kaszuby

Dlaczego warto odwiedzić Kaszuby?

Kaszuby nie bez powodu są nazywane magicznym miejscem i zachwycającą okolicą. To tutaj możemy zapomnieć o codziennej gonitwie, miejskim zgiełku i naprawdę odpocząć. Domki Kaszuby pozwolą nam na znalezienie dogodnego miejsca noclegowego, a agroturystyka Kaszuby naprawdę za chwycę wieloma atrakcjami. Jednak czy tak naprawdę jest coś wyjątkowego w tej okolicy? W dalszej części naszego tekstu zastanowimy się nad tym, dlaczego warto tutaj przyjechać.

Legenda o stworzeniu Kaszub

Według legendy Kaszuby są wyjątkowym miejscem, które zostało stworzone przez Boga za wstawiennictwem aniołów i jednocześnie przy pomocy Gryfa. Legenda ta głosi, że Bóg wtedy, kiedy zajmował się tworzeniem świata, zostawił duży piaszczysty obszar, który był mocno ubogi w lasy i jeziora. Aniołowie mieli go wtedy poprosić, magicznym w worku po szukał czegoś, co mogłoby urozmaicić to miejsce. Wtedy też Kaszuby wzbogaciły się o liczne lasy, kwieciste łąki, zachwycające jeziora i krystalicznie czyste rzeki. Miejsca tego miał strzec sam Gryf.

Mimo że historia ta wielokrotnie wzbudza w nas uśmiech na twarzach, musimy przyznać, że jeżeli odwiedzimy Kaszuby, legenda ta zdaje się być wielce prawdopodobna, gdyż tutejsza okolica potrafi nas zachwycić i oczarować. Jeżeli będziemy planowali wakacje, z pewnością warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać popularne frazy: agroturystyka Kaszuby i domki Kaszuby. Niewątpliwie od tego warto zacząć planowanie pobytu w tej malowniczej okolicy, by mieć pewność, że uda nam się znaleźć dogodne terminy noclegowe i cieszyć się piękną okolicą.

Agroturystyka Kaszuby i domki Kaszuby – powody zachęcające do odwiedzin

Jak doskonale wiemy, Kaszuby obejmują północną część Polski, a dodatkowo rozciągają się na terenie kilku województw. Wymienić tutaj należy województwo zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Ponadto mieszkańcy Kaszub, czyli Kaszubi, to autochtoniczni Pomorzanie, którzy posługują się etnolektem, określonym po prostu jako język Kaszubski przez wielu nam znany. Wyjątkowość tego regionu skupia się przede wszystkim na charakterystycznym folklorze. Zarówno agroturystyka Kaszuby, jak i domki Kaszuby, które wybierzemy na czas pobytu w tym regionie, udowodnią nam, że mieszkańcy tego regionu w sposób szczególny kultywują tradycje, obrzędy i przekazują je z pokolenia na pokolenie. Bez problemu uda nam się słyszeć tutejszy język kaszubski, a jeżeli wybierzemy odpowiedni moment roku na naszą wycieczkę, zauważymy również, że wiele rodzin na specjalne uroczystości ciągle zakłada tutejszy strój ludowy. Ten wyjątkowy region, który niewątpliwie warto odwiedzić, zachęca nas dwoma powodami w sposób szczególny. Na uwagę zasługuje agroturystyka Kaszuby i domki Kaszuby, w które potrafią nas przenieść w magiczny świat północnej części Polski.

Co powinniśmy zobaczyć, odwiedzając Kaszuby?

Niewątpliwie zarówno agroturystyka Kaszuby, jak i domki Kaszuby zachwycona swoimi wnętrzami i możliwościami, które nam zaoferują. Jednak oprócz tego warto na przykład odwiedzić skansen we Wdzydzach, który prezentuje popularne budownictwo na terenie całego regionu. Na uwagę zasługuje fakt, że jest na najstarsze tego typu obiekt na ziemiach polskich, a samo muzeum posiada także kolekcje etnograficzne, które są związane z życiem tutejszych mieszkańców i pochodzą od początku 17 wieku. Ważne jest również Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Tamtejsze eksponaty muzealne możemy podziwiać w siedmiu salach wystawowych głównego budynku. Na parterze będą czekały na nas obiekty związane z zajęciami lokalnej społeczności, a jeżeli udamy się na piętro budynku, zobaczymy tam wytwory tutejszej sztuki ludowej. Na uwagę zasługują także kamienne kręgi w Odrach. Jest to rezerwat archeologiczny, który stworzono w celu ochrony ponad 86. gatunków porostów. Porosty te zostały odkryte na 300 głazach. Oczywiście nie możemy zapominać o Wdzydzki Parku Krajobrazowym, który obejmuje Jezioro Wdzydzkie i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Możemy podziwiać tutaj aż 9 wysp, a na całym obszarze znajduje się ponad 160 jezior i oczek wodnych.

Podsumowanie

Proponowana przez nas atrakcje to tak naprawdę tylko i wyłącznie kropla w morzu tego, co warto tutaj zobaczyć. Kaszuby same w sobie są na tyle urokliwe, że, nawet jeżeli naszym celem jest agroturystyka Kaszuby lub domki Kaszuby, będziemy całkowicie oczarowani pobytem w tutejszych miejscach noclegowych.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: