prom

Ceny biletów przepraw promowych cargo

Koszt przeprawy promowej to jedna z najważniejszych informacji dla frachtujących. Dla osób, które regularnie korzystają z tego środka transportu w celach komercyjnych, ceny biletów mają ogromne znaczenie. Od czego zależy koszt przeprawy cargo? Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem biletu? Sprawdź, zanim dokonasz rezerwacji.

Ile kosztuje przeprawa promowa cargo?

Cena biletu na prom cargo jest zależna od kilku czynników m.in. trasy przeprawy, długości pojazdu oraz liczby kierowców. Przed dokonaniem wyboru warto porównać ceny u kilku pośredników, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Choć koszt biletu to jedna z najważniejszych informacji dla frachtującego, to warto zwrócić uwagę także na to, jakie promy operują na wybranych liniach i zapoznać się z ich parametrami technicznymi.

U większości operatorów promowych cena biletu to nie tylko cena frachtu, czyli opłata za przewóz towarów drogą morską, ale także koszty eksploatacyjne (np. dodatek paliwowy i siarkowy). Zdarza się, że operator dolicza także opłatę bramową, dodatek tonażowy i koszty portowe. Aby zdobyć informację o tym, co wchodzi w cenę biletu, warto skontaktować się z biurem obsługi operatora promowego lub armatora.

O czym warto pamiętać przed rezerwacją biletu na prom cargo?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że warunki przewozu są odmienne dla pojazdów podróżujących w celach turystycznych i komercyjnych. Większość promów operujących na najpopularniejszych liniach, m.in. do Szwecji, umożliwia zarówno przewóz ludzi, jak i towarów. Osoby podróżujące w celach turystycznych powinny kupić bilet pasażerski, a osoby przewożące ładunki bilet cargo. Zakup niewłaściwego rodzaju biletu może spowodować, że pojazd nie zostanie wpuszczony na prom. O tym, czy dla pojazdu należy wykupić bilet cargo czy pasażerski, decyduje m.in. jego masa całkowita oraz długość. Niewpuszczenie pojazdu na pokład to niejedyna konsekwencja dla frachtującego. Musi liczyć się także z innymi konsekwencjami m.in. finansowymi.

Warto także pamiętać, że w przypadku zakupu biletów pasażerskich zazwyczaj nocleg w kabinie oraz posiłki są płatne dodatkowo. W przypadku biletów cargo w większości przypadków kierowcy przysługuje zarówno nocleg, jak i posiłki (przed dokonaniem zakupu warto się jednak upewnić, jak wygląda sytuacja u konkretnego armatora).

Kierowca podróżujący pojazdem posiadającym naczepę powinien dowiedzieć się także, czy musi posiadać tzw. uszy, które ułatwią mu zamocowanie naczepy do pokładu, aby zapobiec uszkodzeniu przewożonych ładunków i ich niekontrolowanemu przemieszczaniu się.

Osoby podróżujące w celach komercyjnych mają także możliwość zakupu biletu otwartego. W odróżnieniu od biletu zamkniętego (kupowanego na konkretną datę i godzinę), bilet otwarty może zostać wykorzystany w ustalonym terminie. Czas jego wykorzystania zależy od operatora promowego.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z promy24.com

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: