wycieczka rowerowa w górach

Jak przygotować się na wycieczkę rowerową w górach?

Górska eskapada rowerowa to znakomity pomysł na spędzenie urlopu we dwójkę. Piękne widoki, znakomity klimat i obcowanie z żywą naturą - to tylko niektóre wabiki, które przyciągają coraz większą liczbę osób w górzyste tereny. Choć zwolenników spędzania wolnego czasu w górach nie brakuje, to niewielka ich część decyduje się na dosyć nietypową aktywność, jaką jest jazda na rowerze w takich warunkach. Mimo to zwolenników takich wypadów jest całkiem sporo - to znak, że pomysł aktywnego wypoczynku w górach jest całkowicie zasadny. Jak jednak przygotować się na taki wyjazd? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby nie dać się zaskoczyć podczas jazdy? Więcej przeczytasz o tym poniżej.

Dlaczego rower i góry to znakomite połączenie?

Góry to znakomite miejsce na spędzanie czasu w aktywny sposób. Oferują one piękne i różnorodne krajobrazy, które są idealnym tłem dla jazdy na rowerze. Mogłoby się wydawać, że góry plus rower to trudna miłość – nic bardziej mylnego. To właśnie w tego typu rejonach istnieje niezliczona ilość tras o różnym poziomie trudności. Trzeba jednak przyznać jedno – nie będzie to beztroska jazda po asfalcie, lecz zdecydowanie bardziej wymagająca przejażdżka. Nie jest to zatem aktywność, którą można byłoby polecić osobom nie mającym styczności z jednośladami. Mimo, iż popularność takiej aktywności wśród turystów rośnie, to warto pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania szybko stracimy motywację.

Jaki sprzęt wybrać na rowerowe wyjazdy weekendowe w góry?

Wyjazdy weekendowe w góry można spędzić na przechadzaniu się po ścieżkach turystycznych, zwiedzaniu zabytków czy podziwianiu widoków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby te wszystkie aktywności połączyć i przemierzać tereny na rowerze. Będzie to zdecydowanie odmienny sposób spędzania wolnego czasu, niż preferuje to zdecydowana większość turystów. Ma to jednak swoje plusy. Górskie ścieżki rowerowe są mniej zatłoczone, niż popularne piesze szlaki. Zanim jednak wyjedziemy, warto skompletować wymagany ekwipunek. Przyda się niezawodny rower górski, najlepiej z odpowiednimi oponami dostosowanymi do nierówności. Oprócz tego trzeba zabrać: kask, okulary ochronne, rękawiczki i oczywiście odpowiednie obuwie. Pogoda w górach bywa zmienna, dlatego cały ten osprzęt może okazać się niezwykle pomocny.

Weekend w górach dla dwojga – jak się przygotować do wycieczki?

Dobrym sposobem na organizację plecaka jest stworzenie checklisty. Pozwala to na optymalne przygotowanie się do eskapady, bez zbędnych rozczarowań na trasie. Jeśli planujemy weekend w górach dla dwojga, to musimy zabrać podwójny ekwipunek. Niezbędna będzie pompka rowerowa, zapasowa opona lub zestaw naprawczy – awarie ogumienia na szlakach mogą przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. Rowery muszą być sprawne, dlatego najlepiej oddać je do zaufanego serwisu – albo wykonać oględziny samodzielnie, zwracając uwagę na stan łańcucha, przerzutek i hamulców, które z pewnością będą często wykorzystywane przy zjazdach.

Przygotowanie fizyczne – dlaczego jest tak istotne?

Wspomnieliśmy już, że rowerowe wyjazdy weekendowe w góry nie są polecane dla kompletnych amatorów jazdy na jednośladzie. Z tego też względu istotnym aspektem jest przygotowanie fizyczne. 10 kilometrów po trasie górskiej nie jest tym samym, co 10, ani nawet 15 kilometrów po prostej trasie asfaltowej. Warto zatem przed planowanym wyjazdem odpowiednio się przygotować. Jest to istotne choćby ze względu na ryzyko powstawania kontuzji, ale i nie tylko. Nagłe załamanie warunków atmosferycznych może sprawić, że jazda na rowerze stanie się o wiele trudniejsza, niż przy bezwietrznej pogodzie.

Jakie treningi przed wysiłkiem rowerowym w górach?

Weekend w górach dla dwojga na rowerach może być niezapomnianą przygodą. Aby nie wspominać tego w złym kontekście, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne jeszcze przed wyjazdem. Jeśli prowadzimy zdrowy, aktywny tryb życia, to przejechanie kilku kilometrów prostymi trasami górskimi nie będzie trudnym zadaniem. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia, warto potrenować w miejscu swojego zamieszkania. Liczy się systematyczność, dlatego codzienne przejażdżki rowerowe, przynajmniej miesiąc przed, będą świetnym pomysłem. Warto również wdrożyć streching oraz trening ogólnorozwojowy, który poprawi kondycję naszego ciała. Nie należy z kolei omijać treningu nóg – mięśnie ud i łydek podczas mocniejszego pedałowania w górach będą poddane dużemu wysiłkowi.

Wyzwania dotyczące trasy – jak zaplanować i na co uważać?

Wiele zależy od naszego doświadczenia, przygotowania fizycznego oraz miejsca, do którego zmierzamy. Wiele górskich lokalizacji dysponuje rozbudowanymi ścieżkami rowerowymi, które sprawdzą się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Niestety, w wielu miejscowościach nie uświadczymy odpowiedniej infrastruktury, a jeżdżenie po nieoznaczonych dróżkach będzie dosyć trudne. Cenną wskazówką jest zatem zrobienie odpowiedniego rozeznania w temacie, korzystając chociażby z map dostępnych w Internecie. Część informacji znajdziemy na forach tematycznych, czy też bezpośrednio na stronach internetowych dotyczących aktywności górskiej.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: