Funchal

Zielony raj – Madera

Madera zyskała swoją popularność dzięki oryginalności oraz wspaniałym krajobrazom, które zachwycają różnorodnością i kraterami wulkanicznymi.

Nazwa wyspy powstała dzięki walorom przyrodniczym i odkryciu jej przez żeglarza Joao Goncalves Zarco, który określił ją mianem „wyspy drewna” – Ilha da Madeira. Według legendy wyspa pojawiła się w miejscu, w którym Bóg pocałował morze. Pierwszymi osadnikami byli Portugalczycy, chociaż na przestrzeni wieków władzę sprawowali na niej wojujący Hiszpanie i podbijający świat Brytyjczycy. Najstarsze plantacje trzciny cukrowej pochodzą z XV w., do ich uprawy ściągano niewolników z Afryki, w tym okresie pojawiali się również mauretańscy prześladowcy. Na Maderze gościły także znane osobistości, między innymi cesarzowa Austrii Sissi, która leczyła się na wyspie z depresji, zaszczycali także swą obecnością królowie austriaccy i węgierscy. Przez kilka miesięcy na wyspie pomieszkiwał marszałek Józef Piłsudski, pojawił się także Winston Churchill, a w ostatnich latach na wyspę zaglądał znany piłkarz Christiano Ronaldo.
Stolicą wyspy jest jest tonące w kwiatach, portowe miasto Funchal, w którym nie brakuje ekskluzywnych hoteli, wspaniałych rezydencji, wytwornych ogrodów i imponujących zabytków. Miasto rozpościera się w centrum szerokiej zatoki na południu wyspy, jego nazwa pochodzi od kopru, czyli „funcho”, który porastał przed latami całą okolicę. Turyści określają Funchal mianem „małej Lizbony” i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tętniąca życiem stolica ma swój urok i niespotykany klimat. W majestatycznym porcie zawsze cumują wspaniałe jachty i oświetlone liniowce, długa promenada zachęca do romantycznych spacerów, podobnie jak miejscowy ogród botaniczny, w którym można znaleźć wytchnienie i wiele gatunków egzotycznych roślin. Tradycyjne, portugalskie potrawy i owoce morza serwuje sieć doskonałych restauracji, w wielu klubach można spędzić niezapomniane noce przy rytmach tanecznej muzyki. Doskonałym miejscem na spacery jest także park Santa Catarina położony na wzgórzu ponad miastem, roztaczają się z niego niebywałe widoki nie tylko na kurort, ale także na całą wyspę. Centrum to szereg tawern i restauracji, przy okazji można zwiedzić kilka ciekawych zabytków jak na przykład piękny klasztor Santa Clara, XV-wieczny kościół Sao Paulo czy katedra. Interesujące jest także Muzeum Sztuki Sakralnej prezentujące sztukę portugalską w postaci rzeźb, posągów i przedmiotów codziennego użytku. Do lokalnych atrakcji należy wjazd kolejką linową na wzniesienie Monte, gdzie wśród pięknych widoków można zwiedzić kościół Nossa Senhora de Monte kryjący grobowiec Karola I – ostatniego cesarza dynastii Habsburgów. Kurort dysponuje również trzema wydzielonymi kąpieliskami, turyści mogą wypoczywać na miejskiej Lido, Ponta Gorda i Berreirinha. Warto również przespacerować się na granicę miasta by wygrzewać się na kamienistej Praia Formosa, z której jest doskonały widok na skalisty przylądek Cabo Girao.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(100) "Madera - charakterystyka, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, wypoczynek - Portugalia - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(65) "Madera - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(32.7461650042044993824674747884273529052734375) ["lng"]=> float(-17.004089353100699355536562507040798664093017578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Madera - charakterystyka, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, wypoczynek - Portugalia - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Madera - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Madera - charakterystyka, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, wypoczynek - Portugalia - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Madera - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Madera - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl