ocean-g9e8ee80be_1920

Gdzie nad morzem woda jest najczystsza?

W Polsce sanepid kontroluje jakość wody w kąpieliskach na prawie wszystkich plażach publicznych. Znajomość tych danych jest cenna zarówno dla wczasowiczów, jak i inwestorów na rynku nieruchomości. Przygotowaliśmy ranking najczęściej odwiedzanych kąpielisk w Polsce oraz zebraliśmy informacje o tym, jak często i gdzie obowiązywały zakazy z powodu zanieczyszczenia wody. W ciągu ostatnich kilku lat inspektorzy sanitarni przeprowadzili kontrole we wszystkich nadmorskich miejscowościach posiadających strzeżone kąpieliska, wykrywając w nich toksyny.

W wielu miejscach wstrzymywali kąpiele na wiele dni, czyli znacznie dłużej niż 10 lat temu. Gdzie nad morzem… opowiada o najbardziej zapuszczonych miejscach w Polsce z punktu widzenia sanepidu. Dostarcza też informacji, jak prawidłowo wybrać zdrowsze miejsce do kąpieli. Przewodnik przedstawia każde z tych miejsc na mapie, dzięki czemu łatwo znaleźć najlepszy odcinek wybrzeża na kolejną wyprawę na plażę. Od 2014 r. inspektorat sanitarny skontrolował ponad 1000 plaż na polskim wybrzeżu.
Problemy z jakością wody

Problemy z jakością wody wystąpiły w prawie połowie przypadków. W większości przypadków w wodzie znajdowały się duże ilości włókien papierowych, piasku lub innych zanieczyszczeń, które uniemożliwiały wypoczynek i kąpiel. Stan higieniczny wód na polskim Wybrzeżu nie jest uregulowany. Nie ustalono jeszcze jednolitych, ujednoliconych ram dla badań sanitarnych. Zgodnie z zasadą ostrożności (lepiej być bezpiecznym niż żałować) urlopowicze mogą kąpać się tylko w niektórych częściach wybrzeża. Najgorzej radzą sobie mniejsze miasta – to one najbardziej dbają o to, by nie stracić dochodów z turystyki, dlatego zwykle zezwalają na korzystanie z kąpielisk, które są znacznie mniej czyste, niż by sobie tego życzyły. Stan mikrobiologiczny wody w kąpieliskach jest bardzo ważnym elementem oferty turystycznej, ponieważ decyduje o częstotliwości odwiedzin i zadowoleniu gości. Im więcej plaż jest strzeżonych, tym łatwiej jest śledzić ten stan, ale jednocześnie znacznie trudniej jest nam uzyskać spójne dane ze względu na zmieniającą się listę plaż strzeżonych.

Dlatego w niniejszym artykule posłużyliśmy się danymi dla każdego regionu osobno. Jeśli plaża zostanie uznana za nieodpowiednią do kąpieli, nikt nie może się na niej kąpać, nawet jeśli w pobliżu znajduje się kilka innych odpowiednich miejsc. Kąpielisko to nie tylko miejsce, w którym można się kąpać. Jest to miejsce, które musi być przyjazne dla środowiska, spełniać przepisy i normy bezpieczeństwa oraz zapewniać przyjemność i komfort. Na przykład powinna tam być dobra pogoda, czysta woda, bezpieczne warunki kąpieli itp. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej opublikował wyniki swojego corocznego raportu na temat stanu wód w kąpieliskach w Polsce. Wyniki zostały przedstawione dzisiaj na konferencji poświęconej zarządzaniu jakością wody, podczas której naukowcy potwierdzili, że czysta woda morska występuje najczęściej w pobliżu dużych połaci piasku wzdłuż wybrzeża Bałtyku, od Malborka (zachodniopomorskie) do Łeby (kujawsko-pomorskie).

Artykuł powstał przy współpracy z Portalem Mieleckim https://www.villa-lapassion.pl/

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: