Tarty

Całodniowa wycieczka w Tatry jak się spakować i co zabrać na szlak?

Piękno polskich gór przyciąga każdego roku miliony turystów. Jedni chcą po prostu spacerować i nie nastawiają się na skomplikowane szlaki, inni z kolei szukają mocniejszych wrażeń, decydując się na emocjonujące wyprawy, które wymagają wiedzy i doświadczenia. Całodniowe wycieczki nawet w stosunkowo bezpieczne rejony Tatr muszą być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Wyruszanie w góry bez właściwego ubioru, sprzętu i wiedzy świadczy o braku rozsądku i może prowadzić do tragedii.

Sprawdź to, zanim wyruszysz w podróż

Patrząc na krajobraz Tatr, można ulec złudzeniu, że ten malowniczy górski obszar nie kryje w sobie wielu niebezpieczeństw. Jest ono złudne, o czym świadczą m.in. liczne wypadki, do których doszło w najwyższych polskich górach na przełomie lat. Pamiętaj, że nie warto zadzierać z siłami natury. Licz się z tym, że pogoda może zmienić się w każdym momencie i dokładnie sprawdź ją, zanim rozpoczniesz wyprawę. Obierz trasę, przeanalizuj, jakie będą na niej przewyższenia i oszacuj liczbę kilometrów. Udając się na całodniową wycieczkę w Tatry, trzeba mierzyć siły na zamiary.

Podstawowe akcesoria rozsądnego turysty

Właściwy ubiór to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Buty trekkingowe muszą być idealnie dopasowane do Twojej stopy i dostosowane do pory roku oraz warunków atmosferycznych. Zainwestuj w skarpety z wysokogatunkowego materiału i spakuj zapasową parę na wszelki wypadek. Dobra kurtka przeciwdeszczowa to podstawa – zabierz ją, nawet jeśli doskwiera upał i niebo jest bezchmurne.

Inną ważną kwestią jest nakrycie głowy. To, że na co dzień nie nosisz czapki, nie ma znaczenia, gdyż w górach przy nadmiernym nasłonecznieniu chronić Cię ona będzie przed niebezpiecznym udarem. Okulary przeciwsłoneczne stanowią kolejną istotną ochronę przed promieniami UV. Wyposaż się również w pojemny, wygodny plecak i załóż w miarę luźne, nieuwierające spodnie. Co ważne, odzież powinna być przewiewna i lekka, a przy tym zapewniać skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Nie ma życia bez wody

Ilość wody, która powinna przypadać na każdego uczestnika wyprawy w ciągu całego dnia, to co najmniej 2 litry. Zamiast nosić płyn w butelkach, przelej go w wygodny bidon bądź bukłak. Gorąca herbata lub kawa w termosie może postawić Cię na nogi, kiedy zawieje tatrzański wiatr.

Pełnowartościowy prowiant doda Ci sił

W trakcie jednodniowej wycieczki spalisz dużo kalorii, w związku z czym musisz zapewnić swojemu organizmowi solidną dawkę składników odżywczych i witamin. Spakuj odpowiednią ilość zdrowej żywności. Ciężkostrawne przekąski nie będą najlepszym pomysłem, aczkolwiek zawierające cukier słodycze dodadzą Ci sporo energii.

Bezpieczna wycieczka w Tatry

Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację umożliwiającą Ci pobranie mapy regionu, który planujesz przemierzać, tak aby później mieć do niego dostęp, gdy stracisz zasięg. Zabierz ze sobą papierową mapę, kompas i w pełni wyposażoną apteczkę. Polecamy też wykupienie ubezpieczenia turystycznego, np. na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/.

Dodatkowe gadżety podróżnicze

Osoby przezorne zabierają ze sobą w Tatry gwizdek, aby w razie czego wezwać nim pomoc, Worki wodoszczelne pozwolą Ci zabezpieczyć dokumenty i drogi sprzęt, a kije trekkingowe ułatwią pokonywanie stromych wzniesień. W razie czego na wszelki wypadek warto mieć pod ręką papierowe mapy, latarkę czołówkę, kompas i turystyczną matę termoizolacyjną.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(6) { ["address"]=> string(5) "Tatry" ["lat"]=> float(49.1556982000000033394826459698379039764404296875) ["lng"]=> float(20.04429950000000104637365438975393772125244140625) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJS4yApmeJFUcRWCsGrlq-QCc" ["name"]=> string(5) "Tatry" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: