google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szklarska Poręba - atrakcje turystyczne

atrakcje w Szklarskiej Porębie

Nad Kamienną rzeką leży miasto, które zrobione zostalo ze szkła... Szklarska Poręba wywodzi swoją nazwę od dawnej huty szkła, jednak to nie ten produkt przyniósł jej sławę jednego z najczęściej odwiedzanych miast w Sudetach.

Szklarska Poręba - atrakcje turystyczneŚnieżne Kotły niedaleko Szklarskiej Poręby

Fotolia

Odkryte przez polskich sportowców idealne miejsce do treningów zimą i wypoczynku latem - oto Szklarska Poręba. Zimowa pogoda przypomina tu klimat alpejskiego zbocza, a ożywcze właściwości licznych źródeł i niosące zdrowie masy powietrza uprzyjemniają pobyt w cieplejsze miesiące.

Szklarska Poręba dzieli się na sześć wyrazistych części, z których każda spokojnie mogłaby być osobną miejscowością. Najliczniej odwiedzane Jakuszyce to centrum sportów zimowych, a zalążek miasta, Biała Dolina, to dobre miejsce dla spokojniejszego wypoczynku i początkujących narciarzu lub miłośników wędrówek górskich. Górne i dolne rejony Szklarskiej to nie tylko wygodne poensjonaty, ale i sieć atrakcji i ciekawych miejsc.

Dumą miasta i jego głównym pracodawcą była powstała jeszcze w XIX wieku huta szkła "Józefina" - wówczas najnownocześniejsza i jedna z najlepszych na świecie. Niestety, po zmianach ustrojowych huta powoli traciła swój charakter i w końcu zaprzestała działalności. Dziś jest ciekawym zbiorowiskiem zbudowanych z czarnego granitu budynków, które stopniowo popadają w ruinę. Warto wybrać się tan na spacer, aby poznac nieco historii. Na szczęście jednak Szklarska Poręba znalazła nowy sposób na zdobycie światowej sławy i obok ruin fabryki jest w niej wiele do zobaczenia.

To, czego w Szklarskiej z pewnością możemy się spodziewać to nietypowe rzeźby: Azyl Żelzanych Ludzi, czyli ciekawy projekt rzeźbniarza lokalnego Zbigniewa Frąckiewicza. Zamknieci w kamiennym kręgu monumentalni mężczyźni czekają na nas niedaleko centrum miasta, u stóp Szrenicy. Podobne wrażenie robi ponad 4 metrowy Żelazny Koń, który wygląda jakby galopował z wiatrem. Ta ciekawa instalacja "wędruje" cyklicznie po Karkonoszach, ale właśnie w okolicy Szklarskiej Poręby pojawia się najczęściej. W okolicy znajduje się także Ogród Rzeźb z ceramiki, znajdziemy go na szlaku niebieskim, niedaleko Złotego Widoku.

W Szklarskiej Porębie warto zajrzeć także do Parku Ducha gór, gdzie zwolennicy ekologii znajdą wiele ciekawostek przyrodniczych. Zabytkowy park przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów opowiada o przyrodzie Karkonoszy w ciekawych, tematycznych domkach. Lubicie dziwy przyrody? Poznajcie Chybotka - grupę skał kilkumetrowej wysokości. Większy kamień, o średnicy 4 metrów, opiera się na mniejszych kamieniach. Co ciekawe - możecie nim kołysac do woli, a nie spadnie!

Jeśli lubicie gwiazdy koniecznie odwiedźcie punkt astronomiczny w Jakuszycach - część projektu międzynarodowego Parku Ciemnego Nieba. Projekt zakłada stworzenie miejsc, gdzie światło ludzkich siedzib jest tak zaprojektowane, aby nie zakłócało nocnego trybu życia przyrody. Jednym słowem - ma być widać gwiazdy? Na tutejszej astrościeżce warto też patrzeć pod nogi: każdy jej element został zbudowany z innegorodzaju skały. A macie do dyspozycji model całego układu słonecznego!

W pobliżu znajdziemy także mnóstwo atrakcji dla dzieci: Dino Park, parki linowe, indiańską wioskę, czy duży park rozrywki Esplanada i wiele innych. Może więc warto zaplanować kolejny wyjazd do Szklarskiej i wybrać te, które nie tylko dzieciom sprawią przyjemność.

Powrót do strony głównej.

 

Garść najważniejszych informacji przydatnych dla turystów - rodzin ...

Jeśli narty biegowe mają w Polsce stolicę, są ...

Huta Julia w Piechowicach jest jedną z najbardziej ...

Malownicze wodospady, rzadkie minerały, tajemniczy Walonowie i grasujący ...

Region karkonoski jest bardzo zróżnicowany pod względem    ukształtowania ...

Widok pociągu wijącego się dolinami i przejeżdżającego przez ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/930/szklarska-poreba-przewodnik/