google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Odkoduj Łódź

Spacerując po Łodzi natrafiłeś na tajemnicze, niepozorne, biało-czarne kwadraty? Pewnie przeszedłeś obok nich obojętnie. Nie wiesz więc, że ominęła cię szansa na odkrycie największych niespodzianek, jakie kryje w sobie miasto.

Odkoduj ŁódźOdkoduj Łódź

mat. twórców projektu

Tabliczki z białymi kwadratami z plątaniną czarnych wzorów pojawiły się na łódzkich budynkach w 2009 roku. Dziś jest ich już 70. Zainteresowani technologiami pewnie wiedzą, że nie jest to oryginalna ozdoba lub symbol tajemnej organizacji, ale fotokod, który należy zeskanować, aby uzyskać dostęp do ukrytych treści multimedialnych: grafiki, tekstu, obrazu lub strony internetowej.

Jak to działa w przestrzeni miejskiej? Niepozorny kwadrat staje się kanałem informacyjnym, który umożliwia odbiorcom dostęp do informacji, dostępnych w każdej chwili. Łódź postanowiła wykorzystać taki rodzaj przekaźnika do komunikowania się z mieszkańcami i turystami. System „Odkoduj Łódź” złożony z 70 tabliczek, zgrupowanych w trzy szlaki turystyczne ma zachęcić do odkrywania tajemnic miasta, podążania w nieznane, poznawania tego, o czym do tej pory nie mieliśmy pojęcia.

Fotokod umożliwia komunikację między odbiorcami – mieszkańcami lub turystami – a miastem. Może być skanowany i odkodowany przez większość telefonów z aparatem fotograficznym. Konieczne jest jedynie pobranie bezpłatnej aplikacji, która to umożliwi. Można to zrobić przy pomocy strony internetowej http://2dkod.com  lub wysłać darmowego SMS-a o treści ODKODUJ pod numer 507 67 69 67.

Aby zeskanować fotokod musimy najpierw uruchomić aplikację, nakierować aparat fotograficzny na kwadrat z kodem, zrobić zdjęcie przy pomocy programu i czekać na udostępnienie zapisanych informacji. Wiadomości tekstowe przygotowane zostały tak, aby korzystać z nich mogli również zagraniczni turyści. Występują w trzech wersjach językowych.

Aplikacja przeniesie nas na wygodną stronę o konkretnym zabytku. Łódź przygotowała dla zainteresowanych trzy szlaki: „Wille i Pałace”, „Architektura Przemysłowa” oraz „Szlak Ulicy Piotrowskiej”, które pozwalają na poznanie ciekawostek o takich zabytkach jak np. Willa Józefa Richtera, Bielnik Kapischa, Nowa Tkalnia lub Biała Fabryka Ludwiga Geyera. „Odkoduj Łódź” to również seria powiązanych z akcją wydarzeń: happeningów, konkursów, bezpłatnych spacerów z przewodnikami i gier miejskich.

System fotokodów z informacjami nie jest jedynie multimedialnym przewodnikiem dla turystów. Organizatorzy podkreślają,że głównymi odbiorcami mają być mieszkańcy Łodzi. Nowoczesny projekt ma zainteresować ich historią i miejscową kulturą, pobudzić chęć poznania miasta na nowo i spojrzenia na niego z innej perspektywy, tak, jakby było się w miejscu nieznanym. Zawsze inaczej patrzymy na to, co widzimy pierwszy raz, pomijamy rzeczy, które towarzyszą nam na co dzień. Projekt „Odkoduj Łódź” ma przypomnieć mieszkańcom o tym, czego nie dostrzegają, co każdego dnia pomijają zbyt zajęci zwykłymi sprawami i problemami. Łódź wychodzi naprzeciw potrzebom podróżników – tych przyjezdnych i miejskich, miejscowych – oraz rozwojowi technologicznemu, stając się pierwszym w Europie miastem z mobilnym przewodnikiem dostępnym w telefonie komórkowym.

Zlokalizowana w odległości około 100 km od Warszawy ...

Manufaktura jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni Łodzi. Jest ...

Dolina skrzatów to kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich ...

Oaza zieleni w środku miasta i unikatowa w ...

Centrum Łodzi, mała uliczka pomiędzy Narutowicza i Jaracza, ...

Łódź to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników ...

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/99/odkoduj-lodz/