Muzeum stylu zakopiańskiego

Muzeum stylu zakopiańskiego

Jeden z najoryginalniejszych stylów regionalnych w Polsce i koncepcja architektoniczna rozpoznawalna na świecie, czyli projekt Stanisława Witkiewicza na zakopiańskie budowle, stanie się bardziej zrozumiała po wizycie w willi Koliba. W najstarszym budynku zaprojektowanym przez artystę mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Kwintesencja góralszczyzny w Zakopanem!

Wszystko zaczęło się w XIX wieku od pewnej willi. Stanisław Witkiewicz pragnął stworzyć narodowy styl architektoniczny, oparty na dziedzictwie góralszczyzny, a Zygmunt Gnatowski postanowił zamieszkać w Zakopanem. Tak powstał pierwszy dom w stylu zakopiańskim, czyli willa Koliba, w której dziś poznać możemy historię tworzenia się charakterystycznego na Podhalu nurtu w budownictwie. Pierwsza tego typu chata, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, stanęła przy najstarszej ulicy w mieście, czyli ulicy Kościeliskiej. Dziś spotkać tutaj możemy wiele zabytkowych budynków, z których ogromna część przejawia cechy stylu witkiewiczowskiego. Jak on powstawał i na czym polega? Dowiemy się podczas zwiedzania willi Koliba, w której obecnie mieści się jedna z filii Muzeum Tatrzańskiego, czyli Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Zgodnie z ostatnią wolą właściciela, który zmarł nie pozostawiając spadkobierców, kolekcja etnograficzna zgromadzona w góralskiej izbie willi, stała się własnością Muzeum Tatrzańskiego. Jednak dopiero niedawno, bo w 1993 roku otwarto tutaj Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Kiedy już dotrzemy do zaprojektowanej przez Witkiewicza rezydencji i wejdziemy do środka, pamiętajmy, że wnętrza, w których się znajdujemy, aranżował Władysław Hasior. Poczuć tutaj można prawdziwego góralskiego ducha oraz rękę prawdziwego artysty, wrażliwego na estetykę. oglądać tutaj możemy pięć pokoi w najstarszej części willi. Zostały one urządzone tak, jakby czas zatrzymał się w XIX wieku. Zobaczymy wiec jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokoje Gnatowskiego i jego służącego na piętrze. Kolekcja muzeum to także zbiory etnograficzne dawnego właściciela, czyli pozostałe po nim: meble, sprzęty i przedmioty rzemiosła artystycznego wykonane według projektów Witkiewicza oraz jego uczniów i współpracowników. Będąc w Kolibie pomyślmy, że znajdujemy się w jedynym w Polsce miejscu, prezentującym dzieje formowania się prawdziwego polskiego, narodowego stylu.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza znajduje się w willi Koliba przy ulicy Kościeliskiej 18 w Zakopanem. Wystawę stała oraz organizowane tutaj ekspozycje czasowe zwiedzać można od środy do soboty w godzinach 9-17 oraz w niedziele od godziny 9 do 15.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(97) "Zakopane - Muzeum stylu zakopiańskiego - atrakcje, ciekawe miejsca - Zakopane, Tatry - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(102) "Muzeum stylu zakopiańskiego i jego atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Zakopanem poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(28) "Tatry - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.29683018003080263724768883548676967620849609375) ["lng"]=> float(19.951171872220800906916338135488331317901611328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zakopane - Muzeum stylu zakopiańskiego - atrakcje, ciekawe miejsca - Zakopane, Tatry - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum stylu zakopiańskiego i jego atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Zakopanem poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Tatry - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zakopane - Muzeum stylu zakopiańskiego - atrakcje, ciekawe miejsca - Zakopane, Tatry - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum stylu zakopiańskiego i jego atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Zakopanem poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Muzeum stylu zakopiańskiego i jego atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Zakopanem poleca veturo.pl