google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum dobranocek w Rzeszowie

Kiedy księżyc świeci i zbliża się godzina 19, przypominamy sobie dzieciństwo i czas spędzony z rodzicami przed telewizorem. Ulubieni bohaterowie dobranocek przygotowywali nas wtedy do snu. To za nimi tęskniliśmy całe dnie. Jeszcze pięć minut, jeszcze dwie…już!

 

Muzeum dobranocek w RzeszowieSala projekcyjna Muzeum Dobranocek

fot. Michał Majowicz

Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek, Jacek i Agatka, Miś Coralgol – niezapomniani przyjaciele z dzieciństwa, dzięki którym kształtowała się nasza wyobraźnia. Byli pierwszymi bohaterami, którzy przenosili nas w świat fantazji i przygody. Czekali na nas i byli niezawodni: zawsze o godzinie 19 zabierali nas w nową podróż. Teraz są jedynie wspomnieniem, jednak nadal za nimi tęsknimy. Może warto sobie o nich przypomnieć i pokazać świat starych dobranocek naszym dzieciom? Przecież dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci. 

Podroż do przeszłości zacznij w Rzeszowie, gdzie znajduje się jedyna w Polsce kolekcja pamiątek z popularnych animacji dla dzieci zgromadzona w Muzeum Dobranocek. Powstało ono w 2009 roku z inicjatywy kolekcjonera Wojciecha Jamy, który postanowił przekazać zbierane latami eksponaty miastu. W ten sposób powstało niepowtarzalne miejsce – prawdziwy dom dla bajkowych bohaterów. Na kolekcję muzeum składają się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w łódzkiej wytwórni Se-Ma-For. Spotkamy się tutaj z Misiem Uszatkiem, Zajączkiem, Króliczkami, Pieskiem Kruczkiem, Misiem Coralgolem i jego przyjaciółmi: Szczurkiem Hektorem i Krukiem. Wizyta w rzeszowskim muzeum to także jedyna okazja, aby zobaczyć oryginalne, emisyjne pacynki Jacka i Agatki, pochodzące z pierwszej polskiej dobranocki, której pierwszy odcinek wyemitowano 2 października 1962 roku, by bawiła dzieci przez 11 lat. Ponadto czekają tutaj na nas postaci z filmów animowanych: „Trzy Misie”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Kolorowy świat Pacyka Maurycy i Hawranek” oraz Plastuś z „Plastusiowego pamiętnika”. Pamiętasz jeszcze, która z nich była twoją ulubioną?

Oprócz kukiełek w Muzeum przechowywane są liczne folie z kadrami z dobranocek, szkice, tła filmowe, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne, dzięki którym znów spotkamy się z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, bohaterami „Porwania Baltazara Gąbki”, „Przygód Błękitnego Rycerza”, „Smerfów” i „Kangurka Hip-Hop”. W gablotach umieszczono także przedmioty codziennego użytku, przywołujące ulubione animacje: obrazy, zegary, talerze, budziki, kubki, jak również opakowania po słodyczach, artykuły spożywcze i kosmetyki ozdobione wizerunkami bajkowych postaci.
Wszyscy zainteresowani historią kinematografii lub rozwojem techniki powinni zwrócić szczególną uwagę na dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, zestawy slajdów, przeźrocza małoobrazkowe, jak również różne modele projektorów do wyświetlania przeźroczy. Zwiedzający mogą posłuchać na oryginalnym gramofonie Bambino kołysanek, słuchowisk i piosenek z płyt winylowych lub obejrzeć pokaz przeźroczy. W Muzeum zgromadzono także wiele książek i komiksów, roczników czasopism, plakatów filmowych oraz programów i afiszy teatralnych, jak również stare znaczki, stemple pocztowe, kartki pocztowe z kadrami z dobranocek, odznaki, proporczyki, kolekcje numizmatów i wiele innych pamiątek związanych ze światem bajek. Muzeym organizuje liczne wystawy czasowe, konkursy, imprezy okolicznościowe, lekcje muzealne, warsztaty oraz spotkania autorskie.

Okazuje się, że nie tylko dzieci lubią misie. Wizyta w Muzeum Dobranocek to podróż do przeszłości, która wzruszy lub chociażby zainteresuje większość dorosłych. Nie tylko najmłodsi znajdą tutaj moc atrakcji. Rodzice także nie będą się nudzić, a być może ponownie poczują się tak, jakby znowu mieli tylko kilka lat i wyczekiwali przed telewizorem na ulubioną wieczorynkę. Niezależnie od tego, czy jesteś dorosłym czy kilkuletnim fanem Misia Uszatka, Reksia, Gąski Balbinki, Pingwina Pik-Poka, Plastusia  lub Misia Coralgola, znajdziesz tutaj to, co w życiu ważne: beztroską krainę wyobraźni, o której często zapominamy.

Muzeum Dobranocek znajduje się przy ulicy Mickiewicza 13 w Rzeszowie. Otwarte jest od wtorku do piątku od godziny 9 do 16 i w weekendy od 10 do 17. W wakacje wystawę można zwiedzać o godzinę dłużej. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 4 zł, a przewodnik dla grupy zorganizowanej 25 zł.

 

Rzeszów i jego okolice obfitują w sakralne zabytki. ...

Siatka połączeń lotniska w Jasionce poszerzy się o ...

Już wkrótce będzie można zobaczyć od lat nie ...

Odwiedzając Rzeszów po raz kolejny warto zejść z ...

Rzeszów – miasto będące centrum administracyjnym województwa podkarpackiego ...

Rzeszowska podziemna trasa turystyczna kryje w sobie liczne ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/994/muzeum-dobranocek-rzeszow/