google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zielona Góra - miasto Bahusa

Zielona Góra - atrakcje enoturystyczne

Co ma wspólnego grecki bóg wina z Zieloną Górą? O tym wie każdy amator dobrego wina, którego stopa postała w stolicy polskiego winiarstwa. Wycieczka obowiązkowa nie tylko dla koneserów. W imię zasady: cudze chwalicie, swojego nie znacie.

Zielona Góra - miasto BahusaZielona Góra, figurka Bachusa

fot. Janos Korom Dr, Flickr, CC BY-SA 2.0

Według legendy, gdy tytani zamordowali Bachusa, boga wina, Atena pokropiła jego krwią ziemię. Tam, gdzie spadły krople, gleba stała się odpowiednia do uprawy winorośli. Jedna z nich trafiła na Zieloną Górę i zapoczątkowała bogate tradycje winiarskie. Nie samym winem jednak miasto płynie.

Tradycje winiarskie

Winorośle uprawiano w Zielonej Górze już na początku XIV wieku, kiedy zajmowali się tym zakonnicy. Później do grona winiarzy dołączyły zielonogórskie rodziny i wtedy obchody winobrania stały się huczne i popularne. Od 1852 roku Winobranie stało się oficjalnym miejskim świętem. Co roku we wrześniu przez ponad tydzień trwają jego obchody. Towarzyszą im koncerty, spektakle, jarmarki, wycieczki po winnicach i parady, którym przewodzi sam Bachus. Spod Palmiarni wyjeżdżają autobusy do okolicznych winnic, gdzie winiarze opowiadają o winogronach, procesie produkcji i oprowadzają po uprawie. Zwieńczeniem jest oczywiście degustacja win, a jak posmakują, to można je też kupić.

 

Winobranie jest świetną okazją, żeby nabyć dobre, polskie wina, których próżno szukać w sklepach. Na stoiskach winiarzy w Rynku i na deptaku można spróbować trunków, posłuchać o szczepach, z których powstały poszczególne wina czy o tym, jak dobrać trunek do posiłku. Odwiedzając Zielonę Górę w innym miesiącu, można zajrzeć do Muzeum Wina mieszczącym się w Muzeum Ziemi Lubuskiej, aby historia zielonogórskiego winiarstwa stała się jasna. O tym, że Zielona Góra z wina słynie nie pozwalają zapomnieć Bachusiki, czyli niewielkie rzeźby ulokowane w różnych częściach miasta. Tak, jak wrocławskie krasnale prowadzą turystów po mieście, pokazując im najciekawsze miejsca. W informacji turystycznej można otrzymać mapkę, na której zaznaczono Bachusiki. Jeśli zechcemy odwiedzić je wszystkie, spacer z pewnością będzie długi.

Nie tylko wino

Historia miasta uznawanego za stolicę winiarstwa polskiego sięga dawnych czasów. U podnóża Góry Ceglanej (tej, na której dziś stoi Palmiarnia), przy potoku Złota Łącza powstała osada rolnicza. Zamieszkiwali ją głównie Słowianie. W 1323 roku Zielona Góra otrzymała prawa miejskie i zaczęła się dynamicznie rozwijać. Miasto zawsze było związane z Dolnym Śląskiem i wraz z nim przechodził to w ręce czeskie, to niemieckie, a potem polskie. Od lat 60. XX wieku wzrastało znaczenie miasta jako ośrodka ekonomicznego, kulturalnego oraz naukowego.

Zielona Góra ma zatem do zaoferowaniakilka ciekawych zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. Warto wybrać się do położonej na wzgórzu palmiarni, z której roztacza się widok na miasto, oraz koniecznie trzeba pospacerować się po starym mieście. W Muzeum Ziemi Lubuskiej można usłyszeć nie tylko o winie, ale też o samym mieście i torturach, jakim poddawano niegdyś tutejsze czarownice. Dawne wille stojące przy deptaku na Al. Niepodległości, kolorowe kamienice dookoła Rynku czy Ratusz cieszą oko turysty. Schowana w tylnej uliczce od Ryny Wieża Łazienna (głodowa) z XV wieku pozostaje jedną z ciekawszych dawnych budowli. Warte uwagi są też kościoły. Szczególnie ten szachulcowy, pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z barokowym ołtarzem. Dawna fabryka Polska Wełna, która obecnie jest centrum handlowym również prezentuje się ciekawie. Na Al. Niepodległości stoi interesujący budynek Teatru Polskiego, a naprzeciw kino Nysa, które zachowało dawny układ sali i w niczym nie przypomina wielkich multipleksów.

Oferta kulturalna nie zawęża się jedynie do kin i teatru. Prężnie działa w Zielonej Górze Filharmonia i scena kabaretowa, bo to właśnie z tego miasta pochodzi wiele cenionych w Polsce kabareciarzy. W ciągu roku, oprócz Winobrania, odbywa się w Zielonej Górze kilka festiwali, m.in. Piosenki Rosyjskiej, filmowy czy Dni Kultury Żydowskiej.

Weekend nie wystarczy, żeby poznać i docenić walory miasta Bachusa. Szczególnie kolorowo i ciekawie jest podczas Winobrania, dlatego dobrze połączyć zwiedzanie z poznaniem historii zielonogórskich win oraz ich degustacją.

 

.

 

Ziemia lubuska - winnice, szlaki kajakowe, rowerowe, dla ...

W województwie lubuskim powstaje największa samorządowa winnica w ...

Zielona Góra nie kojarzy wam się z winobraniem? ...

nocleg

zdrowie i uroda

atrakcje

https://veturo.pl/article/87/zielona-gora-atrakcje-miasto-bahusa/