Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszubski Park Etnograficzny

Od kowalstwa po kaszubską kuchnię – Wdzydze oferuje pełnię doświadczeń. Najstarszy w Polsce skansen - Kaszubski Park Etnograficzny to nie tylko muzeum kaszubskiej historii, ale i miejsce pełne atrakcji, kultury i zabawy. Przez cały rok można tu spotkać się z odtwarzaną na żywo przeszłością i na chwilę cofnąć się w czasie poprzez kaszubską historię.

Ponad sto lat temu w miejscowości Wdzydze powstało pierwsze muzeum na wolnym powietrzu. Wtedy była to tylko jedna chata z okazami sztuki ludowej i charakterystycznym dla XVIII wieku wyposażeniem. Dziś to ponad 22 hektary i aż 50 budynków, które przenoszą turystów w przeszłość i często zapomniane obyczaje ludowe.

W 1906 roku małżeństwo Teodory i Izydora Gulgowskich, zafascynowane jedną z niewielkich kaszubskich wiosek, postanowiło wykupić od miejscowego gospodarza XVIII-wieczną gburską chałupę i urządzić tam pierwsze muzeum, które ukaże bogactwo kultury ludowej regionu. Zapoczątkowali kolekcję, która z biegiem czasu stawała się coraz bardziej okazała. Pierwotne muzeum Gulgowskich, mieszczące się niegdyś w jednym skromnym budynku, zajmuje dzisiaj aż 22 hektary, a zbiory umieszczone są w 50 budynkach, pokazujac dawną architekturę i kulturę Kaszub i Kociewia od XVII do XX wieku.

Muzeum Kaszubskie

Odwiedzający muzeum mogą posmakować życia na tradycyjnej kaszubskiej wsi. Na terenie Muzeum zgromadzono nie tylko budynki mieszkalne, chałupy i dwory wraz z wyposażeniem, ale wszystko to, co kształtowało życie dawnych mieszkańców: szkołę, warsztaty rzemieślnicze, karczmy, kościoły, wiatraki, budynki gospodarcze i kuźnię. Atrakcją Muzeum we Wdzydzach są różnego rodzaju pokazy, np. kowalstwa, krawiectwa, mielenia tabaki, druku na tkaninach, obróbki drewna lub mielenia zboża w żarnach. Jeżeli to nie wystarczy i głodni wiedzy zapragniemy sami się czegoś nauczyć, możemy wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. Jest to okazja do poznania codzienności dawnych mieszkańców, ich obyczajów, zabaw oraz kultury. Tradycyjnych potraw posmakować możemy w dwóch karczmach oraz sklepiku „Specjały regionalne”. Muzeum jest więc kapsułą czasu, która zabiera nas w podróż do XVII-wiecznej wioski kaszubskiej i daje możliwość poznania źródeł naszej kultury i obrzędowości.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny imienia Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich jest otwarte przez cały rok. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy – przeznaczony dla uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców, osób powyżej 65 roku życia, emerytów i rencistów – 9 zł, a specjalny – dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, okazicieli Karty Dużej Rodziny, osób objętych opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i członków klubów związanych z Muzeum – 2 zł. Trwające około 3 godzin zwiedzanie z przewodnikiem to koszt 50 zł.

Turystom udostępniony został również bezpłatny przewodnik w wersji audio, który można pobrać ze strony: www.muzeum-wdzydze.gda.pl. Od maja do września po terenie można poruszać się samodzielnie, gdyż w każdej zagrodzie rezyduje opiekun, którego zadaniem jest wprowadzenie turystów w tajniki kultury ludowej regionu oraz konkretnego zawodu lub umiejętności. Muzeum – oprócz zbiorów zgromadzonych we wnętrzach budynków – można także zwiedzać bezpłatnie od lutego do października w poniedziałki i od listopada do stycznia od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 14. Na terenie położonym nad brzegiem jeziora Gołuń często organizowane są również imprezy plenerowe, występy zespołów folklorystycznych, kiermasze, pokazy i widowiska obrzędowe. Istnieje także możliwość zamówienia indywidualnego programu edukacyjno- rekreacyjnego.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(15) "Atrakcje Kaszub" ["meta_title"]=> string(79) "Kaszuby - co warto zobaczyć - Wdzydze, Kaszubski Park Etnograficzny, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(140) " Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce, gdzie poznasz ciekawostki o kaszubskim folklorze. Przeczytaj na Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Kaszuby - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.01455690152889843602679320611059665679931640625) ["lng"]=> float(17.947883605958001140834312536753714084625244140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Kaszub

meta_title: Kaszuby - co warto zobaczyć - Wdzydze, Kaszubski Park Etnograficzny, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce, gdzie poznasz ciekawostki o kaszubskim folklorze. Przeczytaj na Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kaszuby - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kaszuby - co warto zobaczyć - Wdzydze, Kaszubski Park Etnograficzny, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce, gdzie poznasz ciekawostki o kaszubskim folklorze. Przeczytaj na Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce, gdzie poznasz ciekawostki o kaszubskim folklorze. Przeczytaj na Veturo.pl