google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum mydła i historii brudu

Wcale nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle, jeśli przyjedziesz do Bydgoszczy. Właśnie tutaj znajduje się jedyne w Europie miejsce, które przekona każdego brudaska do mycia buzi – Muzeum Mydła i Historii Brudu.

 

Muzeum mydła i historii bruduMuzeum Brudu w Bydgoszczy

mat. prasowe muzeum

Ten pomysł zrodził się z pasji. W 2010 roku dwoje ludzi zafascynowanych produkcja pachnących mydełek postanowiło zbierać eksponaty związane z historią higieny. W garażach, składzikach i na strychach gromadzili wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku, które od wieków służą ludziom i pomagają w zachowaniu czystości: balie, wanny, tary, akcesoria do produkcji kosmetyków. Szalony pomysł przerodził się już dwa lata później w prawdziwe muzeum. W ten sposób powstało Muzeum Mydła i Historii Brudu, czyli jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych ekspozycji w Polsce, a nawet w całej Europie. Któż by pomyślał, ze wszystkie brudaski i czyścioszki świata doczekają się miejsca, które zgromadzi historię ich istnienia i egzystowania? Nie bijmy piany, tylko dowiedzmy się więcej o tym nietypowym przedsięwzięciu pasjonatów.

Muzeum wykracza poza ramy tego typu instytucji, gdzie dotykanie jest zabronione, a kolekcje ogląda się pieczołowicie przechowywaną w szklanych gablotkach. Tutaj wszystkiego można spróbować. Wolno nam nawet wejść do drewnianej balii i poczuć się jak dama z dawnych lat. Co miesiąc kolekcja poszerza się o nowe zabytkowe przedmioty. Do tej pory zgromadzono tutaj eksponaty, które przedstawiają historię higieny od średniowiecza do czasów współczesnych.

Wszystkie ciekawostki zostaną nam przedstawione przez przewodników, którzy zadbają o atrakcyjną treść przekazu. Jeżeli eksponaty gromadzone przez kilka lat są główną częścią muzeum, to jego sercem są warsztaty mydlane. Podczas zajęć, własnoręcznie wykonamy pachnące mydełko, które później zabierzemy do domu na pamiątkę. Ponadto dowiemy się, jak rozpoznawać rodzaje mydła, jego zapachy i kolory. Najmłodsi, którzy na co dzień boja się wody i szczoteczki do zębów – tutaj na pewno zostaną przekonani o tym, że warto dbać o higienę i zdrowie. Będzie to o wiele przyjemniejsze z mydełkiem w kształcie kolorowego samochodu lub słodkiego ciasteczka. Animatorzy prowadzą także lekcje chemii w ramach zajęć szkolnych.

Muzeum Mydła i Historii Brudu stworzyło także Obwoźną Pracownię Mydła, aby ze swą wiedzą dotrzeć do wszystkich zakątków Polski. W ten sposób nawiązano do wieloletniej tradycji bydgoskiej: produkowania mydeł i świec. Nie możesz przyjechać do Muzeum, a chciałbyś poznać historię mydła, nauczyć się jego rozróżniania i produkcji  oraz stworzyć swoje własne mydełko w wybranym kształcie, kolorze, zapachu i z dowolnymi dodatkami? Zaproś warsztaty mydlane do siebie. W ramach godzinnych zajęć animatorzy poprowadzą także prezentacje i opowiedzą „Skąd się wzięło mydło i jak myto się dawniej”. Dla grup dorosłych przygotowano prezentację „Jak zachować miłość męża”, czyli opowieść o tym, jak dawniej reklamowano kosmetyki. Warsztaty to ciekawy sposób na spędzenie czasu: zarówno dla wszystkich brudasków, jak i pachnących dam.

Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się w Bydgoszczy przy ulicy Długiej 13-17. Bilet wstępu kosztuje 12 zł. W cenę wliczone jest zwiedzanie oraz warsztaty mydlane. Wejściówka grupowa to koszt 11 zł. Wstęp z oprowadzaniem w języku obcym kosztuje 15 zł. W ofercie jest również bilet rodzinny – przeznaczony dla 3 do 5 osób – w cenie 36 zł. Zwiedzanie i warsztaty rozpoczynają się o godzinie 10:30, 12, 13:30, 15 i 16:30.

Na zwiedzanie powinniśmy zarezerwować około 60-70 minut. Muzeum przygotowane jest na wizytę osób niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem właścicieli, przeznaczonym dla fundacji, organizacji społecznych i osób niezamożnych, każdego miesiąca co najmniej jedna grupa oprowadzana jest po ekspozycjach za darmo.

 

 

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

sport

https://veturo.pl/article/995/muzeum-brudu-bydgoszcz/