Rezerwat nad Biebrzą

Przyroda na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna – najdzikszy region Polski ma do zaoferowania wiele atrakcji, szczególnie tych przyrodniczych. Tutejsze skarby natury sciąż przypominają, że nie ma sił mocniejszych nad siły przyrody.

PUSZCZA ROMINCKA

Nie bez powodu zwana 'polską tajgą’. Ten dziki, dziś objęty ochroną teren leśny był kiedyś ulubionym miejscem polowań królów i arystokracji. Dziś mają tam swoje mateczniki łosie, wilki, dziki czy jelenie. Pierwotny charakter tej puszczy przywróciły też bobry. Podobno kto raz wejdzie w te knieje, nigdy nie zapomni ich piękna. Łatwiej je poznać i docenić dzięki dwóm oznakowanym szlakom pieszym. Trakty te znakomicie nadają się też do jazdy na rowerze czy konno. Warto też wybrać się na obrzeża puszczy, gdzie zobaczyć możecie słynne wiadukty północy, czyli mosty kolejowe w Stańczykach. Odważni mogą z nich skoczyć na bunjee.

WIGIERSKI PARK NARODOWY

Centralną częścią parku jest przepiękne jezioro Wigry. Jest to największy zbiornik wodny na Suwalszczyźnie. Nad brzegiem jeziora znajdują się znane od lat wsie letniskowe. Takie zaplecze sprawia, że jest to raj dla żeglarzy. Oś rzeczną parku i jeziora wyznacza Czarna Hańcza. Tej rzeki nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć raz marzył o prawdziwym spływie kajakowym. Czysta woda i powietrze, a także gościna w którymś z agroturystycznych gospodarstw sprawią, że wakacje w tym miejscu będą niezapomnianym czasem obcowania z dziewiczą przyrodą. Wrócicie stamtąd dotlenieni i pełni energii, która tak przydaje się do życia w mieście.

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Ten przepiękny rezerwat istnieje od 1976 roku, chroniąc jeden z najbardziej malowniczych terenów północno-wschodniej Polski. Swoją niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu zawdzięcza jak całe Pojezierze Suwalskie zlodowaceniu sprzed 12 tysięcy lat. To właśnie ono stworzyło wyniosłe wzgórza, kwieciste doliny i głębokie niecki rzek. Jeśli chcecie objąć wzrokiem niemal cały park, najlepszym miejscem będzie Góra Cisowa koło Gulbiszek. Innym znakomitym punktem widokowym będzie Góra Zamkowa. To miejsce warto odwiedzić nie tylko dla czystego powietrza czy wody. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się też unikatowe formy geologiczne.Widzieliście kiedyś wiszącą dolinę lub wiszące torfowiska? Wiecie, czym jest głazowisko? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedź jest przecząca, warto wybrać się na wycieczkę edukacyjną do właśnie tego rezerwatu.

PUSZCZA AUGUSTOWSKA

Ten największy kompleks leśny na Suwalszczyźnie to 160 tys. hektarów czystego powietrza i drzew, które dzielimy z Litwą i Białorusią. Przez te ogromne tereny po stronie polskiej biegną niemal wszystkie szlaki kajakowe regionu. W obrębie tego wielkiego lasu mieszczą się też omawiane wcześniej Wigry. Długa tradycja zbieractwa i myślistwa odcisnęła na tych terenach swój ślad. W borach kryją się wsie tak stare, że ich początki sięgają XVII wieku. Dziś turysta jak kiedyś myśliwy może znaleźć tam schronienie.Wśród tych lasów znajduje się też uzdrowiskowy Augustów, a na przedpolach Suwałki. Te dwa miasta mogą być świetną bazą wypadową do wędrówek po którymś z wielu traktów puszczy.

HERBOWE RZEKI SUWALSZCZYZNY

W herbie Suwalszczyzny widnieją trzy niebieskie wstęgi. Są to Czarna Hańcza – symbol ziemi suwalskiej, Rospuda – augustowskiej i Marycha – sejneńskiej.Wszystkie trzy obfitują w ryby, dlatego właśnie tam warto wybrać się z wędką. Prócz dobrego połowu można tam liczyć na piękne widoki. Piesze wycieczki w doliny tych i mniejszych rzek regionu dadzą nam okazję do obserwacji rzadkich ekosystemów. Ptaki wodne i błotne, które gniazdują na tym terenie można obserwować w środowisku nietkniętym przez człowieka. Jeśli szukacie wyciszenia i niezakłóconego kontaktu z przyrodą, warto wybrać się na ryby właśnie nad którąś z tych rzek.

 POJEZIERZE SUWALSKO-AUGUSTOWSKIE

 Podobnie jak tereny Biebrzy czy sąsiednich rezerwatów, także to miejsce jest idealne dla wypoczynku na łonie natury. Tereny Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego ze względu na bogactwo fauny i flory są też wymarzonym celem wycieczek fotografów. Nie bez przyczyny na 'bezkrwawe łowy’ wybierają się właśnie tam najlepsi polscy fotografowie. Żeby pójść za ich przykładem wystarczy tylko aparat i odrobina cierpliwości. Jeśli dopisze nam szczęście, 'złowimy’ łosia czy jelenia. Na tych mniej wprawionych w wędrówkach po kniejach czekają piękne zachody słońca czy kryjące się w najbliższych drzewach ptaki. Piękne pamiątki z urlopu gwarantowane!

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(22) "Atrakcje Suwalszczyzny" ["meta_title"]=> string(102) "Skarby Suwalszczyzny - Suwalszczyzna, Atrakcje turystyczne, Podróże, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(76) "Suwalszczyzna - ciekawy i turystycznie atrakcyjny region Polski na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(36) "Suwalszczyzna - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(16) "Suwałki, Polska" ["lat"]=> float(54.11152179999999844994817976839840412139892578125) ["lng"]=> float(22.930788100000000895306584425270557403564453125) ["zoom"]=> int(6) ["place_id"]=> string(27) "ChIJW45HzzkC4UYRoJ6pxL34L5I" ["name"]=> string(8) "Suwałki" ["city"]=> string(8) "Suwałki" ["state"]=> string(9) "Podlaskie" ["country"]=> string(6) "Polska" ["country_short"]=> string(2) "PL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Suwalszczyzny

meta_title: Skarby Suwalszczyzny - Suwalszczyzna, Atrakcje turystyczne, Podróże, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Suwalszczyzna - ciekawy i turystycznie atrakcyjny region Polski na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Suwalszczyzna - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Skarby Suwalszczyzny - Suwalszczyzna, Atrakcje turystyczne, Podróże, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Suwalszczyzna - ciekawy i turystycznie atrakcyjny region Polski na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Suwalszczyzna - ciekawy i turystycznie atrakcyjny region Polski na veturo.pl