google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Polskie Alpy? Nie, to Szklarska Poręba.

Klimatycznie, Szklarska Poręba bliska jest alpejskim stokom. Od dziesięcioleci doceniają to miłośnicy sportów zimowych, szczególnie narciarze i snowboardziści. Sieć wyciągów i liczne trasy w okolicy to zdecydowanie wisienka na torcie narciarskiego eldorado.

Polskie Alpy? Nie, to Szklarska Poręba.Szrenica zimą

Fotolia

110 dni w roku - tyle średnio czasu na Szrenicy, głównym szczycie zjazdowym w okolicy Szklarskiej Poręby, zalega śnieg. Nawet nasze nieprzewidywalne zimy nie dają rady tego zmienić. Niska temperatura utrzymuje się tutaj często nawet do maja, co pozwala na narciarskie wybryki nawet u progu wiosny. Zresztą pobliska Izerska Łąka nazywana jest czasem "małą Syberią" lub wręcz "Jakucją".

Nie tylko miłośnicy zjazdów znajdą tu coś dla siebie. Najwyżej położna część miasta, Jakuszyce (na obrzeżu Gór Izerskich) to doskonałe miejsce dla zwolenników nart biegowych. Sudety łączą się z Karkonoszami właśnie przez przełęcz Szklarską, zatem w jednym miejscu spotykają się dwa górskie pasma przyjazne dla zimowych sportów. Góry Izerskie, stosunkowo łagodne w swym nachyleniu, oferują ponad 100 kilometrów tras narciarskich. Nie oznacza to jednak, że doświadczony narciarz nie znajdzie tu nic dla siebie - strome stoki Hejnickiego Grzbietu, liczne strumienie, skupiska skał - znajdą się i malownicze trasy z nutką adrenaliny.  

 

Nad miastem góruje szczyt głównego grzbietu Karkonoszy: Szrenica, wysoka na ponad 1300 metrów nad poziomem morza. Zawiezie nas tam tam wygodna kolejka linowa, a na górze czeka na nas sieć wyciągów narciarskich i ponad 20 km nartostrad. Trasy, stacje narciarskie, ośrodki noclegowe - sieć turystyczna jest tu gęsta i mocna, zatem jest w czym wybierać.

Do tego w Szklarskiej przez całą zimę odbywają się różne imprezy sportowe, od mistrzostw narciarskich przedszkolaków, po Puchar Radiowej Trójki. Miejsce to upodobały sobie także psie zaprzęgi, które na zawody i na treningi zjeżdżają tutaj z całej polski. W styczniu załapiemy się na Śniegolepy - konkurs śnieżnych figur, w lutym miejscowością rządzą snowboardziści, a także... seniorzy i miłośnicy nart retro biorący udział w Retro Slalomie. W marcu załapiemy się na Bieg piastów, a później na imprezy kulturalne i artystyczne. Zdaje się, że w Szklarskiej Porebie nie ma takiego okresu, który byłby "poza sezonem".

 

 

Garść najważniejszych informacji przydatnych dla turystów - rodzin ...

Jeśli narty biegowe mają w Polsce stolicę, są ...

Huta Julia w Piechowicach jest jedną z najbardziej ...

Malownicze wodospady, rzadkie minerały, tajemniczy Walonowie i grasujący ...

Region karkonoski jest bardzo zróżnicowany pod względem    ukształtowania ...

Widok pociągu wijącego się dolinami i przejeżdżającego przez ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/932/szklarska-poreba-atrakcje-zima/