artystyczna oraz dzieła dawnej sztuki zabytkowej. Poczuć można się tak, jakby czas cofnął się do lat powojennych. Dom Kornela Makuszyńskiego zainteresuje zarówno rodziców, którzy powspominają książki z dzieciństwa i obejrzą piekne przedmioty oraz dzieła sztuki, jak również dzieci, zachęcone opowieściami dorosłych.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajduje się w willi „Opolanka” przy ulicy Tetmajera 15 w Zakopanem. Dom pisarza można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4,50 zł. Po ekspozycji może nas oprowadzić przewodnik za dopłatą 20 zł.

 

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Szukasz miejsca, w którym spokojnie zrelaksujesz się z ...

Jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji są ...

Tatry to legendarne polskie góry, zasłużenie cieszące się ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/842/Zakopane_atrakcje_Muzeum_Kornela_Makuszynskiego/