przygotowanie-roweru-do-sezonu

Przygotowanie roweru do sezonu w 6 krokach

Nieważne, czy rower jest eksploatowany zimą, czy stoi wtedy w garażu w oczekiwaniu na lepszą pogodę – przynajmniej raz do roku warto wykonać jego kompleksową konserwację. Wiosna to świetny moment, by się tym zająć. Niestety wielu „niedzielnych” rowerzystów wychodzi z założenia, że wystarczy porządnie umyć jednoślad. To zdecydowanie za mało! Sprawdź, jak wygląda przygotowanie roweru do sezonu i upewnij się, że pamiętasz o wszystkim.

Przygotowanie roweru do sezonu – jak często należy dbać o jego stan?

Czy przygotowanie roweru do sezonu jest konieczne, jeśli jeżdżę także zimą?, Czy zabiegi konserwacyjne są obowiązkowe, jeśli trzymam swoje dwa kółka w domu? – te i wiele podobnych pytań można usłyszeć od mniej doświadczonych rowerzystów, którzy nie do końca wiedzą, jak zadbać o swój jednoślad. W obu powyższych przypadkach odpowiedź będzie brzmiała TAK. Dlaczego?

Powód jest prosty – konserwacja roweru jest niezwykle ważna z punktu widzenia poprawnego działania wszystkich jego komponentów. Dbając regularnie o jednoślad, nie tylko zapewniasz optymalną i zsynchronizowaną pracę poszczególnych części, ale także wydłużasz ich żywotność i zmniejszasz ryzyko awarii w czasie kolejnych przejażdżek.

Absolutnym minimum jest konserwacja wykonywana raz do roku, najlepiej przed okresem wiosennym. Pamiętaj, że jest ona istotna niezależnie od tego, czy trzymasz rower na balkonie lub w piwnicy (odradzamy!), jeździsz nim w kiepskiej pogodzie czy „zimujesz” go w domu. W tym ostatnim przypadku możesz być pewny, że czeka Cię najmniej pracy, bo jednoślad nie jest narażony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – wiatru, śniegu czy deszczu. To możliwe do zrealizowania, nawet jeśli mieszkasz na niewielkim metrażu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w profesjonalny wieszak na rower.

shutterstock.com

Jak wykonać kompleksową konserwację roweru?

1. Mycie roweru

Przygotowanie roweru do sezonu należy zacząć od porządnego umycia roweru. W tym przypadku masz dwie opcje – kupno dedykowanych środków do pielęgnacji albo skorzystanie z klasycznego duetu wiadro + ciepła woda, z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko bieżących zabrudzeń, ale nawet zaschniętego brudu z zeszłego sezonu. 

2. Czyszczenie łańcucha rowerowego

Czyszczenie łańcucha składa się tak naprawdę z 2 czynności: wstępnego odtłuszczania i zasadniczego mycia. Pierwszy proces możesz wykonać na 2 sposoby:

  • ściągnięcie łańcucha i zanurzenie go w benzynie ekstrakcyjnej na kilka godzin,
  • użycie specjalnej maszynki, która pomaga kompleksowo wyczyścić łańcuch bez konieczności jego zdejmowania.

Kiedy łańcuch będzie już odtłuszczony, możesz zająć się jego czyszczeniem. Pomocne będą w tym specjalistyczne preparaty do czyszczenia łańcucha, które poradzą sobie z trudnym do usunięcia, twardym nalotem z piasku i błota. Jeśli jednak łańcuch nie jest zbyt mocno ubrudzony, możesz wykorzystać naturalne odtłuszczacze na bazie np. cytrusów.

3. Przygotowanie roweru do sezonu – sprawdzenie hamulców, linek i przerzutek

Jeśli masz rower z hamulcami szczękowymi, sprawdź stan zużycia klocków, a w przypadku hamulców tarczowych koniecznie zajmij się odtłuszczeniem tarczy. Do tego celu wykorzystaj wacik nasączony benzyną ekstrakcyjną lub namoczony w dedykowanym preparacie. Nie zapominaj również o kontroli linek, bo ich stan ma przełożenie na optymalną pracę przerzutek. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy linki nie są skorodowane lub pogięte. 

4. Regulacja opon

Przygotowanie roweru do sezonu nie może się obyć bez kontroli stanu opon. Jest to szczególnie ważne pod kątem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W tym przypadku zwróć uwagę na:

  • stan zużycia ogumienia – jeśli zauważysz, że opona zaczyna pękać lub gdy bieżnik przestaje być dobrze widoczny, to sygnał, że guma jest już w złym stanie i należy ją jak najszybciej wymienić,
  • prawidłowe ciśnienie w oponach – aby mieć pewność, że ciśnienie znajduje się na optymalnym poziomie, możesz pomyśleć nad zakupem pompki z manometrem; opony możesz pompować także na stacjach benzynowych, gdzie dostępne są specjalne kompresory.

5. Pozostałe czynności

Przygotowując rower do sezonu, nie możesz zapominać o kontroli główki kierownicy i mechanizmu korbowego – rzuć okiem, czy się nie poluzowały. Na tym etapie sprawdź też, czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone. Pamiętaj, że jazda z niewyregulowanymi, luźnymi elementami może skutkować uszkodzeniem poszczególnych części, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do wypadku. Na samym końcu zajmij się regulacją napędu.

6. Smarowanie roweru

Przygotowanie roweru do sezonu będzie niekompletne, jeśli nie zadbasz o smarowanie jego najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu nie tylko zapomnisz o nieprzyjemnym skrzypieniu i piskach w trakcie jazdy – wydłużysz także żywotność poszczególnych podzespołów rowerowych, a w konsekwencji zaoszczędzisz sporo pieniędzy na ich naprawie lub wymianie na nowe. Zadbane i nasmarowane elementy to również większy poziom bezpieczeństwa, ale to chyba jasne, prawda?

Jakie czynności będą w tym przypadku konieczne?

  • smarowanie łańcucha rowerowego,
  • smarowanie amortyzatora,
  • smarowanie piasty;
  • smarowanie przerzutek;
  • smarowanie hamulców;
  • smarowanie steru.
shutterstock.com

Jak niewielkim kosztem pomóc sobie w trakcie prac serwisowych i konserwacyjnych?

Czy wiesz, że możesz zająć się przygotowaniem roweru do sezonu samodzielnie? Myślisz, że nie da się skuć łańcucha czy wyregulować przerzutek bez czyjejś pomocy? Jest na to proste rozwiązanie – być może już o nim wiesz, ale do tej pory nie było potrzeby jego zakupu.

Mowa oczywiście o stojaku lub wieszaku rowerowym. Ten prosty gadżet ułatwi Ci prace serwisowe i konserwacyjne w warunkach domowych. Zapomnij o tym, że rower będzie się przesuwał po ziemi albo przewracał w czasie majsterkowania. Dzięki solidnej, stabilnej konstrukcji możesz bez obaw postawić go na stojaku i skupić się na tym, co lubisz robić najbardziej – na dbaniu o swoje dwa kółka bez rozpraszania się i niepotrzebnych nerwów.


Myślisz już powoli o przygotowaniu roweru do sezonu? Dzięki naszym poradom wiesz już, co robić. Zajrzyj też na rtrbikes.com – to sklep prowadzony przez prawdziwych rowerowych zapaleńców, w którym dostępne są profesjonalne stojaki i wieszaki rowerowe. Z pewnością znajdziesz tam akcesoria, które ułatwią Ci przechowywanie i naprawy Twoich dwóch kółek!

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: