google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

O burzliwych dziejach Mazowsza

W ciechanowskich basztach otwarto wystawę prezentującą ponad 300-letnią historię Księstwa Mazowieckiego.

O burzliwych dziejach Mazowsza

Jarosław Pocztarski / Foter / CC BY

W 1138 r. za sprawą Bolesława Krzywoustego nastąpiło rozbicie dzielnicowe, w wyniku którego powołano do życia Księstwo Mazowieckie. Początkowo podlegało ono Krakowowi, jednak za sprawą księcia Konrada Mazowieckiego w 1200 r. stało się niezależną jednostką administracyjną.

W swojej ponad trzysetletniej historii Księstwo odnotowywało zwycięstwa i porażki, przechodziło burzliwe okresy za sprawą ponad 20 władców, którzy nim rządzili. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie postanowiło przybliżyć turystom dzieje niezależnego Księstwa i przygotowało wystawę stałą „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.

Ekspozycja prezentowana jest na ośmiu kondygnacjach ciechanowskiego zamku. Na każdej odwiedzający poznają inny aspekt istnienia Księstwa, dowiedzą się o najważniejszych faktach i datach z jego historii, a także władcach, którzy nim rządzili.

I tak na pierwszej kondygnacji – w zbrojowni – zaprezentowana została broń z tamtego okresu. Poza odwzorowanymi replikami mieczy zobaczyć można spisy, halabardy, oszczepy i włócznie. Turyści mogą też przymierzyć szyszak, rękawicę lub hełm rycerski typu psi pysk lub tarczę. 

Na kolejnych kondygnacjach rolę gospodarzy ekspozycji pełnią sami władcy: książę Konrad przybliża historię powstania Księstwa i opowiada o powodach przybycia na te tereny Krzyżaków; książę Siemowit opisuje jak wyglądało i rozwijało się Mazowsze za jego panowania. Na tej kondygnacji można też zapoznać się z ówczesnym prawem i posłuchać Szekspira, który pisząc „Opowieść zimową” poszukiwał inspiracji na tych terenach; książę Janusz, najbardziej związany z ciechanowskim zamkiem, zdradza jak zmieniały się podległe mu tereny za jego panowania.

Interesujące są też kolejne kondygnacje, zwłaszcza dotyczące upadku Księstwa. - Tu dowiemy się o wszystkich intrygach, które doprowadziły do upadku księstwa, o śmierciach i otruciach władców – mówi Piotr Banasiak z Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

Wystawę oglądać można codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 8.00 – 16.00.
 

 

 

Drzewa, domy i kwiaty, słoneczniki schylające ciężkie od ...

W 1444 r., gdy w bitwie pod Warną ...

Sanniki, niewielka miejscowość położona nieco ponad 30 km. ...

Nad niepokaźną przystanią nad Wisłą, na Mazowszu, leży ...

Wyruszając do Kutna lub Łodzi, zboczmy na chwilę ...

Włocławek to niewielkie miasto w kujawsko-pomorskim które dziś ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/919/o-burzliwych-dziejach-mazowsza/