TERMOS

Jak długo termos trzyma ciepło? Jak wybrać termos idealny?

Znasz to uczucie, gdy wybierasz się np. w góry, obserwujesz piękne widoki i chcesz się nim napawać przy smaku ulubionego, ciepłego napoju np. kawy czy herbaty? Z pewnością ten element wycieczki nie mógłby się odbyć, gdyby nie odpowiedni kubek termiczny.  Termosy czy też kubki termiczne to przydatne akcesoria do picia, które możemy zabrać ze sobą do plecaka, przenosić w torbie, umieścić w samochodzie lub korzystać z nich w domu. Gadżet działa w prosty sposób, jest poręczny i sprawdzi się w każdej sytuacji. Jak wybrać dobry kubek termiczny? Czy wybierając kubek najlepsza będzie stal nierdzewna? Jakie są rodzaje kubków? Na co zwracać uwagę i jaki termos wybrać na co dzień?

Rodzaje kubków termicznych

Kubki buteli termosy – grupę tych produktów łączy to, że przeznaczone są na gorący napój np. gorącą kawę lub herbatę, idealnie sprawdzi się na niemal każdą okazję – wędrówkę, wycieczkę, do jazdy rowerem, podczas jazdy samochodem czy w domu. Kubki termiczne czy termosy, przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę napoju, dzięki czemu możemy cieszyć się rozgrzewającym napojem nawet kilka godzin po wyjściu z domu. Są także poręczne – można je trzymać jedną ręką. Jeśli chcesz zabrać je w podróż, do szkoły czy do pracy – możesz to zrobić bez problemu. Tyl można by powiedzieć jako podsumowanie.

Zacznijmy jednak od początku. Czy myśląc o kubku termicznym, myślimy o termosie? Warto rozwiać pewne wątpliwości. Dziś bowiem, używamy tych nazw zamiennie i w pewnym sensie jest to prawda. Tak naprawdę, różnica między termosem, a kubkiem termicznym leży w ich pojemności. W przypadku kubków mówimy o pojemności do ok 500ml, czyli dwóch szklanek napoju, natomiast w przypadku termosów o pojemnościach do kilku litrów. 

Rodzaje termosów

Chcąc opowiedzieć o rodzajach termosów, musimy wziąć natomiast materiał. Termos może być wykonany z takich materiałów jak tworzywo sztuczne, stal nierdzewna, szkło. To w głównej mierze materiał sprawia, jakie termos ma właściwości.

Termos ze szklanym wkładem ma plastikową obudowę i dobre właściwości izolacyjne. Jest on także dość ciężki, mało odporny na uderzenia czy upadki. Najczęściej termosy te są jednak doceniane za przystępną cenę oraz bogatą kolorystykę. Chcesz termos zielony, srebrny, żółty? Wybór należy do ciebie.

Termos metalowy wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jest niezwykle wytrzymały, odporny na uszkodzenia, odporny na korozję. Wbrew pozorom, jest dość lekki i wygodny. W niektórych modelach, wewnętrzne ścianki pokrywa warstwa srebra o właściwościach antybakteryjnych. Dodatkowo, niektóre modele mogą być opatrzone w silikon, zapewniający dodatkową opcję antypoślizgową. 

Prócz tych dwóch wiodących rodzajów, spotkamy także termosy metalowe we wzory, termosy dla dzieci czy solidne termosy turystyczne. Tzw. termos górski jest solidny, pojemny, lekki, szczelny i długo trzyma ciepło. Może być zaopatrzony w dodatkową rączkę do noszenia lub elementy, dzięki którym sam zaparzysz kawę poza domem. 

Właściwości, jakie mają znaczenie

Sklep turystyczny to miejsce idealne do zakupu odpowiedniego termosu dla siebie. Ale jaki wybrać? Co wpływa na właściwości termosu? Co sprawia, że wybierzemy szczelny kubek termiczny? Czy powinien mieć on podwójne ścianki, a może ważne są wymiary?

Składowym elementem termosu jest między innymi korek i nakrętka. To one decydują o szczelności termosu, stanowią ochronę przed przeciekaniem czy utratą temperatury.

Jeśli chodzi o korek, może być on manualny (odkręcany tradycyjnie), automatyczny (otwiera się po naciśnięciu) lub podwójne – mające korek automatyczny z awaryjnym korkiem manualnym. Jaki jest lepszy? Korek manualny może być wygodny, ale sprawia, że szybciej tracimy ciepło. Z kolei korek automatyczny sprawia, że ciepło jest utrzymane dłużej, ale jest też cięższy w czyszczeniu oraz po wyrobieniu się może przeciekać. Dlatego też warto zwracać uwagę przy zakupach, w ile uszczelek wyposażony jest termos. W najlepszych modelach znajdziemy bowiem nawet potrójne uszczelnienie.

Nakrętka pełni funkcję kubka do spożywania napoju. Warto zatem zadbać, aby była szczelna, nie nagrzewała dłoni oraz była łatwa do odkręcenia. Ciekawostką jest fakt, że niektóre modele mają dodatkowy kubek pod nakrętką, umożliwiający dzielenie się np. herbatą, z drugą osobą.

Wspomniana wyżej podwójna nakrętka to jedna z opcji, w jaką może być wyposażony idealny termos. Na rynku znajdziesz też inne udogodnienia tj. podwójna komora (dzięki niej, w jednym termosie przeniesiesz dwa napoje!), termos z pompką, wygodna rączka lub pasek, termos z termometrem.

Ile termos trzyma ciepło?

Kluczowe pytanie, jakie zadają sobie konsumenci brzmi – ILE TERMOS TRZYMA CIEPŁO? Jak zwykle bywa – to zależy. Na czas utrzymania ciepła wpływają takie czynniki jak warunki użytkowania, szczelność nakrętki, jakoś wykonania i temperatura otoczenia. Tanie termosy, zazwyczaj utrzymują ciepło do ok 6 godzin. Wysoko jakościowe termosy, czyli produkty tj. kubki contigo termiczne (np.contigo west loop) oraz termosy nawet do 20 godzin.

Wybór kubka w zależności od gustu czy potrzeb

Do czego będziesz używał kubka? Czy potrzebujesz termosu na wyprawę w góry, a może potrzebujesz dodatkowego kubka do zabrania w drodze do pracy, aby wypić kawę, której nie zdążyłeś wypić w domu? Twoje potrzeby definiują tak naprawdę wybór odpowiedniego modelu.

Pierwsze, na co zwracamy uwagę to pojemność. Oscyluje ona między 0,3ml a 1,8l. Najczęściej wybieramy termosy do 1l. Jeśli ruszasz na wyprawę, zainwestuj raczej w pojemniejszy termos, do pracy wybierz taki o średniej pojemności, a na krótki spacer – mały i wygodny.

Pamiętaj, że jeśli używasz termosu do pracy, wybór takiego z tworzywa sztucznego czy stali nierdzewnej nie ma dużego znaczenia. Nada się tu praktycznie każda propozycja o niewielkiej pojemności. 

Co innego, jeśli myślisz o dużej wyprawie. Tu przyda się termos lekki, pojemny, szczelny, najlepiej z uchwytem. Warto rozejrzeć się za opcjami z wyższej półki.

Zima, lato – czy ma to znaczenie? Termos utrzymuje także zimno, nie tylko ciepło, więc na lato możesz używać dowolnego modelu. W zimę, termos powinien być odporny na niskie temperatury, dlatego warto rozejrzeć się za takim, który oferuje np. dodatkowy pokrowiec.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: