google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szlakiem renesansu po Lubelszczyźnie

atrakcje lubelszczyzny

Z myślą o miłośnikach architektury rozbudowano Szlak Renesansu Lubelskiego, który przemierzyć można samochodem.

Szlakiem renesansu po Lubelszczyźniewoj. lubelskie

zasoby Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Renesans lubelski to odmiana architektury renesansowej charakterystyczna dla wschodniego obszaru Polski, która rozwinęła się na przełomie XVI i XVII w. Styl ten inspirowany jest gotykiem z elementami renesansu włoskiego i niderlandzkiego (znajdujące się na terenie Lubelszczyzny obiekty budowane były według projektów włoskich architektów). Jego wyróżnikami są m.in. lekkie i smukłe bryły oraz charakterystyczne wykończenia, m.in. sterczynowe szczyty, bogato zdobione gzymsy i pilastry czy stiukowe dekoracje na kolebkowych sklepieniach.

W okresie rozkwitu tej odmiany renesansu na terenie województwa lubelskiego powstało wiele obiektów – przede wszystkim sakralnych – o specyficznej bryle i oryginalnych wykończeniach, które od czterech lat, za sprawą Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, promowane są wśród turystów. Trasa tematyczna ma nie tylko pozwolić zwiedzającym poznać region od strony architektonicznej, ale przede wszystkim zapoznać ich z mniej znanymi zakątkami województwa.

Do tej pory Szlak Renesansu Lubelskiego obejmował przede wszystkim zabytki z terenów Lublina i okolic. Pod koniec 2014 r. trasa została wzbogacona o obiekty znajdujące się na terenie całego regionu. Tym sposobem powstał szlak liczący w sumie około 700 km, na trasie którego znajduje się 43 budowle, przede wszystkim kościoły, choć są i obiekty użytkowe, jak pałac w w Gardzienicach i spichlerze w Kazimierzu Dolnym.

Najliczniej przykłady renesansowej architektury występują w Lublinie – znajduje się tu aż jedenaście kościołów budowanych w tym stylu. Szlak wiedzie jednak również przez mniej znane miejscowości, w których podziwiać można niezwykłą architekturę: Łęczną, Wilków, Radzyń Podlaski, Wojsławice, Modliborzyce, Rybitwy, Bobrowniki, Turobin, Szczebrzeszyn czy wysunięty najdalej na północ Kodeń.  

Szlak jest oznakowany, mapę z wykazem obiektów znajdujących się na jego trasie dostać można w punktach informacji turystycznej.

Dowiedz się więcej

Historyczny Lublin nazywany  był  „Jerozolimą  Królestwa  Polskiego”. Pierwsi ...

Jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów ...

Staromiejski  zespół Starego Miasta w Lublinie zamykają  na ...

Patrząc na elegancką, jasną bryłę zamku, trudno uwierzyć, ...

Największe polskie miasto po wschodniej strony Wisły, ponad ...

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/896/szlak-renesansu-lubelszczyzna-turystyczne/