google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kaszubski Park Etnograficzny

Atrakcje Kaszub

Od kowalstwa po kaszubską kuchnię – Wdzydze oferuje pełnię doświadczeń. Najstarszy w Polsce skansen - Kaszubski Park Etnograficzny to nie tylko muzeum kaszubskiej historii, ale i miejsce pełne atrakcji, kultury i zabawy. Przez cały rok można tu spotkać się z odtwarzaną na żywo przeszłością i na chwilę cofnąć się w czasie poprzez kaszubską historię.

Kaszubski Park EtnograficznySpiżarnia w szlacheckim dworku

fot. Bartosz Stachowiak

Ponad sto lat temu w miejscowości Wdzydze powstało pierwsze muzeum na wolnym powietrzu. Wtedy była to tylko jedna chata z okazami sztuki ludowej i charakterystycznym dla XVIII wieku wyposażeniem. Dziś to ponad 22 hektary i aż 50 budynków, które przenoszą turystów w przeszłość i często zapomniane obyczaje ludowe.

W 1906 roku małżeństwo Teodory i Izydora Gulgowskich, zafascynowane jedną z niewielkich kaszubskich wiosek, postanowiło wykupić od miejscowego gospodarza XVIII-wieczną gburską chałupę i urządzić tam pierwsze muzeum, które ukaże bogactwo kultury ludowej regionu. Zapoczątkowali kolekcję, która z biegiem czasu stawała się coraz bardziej okazała. Pierwotne muzeum Gulgowskich, mieszczące się niegdyś w jednym skromnym budynku, zajmuje dzisiaj aż 22 hektary, a zbiory umieszczone są w 50 budynkach, pokazujac dawną architekturę i kulturę Kaszub i Kociewia od XVII do XX wieku.

Odwiedzający muzeum mogą posmakować życia na tradycyjnej kaszubskiej wsi. Na terenie Muzeum zgromadzono nie tylko budynki mieszkalne, chałupy i dwory wraz z wyposażeniem, ale wszystko to, co kształtowało życie dawnych mieszkańców: szkołę, warsztaty rzemieślnicze, karczmy, kościoły, wiatraki, budynki gospodarcze i kuźnię. Atrakcją Muzeum we Wdzydzach są różnego rodzaju pokazy, np. kowalstwa, krawiectwa, mielenia tabaki, druku na tkaninach, obróbki drewna lub mielenia zboża w żarnach. Jeżeli to nie wystarczy i głodni wiedzy zapragniemy sami się czegoś nauczyć, możemy wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. Jest to okazja do poznania codzienności dawnych mieszkańców, ich obyczajów, zabaw oraz kultury. Tradycyjnych potraw posmakować możemy w dwóch karczmach oraz sklepiku „Specjały regionalne”. Muzeum jest więc kapsułą czasu, która zabiera nas w podróż do XVII-wiecznej wioski kaszubskiej i daje możliwość poznania źródeł naszej kultury i obrzędowości.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny imienia Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich jest otwarte przez cały rok. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy – przeznaczony dla uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców, osób powyżej 65 roku życia, emerytów i rencistów – 9 zł, a specjalny – dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, okazicieli Karty Dużej Rodziny, osób objętych opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i członków klubów związanych z Muzeum – 2 zł. Trwające około 3 godzin zwiedzanie z przewodnikiem to koszt 50 zł.

Turystom udostępniony został również bezpłatny przewodnik w wersji audio, który można pobrać ze strony: www.muzeum-wdzydze.gda.pl. Od maja do września po terenie można poruszać się samodzielnie, gdyż w każdej zagrodzie rezyduje opiekun, którego zadaniem jest wprowadzenie turystów w tajniki kultury ludowej regionu oraz konkretnego zawodu lub umiejętności. Muzeum – oprócz zbiorów zgromadzonych we wnętrzach budynków – można także zwiedzać bezpłatnie od lutego do października w poniedziałki i od listopada do stycznia od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 14. Na terenie położonym nad brzegiem jeziora Gołuń często organizowane są również imprezy plenerowe, występy zespołów folklorystycznych, kiermasze, pokazy i widowiska obrzędowe. Istnieje także możliwość zamówienia indywidualnego programu edukacyjno- rekreacyjnego.

Na rzece Słupi działa elektrownia wodna - jedna ...

Czyste, zarybione jeziora, dom na głowie, pogańskie obrzędy, ...

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie na ...

Kartuzy, których nazwa może nie wszystkim jest znana, ...

Blisko 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, dwa parki ...

Historię i wojskowe dziedzictwo Kaszub odkryje przed tobą ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/94/wdzydze-kaszuby/