narciarz

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Osoby, które często korzystają z uroków białego szaleństwa, doskonale wiedzą, jak piękną i satysfakcjonującą, ale jednocześnie ryzykowną przyjemnością jest taka właśnie aktywność. Jednocześnie, mimo zagrożeń, zwolenników narciarstwa przybywa. Ze statystyk wynika, że już co trzeci Polak zwykł relaksować się w taki właśnie sposób, a tendencja ma charakter jednoznacznie rosnący. Oznacza to, że coraz większym zainteresowaniem wśród turystów i sportowców cieszy się ubezpieczenia na narty. Ci wprawieni w wyjazdach orientują się, jaki zakres powinna mieć polisa. Pozostałym wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

1. Dlaczego EKUZ i ubezpieczenie turystyczne nie wystarczą?

2. Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

3. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Jeśli interesuje cię ubezpieczenie na narty, możliwości masz wiele. Zanim jednak podpiszesz konkretną umowę, zawsze sprawdzaj zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia i dokładnie zweryfikuj zakres. Może okazać się bowiem, że mimo wykupionej polisy koszty leczenia spowodowane wypadkiem będziesz musiał pokryć samodzielnie. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego, jak wybrać ubezpieczenie pod kątem sportów zimowych.

Dlaczego EKUZ i ubezpieczenie turystyczne nie wystarczą?

Z pewnością nikt nie będzie kwestionował stanowiska, iż decydując się na uprawianie sportów zimowych, trzeba dysponować polisą. Wszak wypadek czy kontuzja mogą przytrafić się nawet doświadczonej osobie, niekoniecznie wynikając z jej winy. Rzecz w tym, że niektóre osoby – zwłaszcza te wyjeżdżające po raz pierwszy – uważają, że ubezpieczenie turystyczne czy korzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w zupełności wystarczy. Nic bardziej mylnego!

Okazuje się, że ani typowe ubezpieczenia turystyczne, ani Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie umożliwiają pokrycia kosztów leczenia koniecznego po wypadku na stoku. Dlaczego? Żaden z tych wariantów nie obejmuje chociażby kosztów prywatnej opieki medycznej – ta zaś – przy okazji wyjazdów zagranicznych bywa standardem. W popularnych zimowych kurortach raczej trudno o dostęp do publicznej opieki medycznej, więc pokrycie kosztów leczenia z polisy nie zawsze będzie realne.

O ile ubezpieczenia turystyczne obejmują swoim zasięgiem ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego, o tyle transportu karetką czy akcji poszukiwawczej już nie dotyczą. Zważywszy, że sumy na fakturach za takie świadczenia są naprawdę wysokie, brak polisy może cię zdecydowanie sporo kosztować. To nie jest rekomendowana oszczędność – przecież najtańsze ubezpieczenie narciarskie – na przykład udostępniane przez Tu Europa – to zaledwie kilkuzłotowa składka.

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenia narciarskie zdecydowanie nie są sobie równe, dlatego zanim podpiszesz przedstawioną ci umowę, sprawdź, czy rzeczywiście odpowiada ona twoim oczekiwaniom. W niektórych towarzystwach istnieją spore możliwości dopasowania zakresu polisy. Zadbaj w szczególności o uwzględnienie rozszerzeń przydatnych w konkretnych sytuacjach. Nie zawsze bowiem polisa obejmie swoich zasięgiem osoby uprawiające sporty wysokiego ryzyka, na profesjonalnym poziomie. Tu wskazane jest dodatkowe zabezpieczenie, o które nie muszą starać się turyści zajmujący rekreacyjną jazdą na stoku.

Poza tym jednak istnieje kilka punktów, które powinny figurować w każdej umowie o ubezpieczenie narciarskie. Co jest najważniejsze?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia

To absolutna podstawa. Polisa powinna pokryć wydatki związane z pobytem w szpitalu, transportem medycznym, wykupieniem leków, a także wizytami u specjalisty.

  • Koszty ratownictwa

Poza granicami Polski ratownictwo górskie jest przeważnie odpłatne i bardzo kosztowne. Aby więc nie być zaskoczonym, warto się na to przygotować.

  • Assistance

Pakiet assistance obejmuje ubezpieczonego i jego bliskich, dając dostęp do szeregu świadczeń, obejmujących między innymi pomoc informacyjną, nocleg, opiekę nad dziećmi poszkodowanego czy wcześniejszy powrót do kraju, także z uwzględnieniem transportu medycznego.

  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i OC

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala uzyskać środki za poniesione szkody osobowe. Może to być między innymi trwały uszczerbek na zdrowiu. Z kolei popularne OC sprawdzi się, gdy to ty, jako osoba ubezpieczona, spowodujesz wypadek i sprawisz, że osoba trzecia dozna takiego uszczerbku.

  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Zapewniające odszkodowanie w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu i bagażu.

W polisach narciarskich czasami znajdują się dodatkowe rozszerzeni i wyłączenia. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Taki przykład stanowi klauzula alkoholowa. Tradycyjnie wypadki po spożyciu wysokoprocentowych napojów wyłącza się od odpowiedzialności, ale obecność klauzuli sprawia, że nawet wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Drugim przypadkiem jest wspomniane już wyżej rozszerzenie ochrony przy sportach ekstremalnych.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż cena jest uzależniona od dodatków, rozszerzeń, sum ubezpieczeń. Z reguły jednak koszt ubezpieczenia narciarskiego nie przekracza kilku – kilkunastu złotych dziennie przy najtańszych polisach.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(0) "" ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author:

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author:

meta_desc: