google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jak się nie dać lawinie

Na Kalatówkach otwarto Centrum Lawinowe, w którym można sprawdzić sprzęt lawinowy i odbyć trening z detektorem lawinowym.

Jak się nie dać lawinieLawina

CC0 Public Domain / FAQ

Jednym z największych zagrożeń czyhających na turystów zimą w górach jest lawina. Aby przeżyć (albo zwiększyć szanse na przeżycie) spotkanie z nią należy przestrzegać kilku zasad. Niestety, nie wszyscy zimowi turyści je znają. Jest jednak szansa by nadrobić zaległości. Tatrzański Park Narodowy wspólnie z PZU otworzył w połowie stycznia Centrum Lawinowe, w którym potrzebne informacje i umiejętności można zdobyć.

Działające przy Kalatówkach Centrum otwarte jest codziennie od zmierzchu do świtu, do końca marca. W tym czasie można je odwiedzić i sprawdzić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom lawiny – wszystko dzięki zainstalowanemu w Centrum zestawowi treningowemu. W skład zestawu wchodzi konsola, przy pomocy której ustawiane są „warunki lawinowe” (a więc np. liczba ofiar lawiny) oraz nadajniki imitujące zasypane pod śniegiem ofiary. Przy pomocy własnego sprzętu (detektor lawinowy, sonda, łopatka) należy wydobyć spod śniegu zasypanych poszkodowanych (czyli zlokalizować nadajniki i dokopać się do nich) – oczywiście w odpowiednim czasie (na konsoli pojawia się informacja jak długo należy szukać ofiar lawiny – przekroczenie tego czasu drastycznie zmniejsza ich szanse na przeżycie).

Ci którzy nie wiedzą w jaki sposób zachować się w przypadku zejścia lawiny mogą zawitać do Centrum na Kalatówki w ciągu któregoś z zimowych weekendów. Wtedy właśnie w centrum dyżurują przeszkoleni wolontariusze, którzy poinstruują amatorów pieszych wędrówek po górach jak zachować się w tej krytycznej sytuacji. Na czas przeprowadzenia treningów wolontariusze udostępniają zestawy lawinowe. Ochotnicy pełnią dyżury w godz. 10.00 – 15.00.

W ramach dbania o poprawę bezpieczeństwa w górach na turystów wybierających się na wycieczki przygotowano również tzw. check-pointy w wybranych częściach Tatrzańskiego Parku Narodowego, w których można sprawdzić poprawność działania detektorów lawinowych. Przykładając detektor do niewielkiej skrzynki można zobaczyć, czy urządzenie jest sprawne, czy konieczna jest w nim wymiana baterii.

Punkty znajdują się przy wejściach na popularne szlaki skitourowe: dwa w Kuźnicach, a także przy schroniskach w Dolinie Gąsienicowej i Pięciu Stawach Polskich.

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Szukasz miejsca, w którym spokojnie zrelaksujesz się z ...

Jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji są ...

Tatry to legendarne polskie góry, zasłużenie cieszące się ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/979/jak-nie-dac-sie-lawinie/