muzeum mydła i brudu

Muzeum mydła i historii brudu

Wcale nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle, jeśli przyjedziesz do Bydgoszczy. Właśnie tutaj znajduje się jedyne w Europie miejsce, które przekona każdego brudaska do mycia buzi – Muzeum Mydła i Historii Brudu.  

Muzeum wykracza poza ramy tego typu instytucji, gdzie dotykanie jest zabronione, a kolekcje ogląda się pieczołowicie przechowywaną w szklanych gablotkach. Tutaj wszystkiego można spróbować. Wolno nam nawet wejść do drewnianej balii i poczuć się jak dama z dawnych lat. Co miesiąc kolekcja poszerza się o nowe zabytkowe przedmioty. Do tej pory zgromadzono tutaj eksponaty, które przedstawiają historię higieny od średniowiecza do czasów współczesnych.

Wszystkie ciekawostki zostaną nam przedstawione przez przewodników, którzy zadbają o atrakcyjną treść przekazu. Jeżeli eksponaty gromadzone przez kilka lat są główną częścią muzeum, to jego sercem są warsztaty mydlane. Podczas zajęć, własnoręcznie wykonamy pachnące mydełko, które później zabierzemy do domu na pamiątkę. Ponadto dowiemy się, jak rozpoznawać rodzaje mydła, jego zapachy i kolory. Najmłodsi, którzy na co dzień boja się wody i szczoteczki do zębów – tutaj na pewno zostaną przekonani o tym, że warto dbać o higienę i zdrowie. Będzie to o wiele przyjemniejsze z mydełkiem w kształcie kolorowego samochodu lub słodkiego ciasteczka. Animatorzy prowadzą także lekcje chemii w ramach zajęć szkolnych.

Muzeum Mydła i Historii Brudu stworzyło także Obwoźną Pracownię Mydła, aby ze swą wiedzą dotrzeć do wszystkich zakątków Polski. W ten sposób nawiązano do wieloletniej tradycji bydgoskiej: produkowania mydeł i świec. Nie możesz przyjechać do Muzeum, a chciałbyś poznać historię mydła, nauczyć się jego rozróżniania i produkcji  oraz stworzyć swoje własne mydełko w wybranym kształcie, kolorze, zapachu i z dowolnymi dodatkami? Zaproś warsztaty mydlane do siebie. W ramach godzinnych zajęć animatorzy poprowadzą także prezentacje i opowiedzą „Skąd się wzięło mydło i jak myto się dawniej”. Dla grup dorosłych przygotowano prezentację „Jak zachować miłość męża”, czyli opowieść o tym, jak dawniej reklamowano kosmetyki. Warsztaty to ciekawy sposób na spędzenie czasu: zarówno dla wszystkich brudasków, jak i pachnących dam.

Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się w Bydgoszczy przy ulicy Długiej 13-17.

Na zwiedzanie powinniśmy zarezerwować około 60-70 minut. Muzeum przygotowane jest na wizytę osób niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem właścicieli, przeznaczonym dla fundacji, organizacji społecznych i osób niezamożnych, każdego miesiąca co najmniej jedna grupa oprowadzana jest po ekspozycjach za darmo.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(93) "Muzeum Mydła i Historii Brudu, oryginalne atrakcje turystyczne, Kujawy, Bydgoszcz, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(61) "Muzeum Mydła i Historii Brudu - ciekawe miejsce w Bydgoszczy" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.12151433895230212556270998902618885040283203125) ["lng"]=> float(17.99759030091480127566683222539722919464111328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Mydła i Historii Brudu, oryginalne atrakcje turystyczne, Kujawy, Bydgoszcz, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Mydła i Historii Brudu - ciekawe miejsce w Bydgoszczy

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Mydła i Historii Brudu, oryginalne atrakcje turystyczne, Kujawy, Bydgoszcz, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Mydła i Historii Brudu - ciekawe miejsce w Bydgoszczy

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Muzeum Mydła i Historii Brudu - ciekawe miejsce w Bydgoszczy