google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Grudziądz - atrakcje - wieża zamkowa

wieża klimek, atrakcje kujawsko-pomorskiego

W Grudziądzu odbudowano i oddano do dyspozycji turystów zabytkową wieżę – pozostałość po istniejącym tu zamku krzyżackim.

Grudziądz - atrakcje - wieża zamkowaGrudziądz

Futuredu / Edunews.pl / Foter / CC BY

Znajdującemu się w województwie kujawsko-pomorskim miastu przybyła nowa atrakcja. Od niedawna można tam podziwiać zrekonstruowaną wieżę Klimek, z której rozpościerają się piękne widoki na okolicę.

Odbudowana wieża w Grudziądzu to jedyny ślad po stojącym tu niegdyś zamku, który w XIII w. postawili Krzyżacy. Z początku obiekt składający się z przedzamcza, zamku właściwego i wieży Klimek pomyślany był jako siedziba komtura (zwierzchnika domu zakonnego). W XV w., po bitwie pod Grunwaldem zajmowały go jednak wojska polskie, urzędowali tu też starostowie grudziądzcy, wizytowali królowie – Polski, Szwecji czy Rosji. W swojej ponad pięćsetletniej historii zamek był też dewastowany i pustoszony przez wrogie wojska – najbardziej dotkliwie w czasie potopu szwedzkiego i XVIII-wiecznych wojen.

Swój żywot zakończył pod koniec XVIII w., kiedy to z rozkazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II został rozebrany (cegły z których był zbudowany posłużyły jako surowiec do postawienia cytadeli).

Wówczas z dawnej warowni pozostała tylko 30-metrowa wieża, która ostała się ponoć dzięki osobistemu wstawiennictwu królowej Luizy, żony Fryderyka Wilhelma III. Wieża, do której wejście prowadziło z murów w połowie wysokości przez zwodzoną kładkę, miała być punktem obserwacyjnym i obronnym, pełniła też rolę więzienia. To tu czekał na wyrok śmierci słynny rycerz z bitwy pod Grunwaldem – Mikołaj z Ryńska. Tu także, według podań, sadzane były kobiety uznawane za czarownice. 

Wieża przeżyła zamek o dwieście lat. W 1945 r. została wysadzona w powietrze przez Niemców. Przez dziesięciolecia teren na którym zostały jej fragmenty (a także fragmenty murów) ulegał dewastacji. Sytuacja zmieniła się w pierwszej dekadzie XXI w., kiedy postanowiono ją odbudować i udostępnić turystom. Uczyniono to po kilkuletnich pracach remontowych. Poza wieżą zobaczyć można też jak biegła linia murów zamku, zrekonstruowano bowiem częściowo ich przebieg.

 Powrót do strony głównej.

W latach II wojny światowej, a dokładniej od ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska wzniosła w 1780 ...

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/898/wieza-dla-turystow/