google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zielony raj - Madera

Madera zyskała swoją popularność dzięki oryginalności oraz wspaniałym krajobrazom, które zachwycają różnorodnością i kraterami wulkanicznymi.

Zielony raj - MaderaFunchal

flickr.com

Wyspa z pewnością oczaruje najwytrawniejszych podróżników, chociaż dla wielu turystów położona jest w nieokreślonym miejscu, dlatego przed planowaniem podróży warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Wyspa przyciąga ze względu na bujną roślinność, niezliczoną ilość gatunków kwiatów, rozległe, zielone doliny, wspaniałe lasy i tarasowo ukształtowane pola. Wybrzeże jest skaliste i malownicze, niemniej każdy znajdzie dla siebie idealne miejsce do wypoczynku. Madera położona jest na Oceanie Atlantyckim i wspólnie z niewielkimi wyspami tworzy niewielki archipelag oddalony od wybrzeża portugalskiego o prawie tysiąc kilometrów, nieco bliżej jest do północnych wybrzeży Afryki – około 500 km. Archipelag obejmuje oficjalnie wyspy Vermela Fora, Porto Santo i kilka mniejszych jak Baixo, Ferro, Fora i Cima, a także niezamieszkałą grupę pustynnych wysp Ilhas Desertas objętych rezerwatem przyrody. Łagodny klimat określany mianem „wiecznej wiosny” gwarantuje dobre samopoczucie i stałe temperatury oscylujące w okolicach 22°C, dzięki niemu wykształciły się wspaniałe lasy wawrzynowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Madera to również jeden z największych na świecie wulkanów, któremu zawdzięcza zadziwiający i inspirujący krajobraz.

Nazwa wyspy powstała dzięki walorom przyrodniczym i odkryciu jej przez żeglarza Joao Goncalves Zarco, który określił ją mianem „wyspy drewna” – Ilha da Madeira. Według legendy wyspa pojawiła się w miejscu, w którym Bóg pocałował morze. Pierwszymi osadnikami byli Portugalczycy, chociaż na przestrzeni wieków władzę sprawowali na niej wojujący Hiszpanie i podbijający świat Brytyjczycy. Najstarsze plantacje trzciny cukrowej pochodzą z XV w., do ich uprawy ściągano niewolników z Afryki, w tym okresie pojawiali się również mauretańscy prześladowcy. Na Maderze gościły także znane osobistości, między innymi cesarzowa Austrii Sissi, która leczyła się na wyspie z depresji, zaszczycali także swą obecnością królowie austriaccy i węgierscy. Przez kilka miesięcy na wyspie pomieszkiwał marszałek Józef Piłsudski, pojawił się także Winston Churchill, a w ostatnich latach na wyspę zaglądał znany piłkarz Christiano Ronaldo.
Stolicą wyspy jest jest tonące w kwiatach, portowe miasto Funchal, w którym nie brakuje ekskluzywnych hoteli, wspaniałych rezydencji, wytwornych ogrodów i imponujących zabytków. Miasto rozpościera się w centrum szerokiej zatoki na południu wyspy, jego nazwa pochodzi od kopru, czyli „funcho”, który porastał przed latami całą okolicę. Turyści określają Funchal mianem „małej Lizbony” i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tętniąca życiem stolica ma swój urok i niespotykany klimat. W majestatycznym porcie zawsze cumują wspaniałe jachty i oświetlone liniowce, długa promenada zachęca do romantycznych spacerów, podobnie jak miejscowy ogród botaniczny, w którym można znaleźć wytchnienie i wiele gatunków egzotycznych roślin. Tradycyjne, portugalskie potrawy i owoce morza serwuje sieć doskonałych restauracji, w wielu klubach można spędzić niezapomniane noce przy rytmach tanecznej muzyki. Doskonałym miejscem na spacery jest także park Santa Catarina położony na wzgórzu ponad miastem, roztaczają się z niego niebywałe widoki nie tylko na kurort, ale także na całą wyspę. Centrum to szereg tawern i restauracji, przy okazji można zwiedzić kilka ciekawych zabytków jak na przykład piękny klasztor Santa Clara, XV-wieczny kościół Sao Paulo czy katedra. Interesujące jest także Muzeum Sztuki Sakralnej prezentujące sztukę portugalską w postaci rzeźb, posągów i przedmiotów codziennego użytku. Do lokalnych atrakcji należy wjazd kolejką linową na wzniesienie Monte, gdzie wśród pięknych widoków można zwiedzić kościół Nossa Senhora de Monte kryjący grobowiec Karola I – ostatniego cesarza dynastii Habsburgów. Kurort dysponuje również trzema wydzielonymi kąpieliskami, turyści mogą wypoczywać na miejskiej Lido, Ponta Gorda i Berreirinha. Warto również przespacerować się na granicę miasta by wygrzewać się na kamienistej Praia Formosa, z której jest doskonały widok na skalisty przylądek Cabo Girao.


Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/912/zielony_raj_madera/