google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzea w Gdańsku

muzea w Gdańsku

Muzeum nie musi być nudne, zwłaszcza jeśli znajduje się ono w Gdańsku. Przypomnij sobie czym bawiłeś się w młodości, weź udział w bursztynowym pokazie mody, stań w kolejce w komunistycznym sklepie, steruj łodzią podwodną lub zobacz pojedynek średniowiecznych wojów. Przeczytaj o najciekawszych wystawach w tym mieście.

Muzea w GdańskuGdańsk

Websi / Pixabay

Jako dziecko nie lubiłam chodzić po muzeach. Wydawały mi się nudne. Jeśli zatem Twoje pociechy myślą tak samo, postaraj się zmienić ich nastawienie do tych miejsc. W jaki sposób? Wybieraj je stosownie do wieku i zainteresowań dzieci. Poniżej przedstawiam Wam kilka miejsc w Gdańsku (kolejność obowiązkowa!), które w szczególności zasługują na uwagę i z pewnością spodobają się całej Waszej rodzinie.

1. Galeria Starych Zabawek to moje ulubione muzeum w Gdańsku. Zachwyca ono nie tylko dzieci w każdym wieku, ale również i dorosłych. To jakby przenieść się w czasie i wrócić do czasów młodości. Pamiętacie lalki Kiki, maskotki trociniaki, plastikowe misie z ruchomymi oczkami, kotka z harmonijkowym tułowiem, projektory obrazkowe, dzięki którym bajki oglądało się na ścianach, psotne kuleczki, mózg elektronowy czy grę Halma? Pokażcie swoim dzieciom czym Wy i Wasi rodzice bawiliście się w dzieciństwie. Ciekawe czy  w dobie Internetu i xboxa, takie zabawki się im spodobają? Galeria mieści się na ulicy Piwnej 19/21 i zawiera tylko polskie eksponaty, pochodzące z lat 1920-1989. Ceny biletów kształtują się od 5 do 8 złotych.

2. Nastolatka warto zabrać do Europejskiego Centrum Solidarności. Za pomocą współczesnych technik interaktywnych, ale z wykorzystaniem między innymi starych, stoczniowych kabin, suwnic, stołów zapozna się on z historią narodzin Solidarności, strajkami z sierpnia 1980 roku, wejdzie do PRL-owskiego sklepu i stanie w kolejce za żywnością, weźmie udział w wojnie ze społeczeństwem, a przede wszystkim zobaczy i poczuje jak trudno było odzyskać wolność, oraz znajdzie różnicę pomiędzy demokracją jaką mamy obecnie, a demokracją ludową.  Takiej lekcji historii Wasze dziecko nigdy nie zapomni. ECS znajduje się na Placu Solidarności 1, a bilety można nabyć w cenie od 6 do 47 złotych.

3. Ośrodek Kultury Morskiej to wyjątkowe miejsce, w którym między innymi zobaczycie łodzie z całego świata, poznacie specyfikę pracy w porcie oraz odbędziecie wirtualną wycieczkę do wraku statku, który leży na dnie morza. Dla dzieci i młodzieży przewidziane są niecodzienne atrakcje takie jak zdalnie sterowane statki i jachty pływające w specjalnym basenie, możliwość uratowania rozbitka, podczas trzymania steru na mostku kapitańskim lub załadowania na statek kontenerów z ryżem, kakao, i owocami, za pomocą wózka widłowego, ja również mogą spróbować swoich sił na symulatorze statku podwodnego. Ceny biletów to od 1 do 20 złotych.  OKM znajduje się na ulicy Tokarskiej 21-25.

4. Zabytkowa Kuźnia Wodna w Gdańsku Oliwie to miejsce, które działa jak wehikuł czasu. W jednym momencie podziwiamy dawne techniki kowalskie, w następnym bawimy się podczas kameralnego koncertu jazzowego, bądź przenosimy się do średniowiecza i oglądamy pojedynek wojów, a jeszcze w kolejnym podziwiamy samochody z lat 50-tych. Kuźnia znajduje się na ulicy Bytowskiej 1a, a ceny biletów to od 4 do 15 złotych.

5. Muzeum Zegarów Wieżowych jest jedynym takim w Polsce. Znajdują się tu eksponaty, które powstawały od XIV wieku, aż do teraz. Znajdziecie tu między innymi oryginalny zegar kolebkowy, zegar wahadłowy Hevelius-2011, kolekcję zegarów mechaniczno- elektrycznych oraz pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Tik- tak, tik- tak, wszystkie one odmierzają nam czas spędzony w tym miejscu, a biegnie on tu bardzo szybko. Muzeum znajduje się w kościele św. Katarzyny, przy ulicy Wielkie Młyny 10. Ceny biletów od 1 do 20 złotych.


6. Muzeum Bursztynu jest najmłodszym gdańskim muzeum. Dowiecie się tutaj w jaki sposób na przestrzeni wieków powstawał bursztyn, jak się go obrabiało, a dzięki nowoczesnym multimediom poczujecie jego zapach oraz weźmiecie udział w bursztynowym pokazie mody. W Katowni gdzie znajduje się Muzeum (ul. Targ Węglowy 26), warto obejrzeć również trzy sale więzienne, w których torturowano kiedyś ludzi. Pierwsza to sala egzekucji, druga to odosobnienia, a trzecia to sala, w której wymuszano zeznania. Bilety to koszt od 1 do 20 złotych. We wtorki wstęp jest bezpłatny.

7. Dwór Artusa i Dom Uphagena.  Dom Uphagena to jedyna w Polsce XVII wieczna kamienica mieszczańska otwarta dla zwiedzających. Na uwagę zasługują tu bogato zdobiony sufit, dziesięcioramienny świecznik, boazeria, na której można podziwiać antyczne budowle, owady, kwiaty, ptaki oraz tematykę chińską i mitologiczną oraz stół i krzesła, które zachowały się z dawnego wyposażenia domu. Dwór Artusa to królewski dwór, w którym zobaczycie jego oryginalne wyposażenie, ale także rekonstrukcje i wielkoformatowe obrazy. Warto zwrócić tu uwagę na najsłynniejszy piec kaflowy, na którym znajdziecie popiersia polskich władców. Ceny biletów to od 1 do 20 złotych za każde z tych miejsc. Dom Uphagena znajduje się na ulicy Długiej, a Dwór Artusa na Długim Targu.

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/883/gdansk-atrakcje-turystyczne-muzea/