Okolice Poznania

Jak zaplanować weekend z dala od miasta? Okolice Poznania

O ile stolica Wielkopolski to miasto, które oferuje szereg atrakcji, o tyle czasem warto jest odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Okolice Poznania, to niezwykle urokliwe tereny, pełne zabytków i malowniczych pejzaży. Coś dla siebie znajdą więc zarówno amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury, jak i amatorzy zwiedzania. 

Gdzie spędzić weekend w Wielkopolsce – skansen w Dziekanowicach

Dziekanowice to malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Lednica. Od Poznania dzieli ją zaledwie 36 km, a mimo to mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do zupełnie innego świata, z dala od miejskiego pędu. To mekka dla amatorów historii, jak również osób, które cenią sobie odpoczynek na świeżym powietrzu. 

Wśród atrakcji, jakie czekają na nas tak niedaleko od wielkiej aglomeracji warto wymienić m.in. Wielkopolski Park Etnograficzny z ponad 50-cioma obiektami z drewnianą zabudową, które przenoszą nas w klimat wielkopolskiej wsi sprzed lat. Niesamowity klimat tworzą zarówno budynki gospodarcze, jak i domy mieszkalne czy miejsca kultu (w tym np. kościół z pierwszej połowy XVIII wieku). 

Przemierzając skansen możemy wejść do każdego z obiektów w tym np. do zakładu garncarskiego czy też szewskiego. Chciałoby się powiedzieć wsi spokojna, wsi wesoła spoglądając na zwierzęta domowe, które dodają otoczeniu uroku i klimatu. To wszystko w anturażu zieleni, sielskości. Skansen jest w niej niemalże skąpany. Nic więc dziwnego, że jest jednym z obowiązkowych punktów na mapie okolicznych atrakcji pod Poznaniem. 

Skansen w Dziekanowicach, fot. Daniel Wilusz CC-A

Gdzie na wypad za Poznań – Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy ma już ponad pół wieku. Od 1957 roku urzeka malowniczością i zachwyca powierzchnią. Ten blisko 7,5 tys. hektarowy teren znajduje się zaledwie 15 km od Poznania. Jest idealną propozycją zarówno dla spacerowiczów z licznymi szlakami turystycznymi, jak i amatorów rowerowych wycieczek. 

Przemierzając park możemy wybrać m.in. szlak prowadzący do Jeziora Rosnowskiego i Chomęcickiego. Nie można przejść obojętnie także obok trasy, która prowadzi do Otusza czy też Sulęcinka. Z resztą każdy ze szlaków, który znajduje się na terenie parku jest godny polecenia. Po drodze miniemy wiele ciekawych zabytków z dworkami i kościołami w rolach głównych. Warto także wybrać się na wyspę na Jeziorze Góreckim na której znajdują się ruiny zamku Klaudyny Potockiej. 

Po wyprawie warto jest odpocząć i nabrać sił do działania – niekoniecznie w mieście. Idealnym wyborem będą obiekty znajdujące się w niewielkich miejscowościach. Wśród nich taki jaki Sezony Hotel. Dojazd do niego jest bardzo dobry – znajduje się nieopodal drogi ekspresowej S5 i węzła autostrady A2. Wysoki standard pokojów w duecie z dobrą kuchnią gwarantuje miły wypoczynek. 

Jezioro Kociołek, Wielkopolski Park Narodowy, fot. Nostrix, CC-A

Gdzie na weekend w okolicach Poznania – Biskupin

Biskupina i tamtejszego Muzeum Archeologicznego nie trzeba nikomu przestawiać. Mimo że znajduje się on blisko 100 km od Poznania, to każdy z mieszkańców naszego kraju powinien chociaż raz życiu zobaczyć ten jakże ważny punkt na Szlaku Piastowskim. Dwuhektarowa osada w Biskupinie otoczona drewnianym wałem ma już blisko 2700 lat. To teren na którym mieszkało niemal 1000 osób. 

Mimo że wiele chat, które niegdyś znajdowały się w osadzie to pieśń przeszłości, to nadal możemy poczuć tu wyjątkowy klimat. Dzieje się tak zarówno za sprawą kilku zrekonstruowanych obiektów mieszkalnych, jak również wielu sprzętów codziennego użytku jej mieszkańców. Możemy także podziwiać muzealną wystawę pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”. 

Chaty w Biskupinie, fot. Chrumps CC-A

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(13) { ["address"]=> string(52) "Sezony. Restauracja i Hotel, Topolowa, Trzek, Polska" ["lat"]=> float(52.3501848000000080673999036662280559539794921875) ["lng"]=> float(17.148016200000000708314473740756511688232421875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJZU2l1pH3BEcR0vz0aczmH34" ["name"]=> string(27) "Sezony. Restauracja i Hotel" ["street_number"]=> string(2) "25" ["street_name"]=> string(8) "Topolowa" ["city"]=> string(5) "Trzek" ["state"]=> string(13) "Wielkopolskie" ["post_code"]=> string(6) "62-025" ["country"]=> string(6) "Polska" ["country_short"]=> string(2) "PL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: