google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bieszczadzka Love Story

atrakcje w Bieszczadach

W scenerii łagodnych gór oddajemy się tropieniu miłosnej historii sprzed wieków? Bieszczadzkie szlaki odkrywają nie jedną historię czy legendę, która sprawi, że spacer po górskich ścieżkach nabierze nieco więcej pikanterii. Zakochani czy nie, możecie podczas spaceru poszukać nieco lokalnego... romantyzmu.

Bieszczadzka Love StoryBieszczady romantycznie

Kamil Porembiński / Foter / CC BY-SA

Jest w Bieszczadach miejsce, którego magia pomaga zakochanym się połączyć. Legenda mówi o wsi Sianki, która obecnie istnieje tylko po ukraińskiej stronie i nosi tam podobną nazwę – Sykany. Tutaj zakochani mogą skorzystać z odrobiny magii i zaklinać wieczną miłość. Przy okazji wysłuchać też legendy o niezwykłej parze i spędzić nieco czasu z... żubrami.

Według Księgi legend i opowieści bieszczadzkich w 1831 roku mieściły się tam rodowe dobra szlachcica Franciszka Stroińskiego. Na te ziemie przywiózł on swoją świeżo poślubioną żonę, hrabiankę Klarę Kalinowską. Młodych łączyła wielka miłość, ale pierwszej wizycie Klary w Siankach towarzyszyły niezwykłe okoliczności. Według legendy zerwała się wówczas wielka wichura, porwała ona krzyż ze starej cerkwi i wbiła mocno w ziemię. W miejscu, gdzie upadł krzyż pobożna hrabianka postanowiła zbudować nową świątynię. Miało to zapewnić błogosławieństwo małżeństwu. Teraz, po prawie dwustu latach, możemy odwiedzić tylko fundamenty owej cerkwi i kapliczki oraz dwie kamienne płyty nagrobne zakochanych, których pochowano niedaleko. Miłość Franciszka i Klary była tak silna, że, według opowieści, może pomóc dzisiejszym zakochanym. Wystarczy tylko zmówić przy grobach modlitwę za zmarłych i wyszeptać imię ukochanej osoby, aby zapewnić sobie jej dozgonne przywiązanie.

Jak tam dotrzeć?

Aby dotrzeć do tego legendarnego miejsca kierujcie się w stronę polskiej części Sianek, do miejscowości Muczne. Znajdziecie tam nie tylko domki do wynajęcia czy hotel, ale i przyrodniczą atrakcję: zagrodę żubrów. Te dostojne zwierzęta, symbol polskiej przyrody, stanowią gatunek zagrożony i wciąż wymagają opieki leśników.

Z rozmowy z Tomaszem Różyckim, opiekunem zagrody dowiedziałam się, że została ona wybudowana w 2010 roku. Na 8 hektarów jej powierzchni składają się dwie części: wybiegowa i aklimatyzacyjna. To w tej drugiej żubry sprowadzane z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli mogą uczyć się życia na wolności. Ideą zagrody nie jest bowiem tylko stworzenie atrakcji turystycznej, ale i powiększenie liczby wolno żyjących stad tych pięknych zwierząt. W całych Bieszczadach jest  obecnie 260 żubrów. Ciekawostką jest, że pracownicy leśniczówki Muczne sprowadzają żubry o najlepszym i najdalszym genotypie z całej Europy, aby zapewnić bieszczadzkim stadom dobre warunki naturalnego rozwoju i genową różnorodność. W maju żubry organizują także... własną majówkę. Warto wtedy zaplanować przyjazd z rodziną.

Samo Muczne dysponuje też ścieżkami dydaktycznymi i trasami dla nart biegowych (zimą) lub spacerów, przez co łatwo tu połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli sport ze zwiedzaniem. Obojętnie więc czy schodziliście już Bieszczady wzdłuż i wszerz, czy dopiero się tam wybieracie, z tego punktu warto zacząć kolejną podróż.

Przez nadleśnictwo Stuplosiany, bo w nim znajdują się omawiane dziś przez nas miejsca, wiodą też trzy atrakcyjne szlaki turystyczne, jeśli więc chcecie poznać Bieszczady z nieco innej strony to miejsce będzie znakomitym początkiem. Oprócz wypróbowania narciarskich umiejętności, można dotknąć fascynującej historii tego regionu. Historii, w której mity łączą się z faktami, tworząc tajemniczą i magiczną atmosferę gór.

PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w ...

Nasze Wiejskie Zoo powstało przede wszystkim z myślą ...

Góry – piękne, a zarazem niebezpieczne, szczególnie dla ...

Bieszczadzka Solina zazwyczaj kojarzy nam się ze spacerami ...

Góry to piękne miejsce turystycznych wypraw. Mogą być ...

Skansen w Sanoku wymieniany jest wśród najbardziej znanych ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/911/bieszczady-love-story/