google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Przyjdź do muzeum, zostań aktorem

Narodowy Teatr Stary w Krakowie chce zaznajomić widzów z tajnikami teatru. W tym celu otwiera interaktywne muzeum.

Przyjdź do muzeum, zostań aktorem

Alan Cleaver / Foter / CC BY

Przeciętny widz teatralny nieczęsto ma okazję dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonuje teatr, jak tworzy się poszczególne elementy przedstawień teatralnych czy jak do swoich ról przygotowują się aktorzy. Już wkrótce będzie to możliwe. Powstaje MICET – Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej. Instytucja której otwarcie planowane jest na grudzień 2015 r. ma być pierwszą tego typu placówką w Polsce, która z jednej strony będzie prezentować historię teatru i pokazać aktorski fach od kuchni, z drugiej – pobudzać odbiorców do rozwijania swojej kreatywności i wrażliwości na sztukę.

Muzeum powstanie w przestrzeniach działającego dotychczas Muzeum Starego Teatru i będzie podzielone na dwie części. Pierwsza część, mająca charakter ekspozycji, ma prezentować pamiątki i przedmioty związane z wystawianymi w teatrze spektaklami. Druga ma mieć charakter edukacyjny. W znajdujących się w podziemiach salach odbywać się mają warsztaty oraz ćwiczenia, które będzie można wykonywać samodzielnie lub w grupie. - Będzie można np. ćwiczyć podstawowe zadania aktorskie, budować scenografię, komponować ścieżki muzyczne, przymierzać wirtualne kostiumy. Partnerem dla widza w prowadzonych próbach będą wirtualni nauczyciele, znani artyści Starego Teatru – zachęca Anna Litak, kierownik Muzeum Starego Teatru. Na tym poziomie znajdować się będzie także multimedialna biblioteka historii i twarzy Starego Teatru oraz interaktywne makiety prezentujące funkcje techniczne sceny.

Przemierzając kolejne pomieszczenia muzeum będzie można skorzystać z jednej z kilku ścieżek tematycznych: „wolność i zniewolenie”, „pamięć i emocje”, „ciało i tożsamość”, ”my i oni” oraz „nowe światy”.

Pomysłodawcy powołania Centrum mają nadzieję, że placówkę odwiedzać będą wszyscy, nawet te osoby, które nigdy wcześniej nie były w teatrze. Muzuem ma bowiem służyć przede wszystkim przybliżaniu laikom świata teatru i tym samym wyrabianiu w nich wrażliwości na sztukę. 

powrót do strony głównej

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/973/przyjdz-do-muzeum-zostan-aktorem/