View,Of,Bodrum,Beach,,Aegean,Sea,,Traditional,White,Houses,,Flowers,

Bodrum – atrakcje turystyczne

Bodrum położone jest w południowo-zachodniej części regionu Morza Egejskiego, w prowincji Muğla. W starożytności znane jako Halikarnas, słynęło przede wszystkim z mieszczącego się tam mauzoleum, które zostało okrzyknięte cudem świata antycznego. Obecnie jest to istny raj dla turystów. Śródziemnomorski klimat, turkusowe morze, malownicze uliczki, bogata historia i liczne zabytki a także przepyszna kuchnia – to wszystko i wiele więcej sprawia, że co roku Bodrum jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Turcji.

Miasto mitów i historii

Jednym z najciekawszych zabytków w Bodrum jest Zamek św. Piotra, zbudowany przez Rycerzy Zakonu św. Jana w XV wieku. Jako twierdza przez ponad sześć wieków był „świadkiem” wielu bitew i gościł liczne postaci historyczne. Dziś znajduje się tam Muzeum Archeologii Podwodnej, w którym podziwiać można niezwykłe kolekcje starożytnych artefaktów. W 1995 roku zostało ono wyróżnione tytułem Europejskiego Muzeum Roku. Co interesujące, do budowy Zamku w Bodrum wykorzystano część marmurowych bloków i kamieni pozostałych po słynnym mauzoleum w Halikarnasie. Mierząca 45 metrów budowla, będąca grobowcem satrapy Karii – Mauzolosa nie przetrwała upływu czasu i została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie ziemi. Do dziś można oglądać pozostałości budowli w parku archeologicznym, stworzonym w miejscu oryginalnego mauzoleum.

Portowa Perła Morza Egejskiego

Kolejną atrakcją jest rozległy port i marina dla jachtów. Co roku zawijają tu międzynarodowe statki wycieczkowe. Jest to również świetne miejsce do relaksu i spacerów pod palmami oraz drzewami eukaliptusowymi. Nie brakuje też licznych restauracji i kawiarni z widokiem na morze. W porcie znajduje się także słynna Marina Bodrum, uznawana za klejnot Morza Egejskiego i Śródziemnego, wyróżniona Błękitną Flagą i pięcioma nagrodami Złotej Kotwicy.

Miasto zapachów

Jednym z najstarszych źródeł dochodu z rolnictwa w Bodrum są… oliwki. Dojrzewają wczesną zimą (w grudniu), następnie są zbierane, a potem przewożone do lokalnych tłoczni, gdzie produkuje się z nich oliwę. Zapach oliwek unoszący się w oliwnych gajach zimą jest charakterystyczny dla tego regionu. Wraz z wiosną pojawia się także woń kwiatów. Wysokie wzgórza pokrywają się wtedy zjawiskowymi liliowymi kwiatami – krokus pallasii (rodzaj szafranu krokusowego). Wiosna to również okres kwitnienia roślin pnących, takich jak kolcorośl szorstki i powojnik wąsaty, których obecność sprawia, że miasto wygląda jeszcze piękniej.

Miasto smaków

Bodrum to nie tylko piękne widoki i zapachy, ale też pyszna kuchnia. Co najważniejsze jest zdrowa i nietucząca, o ile nie przesadzi się z tureckim chlebem czy słodkimi deserami! Kuchnia tego regionu znana jest z tradycyjnych smaków egejskich i śródziemnomorskich. Będąc na wakacjach w Bordum koniecznie trzeba spróbować świeżych ryb i wypić kieliszek rakı. Rakı to lokalny napój alkoholowy popularny jako aperitif. Często jest aromatyzowany anyżem i podaje się go do owoców morza lub meze (przystawek). Oprócz tego, najbardziej charakterystyczne potrawy dla Bodrum to: keşkek (tradycyjna potrawa z mięsa jagnięcego lub drobiowego połączona z gulaszem z pszenicy lub jęczmienia), ot kavurması (smażone ostre zioła), köpoğlu mezesi (smażony bakłażan, papryka i pomidory polane jogurtem), faszerowane kwiaty cukinii, gulasz z ośmiornicy z cebulą czy çökertme kebabı (marynowane, a następnie smażone paski mięsa podawane z cienkimi frytkami ziemniaczanymi, jogurtem czosnkowym i sosem pomidorowym).

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(22) "Bodrum, Muğla, Turcja" ["lat"]=> float(37.0344070000000016307240002788603305816650390625) ["lng"]=> float(27.43054000000000058889781939797103404998779296875) ["zoom"]=> int(9) ["place_id"]=> string(27) "ChIJadawrk9svhQRClkG9xjiplE" ["name"]=> string(6) "Bodrum" ["city"]=> string(6) "Bodrum" ["state"]=> string(6) "Muğla" ["country"]=> string(6) "Turcja" ["country_short"]=> string(2) "TR" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: