google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wirtualnie po Warmii i Mazurach

Powstaje wirtualny przewodnik po Warmii i Mazurach, przy pomocy którego będzie można zobaczyć zbiory mazurskich muzeów i zaplanować wycieczkę po tym rejonie Polski.

Wirtualnie po Warmii i Mazurach

dijey bobo / Foter / CC BY

Warmia i Mazury większości turystów kojarzą się przede wszystkim z jeziorami i dużymi możliwościami do uprawiania sportów wodnych, tymczasem region położony na północnym wschodzie kraju kusi również unikatowymi w skali kraju krajobrazami, obiektami architektonicznymi czy kulturą. Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać Warmię i Mazury od  kulturowej strony przygotowywany jest serwis wycieczkowy cyfrowewm.pl.

Portal udostępnia zdigitalizowane zbiory sześciu mazurskich muzeów: Muzeum Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim, a także zdjęcia pojedynczych obiektów architektonicznych (np. wiatraków, przydrożnych kapliczek) i panoram (wiejskich izb w skansenie).

Do tej pory na portalu zaprezentowanych zostało w sumie 25 muzealnych eksponatów, 10 kapliczek oraz ponad 100 zdjęć zabytkowych obiektów. Każdy obiekt czy przedmiot został dokładnie sfotografowany (również w 3D) i uzupełniony opisem, z którego można dowiedzieć się m.in. skąd pochodzi, kiedy został wyprodukowany lub zbudowany i gdzie fizycznie można go zobaczyć.

Strona na razie jest w rozbudowie. Prace nad jej uzupełnianiem mają zakończyć się w kwietniu tego roku. Wtedy też będzie można zagrać w edukacyjną grę dotyczącą historii tych terenów, której temat przewodni nawiązuje do jednej z warmińskich legend.

Po oficjalnym uruchomieniu portalu każdy zeskanowany obiekt będzie można włączyć w trasę wirtualnego spaceru. Możliwe będzie także pobieranie tych szlaków – przy pomocy kodów QR – na swoje urządzenia mobilne, by móc korzystać z opisów przy poszczególnych eksponatach, obiektach w czasie zwiedzania regionu.

Ełk powstał w 1425 roku w pobliżu zamku ...

Aplikacja „Leśne Arboretum Warmii i Mazur” to oficjalny ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/981/wirtualnie-po-warmii-i-mazurach/