Madryt

Ulice w Madrycie

Serce Półwyspu Iberyjskiego z unikalnym charakterem, niecodzienną atmosferą i wspaniałymi zabytkami.

Uliczki W Madrycie

Spacerując ulicami Madrytu można odnieść wrażenie, że miasto jest całkiem inne niż Hiszpania jaką kojarzymy z wakacji. Tutaj tradycja przeplata się wyraźnie z nowoczesnością. W codziennym pośpiechu zawsze jest czas by przystanąć i posłuchać muzyki na deptaku, wejść do baru i obejrzeć mecz w telewizji, zachwycić się bogatymi zbiorami w najsławniejszych światowych muzeach lub przejść po największym miejskim parku tej części Europy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a im dłużej będziemy poznawać Madryt tym więcej odkryjemy jego twarzy.
Miejscem skupiającym życie społeczne jest Plaza Mayor – plac położony pośród wąskich uliczek, który otoczony jest czerwoną fasadą kamienic z XVI i majestatycznym Casa de Panaderia z dwiema strzelistymi wieżami. Mimo że niegdyś płonęły tu stosy, organizowano walki byków, a czasem odbywały się koronacje, dziś jest to spokojne centrum tzw. Starego Madrytu lub Madrytu Habsburgów, gdzie pod arkadami kamienic znajduje się wiele małych sklepików, tawern i kawiarni, można odpocząć i posłuchać ulicznych grajków.

Wąskie uliczki i pewna surowość w architekturze są widoczne dookoła głównego placu, jednak mają one swój unikalny charakter i zachwycają niejednego. Nieopodal znaleźć można wiele odrestaurowanych kamienic z XVI w., a najstarsze mają zaledwie dwie kondygnacje i czerwone dachy z okienkami na poddaszu. W tej części miasta jest pełno tawern ze smacznym jedzeniem, barów tapas, kawiarni oraz sklepików z pamiątkami. Innym ważnym placem miasta jest półkolisty Plaza Puerta del Sol (Brama Słońca), który był wielokrotnie tłem ważnych wydarzeń społecznych. Odchodzi od niego 10 ulic, a pod nim mieści się najbardziej ruchliwa stacja madryckiego metra – Sol. Przy wyjściu z placu na ulicę Calle Arenal stoi niewielki posąg niedźwiedzia wspartego o drzewko poziomkowe, który stał się symbolem miasta. Kierując się najszerszą ulicą – Calle Alcala zobaczymy wiele teatrów, banków i charakterystyczny, narożny budynek Metropolis. Dalej za nim znajduje się wielki plac Plaza Cebeles będący jednym z największych węzłów komunikacyjnych miasta i zarazem jednym z kilku podobnych położonych wzdłuż platanowej, szerokiej alei Paseo del Prado. Plac otoczony jest przez wielki gmach Banco de Espana, Palacio del Buenavista z niewielkim ogrodem i majestatyczny, biały gmach Palacio de Comunicaciones, w którym od ponad 100 lat mieści się Poczta. Pośrodku placu znajduje przepiękna fontanna z posągiem pogańskiej bogini Cebeles zasiadającej w rydwanie, który ciągną dwa lwy. Paseo del Prado dzieli Madryt na część Habsburgów (na zachodzie) i Burbonów – powstałą w XVIII w. Sama aleja zachwyca zarówno pojawiającymi się co pewien odcinek posągami, fontannami i majestatycznymi pałacami. Znajdują się tu trzy najważniejsze hiszpańskie muzea będące często celem wycieczek do Madrytu – Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia. Są one ciągle rozbudowywane, by udostępnić jak najwięcej zbiorów zwiedzającym, a w wybrane dni organizują darmowe wstępy np. dla obywateli Unii Europejskiej lub studentów – nie tylko hiszpańskich. Na wschód od Paseo znajduje się Ogród Botaniczny, a dalej jeden z największych europejskich parków – Retiro. Niegdyś był on ogrodzony i poruszać mogła się po nim tylko szlachta, a dziś przychodzą tu wszyscy chcący na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Znajduje się tu przepiękna, barokowa kolumnada z pomnikiem Alfonsa XII, która stanowi wspaniałe tło stawu, po którym w lecie pływają łódki z zakochanymi parami. Dalej na południe między drzewami można odkryć orientalny Pałac Velazqueza i niesamowity Pałac Kryształowy zbudowany z metalu i szkła tworzącego niezwykłą grę z rozproszonym światłem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Wycieczki do Madrytu" ["meta_title"]=> string(88) "Nietypowy Madryt - Wycieczki do Madrytu, Atrakcje Madrytu, Podróże. Wakacje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(106) "Madryt - muzea, ciekawe miejsca w centrum wydarzeń Hiszpanii. Propozycje wycieczek do Madrytu z veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(11) { ["address"]=> string(17) "Madryt, Hiszpania" ["lat"]=> float(40.41677539999999879682945902459323406219482421875) ["lng"]=> float(-3.703790199999999810387407706002704799175262451171875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJgTwKgJcpQg0RaSKMYcHeNsQ" ["name"]=> string(6) "Madryt" ["city"]=> string(6) "Madryt" ["state"]=> string(6) "Madryt" ["state_short"]=> string(2) "MD" ["country"]=> string(9) "Hiszpania" ["country_short"]=> string(2) "ES" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Wycieczki do Madrytu

meta_title: Nietypowy Madryt - Wycieczki do Madrytu, Atrakcje Madrytu, Podróże. Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Madryt - muzea, ciekawe miejsca w centrum wydarzeń Hiszpanii. Propozycje wycieczek do Madrytu z veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Nietypowy Madryt - Wycieczki do Madrytu, Atrakcje Madrytu, Podróże. Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Madryt - muzea, ciekawe miejsca w centrum wydarzeń Hiszpanii. Propozycje wycieczek do Madrytu z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: opr.red.

meta_desc: Madryt - muzea, ciekawe miejsca w centrum wydarzeń Hiszpanii. Propozycje wycieczek do Madrytu z veturo.pl