Chełmno

Chełmno – atrakcje, miasto dla zakochanych

Czy wiecie, które polskie miasto jest oficjalną stolicą zakochanych? Tę chlubną funkcję pełni niepozorne Chełmno i jest ku temu wiele powodów. Jeśli planujecie spędzić weekend na wycieczce z drugą połówką, wybierzcie się właśnie tam.

Inną ciekawostką związaną z historycznym Chełmnem jest wydany w 1893 roku ciekawy podręcznik etykiety miłosnej. Jego wydawcy (o adekwatnym imieniu) Walentemu Fiałce zawdzięczamy istnienie ‘Sekretarzyka miłosnego’, czyli podręcznika dla zakochanych. Znajdziemy w nim wzory listów miłosnych, sentencje i rady niezbędne dla nieszczęśników uwikłanych w miłosne historie. W 2011 roku z okazji X Obchodów Dnia św. Walentego wyszło nowe wydanie tej niezwykłej pozycji. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak kochano i starano się zdobyć wzajemność ponad 100 lat temu.

W stolicy zakochanych nie może też zabraknąć ich patrona. W chełmińskim kościele znajduje się cząstka głowy tego znanego świętego. Legendy mówią, że za jej pośrednictwem dokonało się kilka cudów. Najbardziej znana jest historia uzdrowienia córki Jadwigi z Czerniakowa, która w dowód wdzięczności w 1630 kazała wykonać relikwiarz z napisem upamiętniającym to niezwykłe wydarzenie.

Nic dziwnego, że miejsce z taką historią pragnie gościć u siebie zakochane pary. W samym mieście jest dla nich kilka specjalnych zakątków. Miłym celem wspólnych spacerów wiosną i latem będą okwiecone dywany w kształcie serc na Nowych Plantach. Jesienią zaś można tropić tradycyjne ławeczki dla zakochanych. Na niektórych z nich zawsze siedzą rzeźbione pary, a z tej naprzeciwko Urzędu Miasta można przesłać ukochanej osobie pozdrowienia ‘na żywo’ za pomocą kamerki internetowej.

Zgodnie ze starą zasadą ‘przez żołądek do serca’ Chełmno jest też pełne romantycznych knajpek. Może w którejś z nich natkniecie się na smalec z lubczykiem? Ta tradycyjna dla regionu potrawa według ludowych przekonań godzi zwaśnione pary.

Warto wybrać się do Chełmna i samemu odkryć wszystkie niespodzianki, jakie czekają tam na zakochanych. Atmosfera sprzyjająca romantycznym schadzkom i spacerom pozwoli wam nacieszyć się i wzajemną bliskością, i jesiennymi krajobrazami. Jeśli nie macie jeszcze planów na najbliższe walentynki może warto wybrać się właśnie tam?

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(107) "Zakochaj się w Chełmnie - Chełmno, Miasto zakochanych, Podróże, Polska, Romantyczny weekend, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(80) "Chełmno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chełmnie - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.3476004619489003744092769920825958251953125) ["lng"]=> float(18.419952390014000087603562860749661922454833984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zakochaj się w Chełmnie - Chełmno, Miasto zakochanych, Podróże, Polska, Romantyczny weekend, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Chełmno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chełmnie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zakochaj się w Chełmnie - Chełmno, Miasto zakochanych, Podróże, Polska, Romantyczny weekend, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Chełmno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chełmnie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Chełmno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Chełmnie - poleca veturo.pl