portugalia

Kamperem po Europie – Portugalia

Perspektywa spędzenia czasu w tym malowniczym kraju oraz gwarancja udanej pogody przyciągają co roku wielu turystów. Choć trasa z Polski do Portugalii liczy ponad 3 tysiące kilometrów, po drodze można zaplanować szereg przystanków w Niemczech, Francji czy Hiszpanii.

Będąc już na miejscu, podróżujący musi wybrać kemping, na którym spędzi noc. Jeśli planowany jest objazd kraju, to lepiej jeszcze w Polsce przygotować plan podróży i wybrać miejsca noclegowe, ponieważ spanie na dziko w Portugalii nie jest możliwe. 6 stycznia 2021 roku weszło w życie prawo, które mówi o tym, że spanie w kamperze poza wyznaczonymi do tego obszarami jest zakazane. Ceny kempingów wahają się tu od 80 zł/dobę do 135 zł/dobę – wszystko zależy od lokalizacji i standardu.

Poza kempingami można skorzystać ze specjalnie oznaczonych placów czy parkingów – w takich miejscach możliwe jest spędzenie nocy. Bardzo ważne jest przestrzeganie tej zasady, ponieważ zarówno Gwardia Narodowa, Policja, jak i straże gminne mają uprawnienia do kontroli oraz wystawienia mandatu, a ten może wynieść kierowcę kampera nawet od 200 do 36 000 euro, czyli nawet 173 tysięcy złotych, jeśli parkuje na przykład w obszarze chronionym! Portugalczycy złamanie tego zakazu traktują jako przestępstwo przeciwko środowisku. Jeśli chodzi o parkowanie w miejscach objętych zakazem zatrzymywania się lub postoju, za jego złamanie kierowca może zapłacić od 50 do 300 euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 240 do 1440 zł.

Portugalia jest bardzo dobrze skomunikowana. Może pochwalić się autostradami mierzącymi łącznie ponad 3 tysiące kilometrów. Za większość z nich trzeba jednak zapłacić. Ceny wahają się od 7 do prawie 50 euro, wszystko zależy od długości odcinka i tego, czy dane auto jest zarejestrowane w Portugalii. Miejscowi pomyśleli jednak o turystach i stworzyli system EasyToll, na który wystarczy się zarejestrować, a numery rejestracyjne samochodu zostaną połączone z kartą kredytową. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://gotoportugal.eu/.

Co warto zobaczyć? Na pewno nie można zrezygnować z odwiedzenia stolicy Portugalii, Lizbony. To urokliwe miasto pełne jest wzniesień, wąskich uliczek i pięknej architektury. Nie jest to typowa metropolia. Zapewne każdy kojarzy ze zdjęć lub filmów żółte wagoniki sunące w górę i w dół pomiędzy kamienicami. To Elevadro da Bica, uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych kolejek na świecie. Warto odbyć nią podróż pomiędzy wzniesieniami São Paulo i Largo do Calhariz, aby móc pozachwycać się wspaniałymi widokami miasta i rzeki Tejo. W stolicy koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy Klasztor Hieronimitów czy największy plac w mieście – Plac Comercio. W tym klimatycznym mieście można się naprawdę zakochać.

W Portugalii można prowadzić auto, mając w organizmie do 0,5 promila, ale po przekroczeniu tej liczby kierowcy grozi mandat w wysokości od 250 do nawet 1250 euro oraz zatrzymanie prawa jazdy na okres od miesiąca do roku. Dlatego, jeżeli podróżujący chce odwiedzić Porto, miasto miłośników wina, niech lepiej wcześniej zaparkuje bezpiecznie na kempingu i dopiero po tym uda się na wycieczkę po klimatycznych uliczkach, przy których stoją beczki wypełnione po brzegi porto. Miasto – od którego nazwę bierze wzmacniane wino – zachwyca nie tylko doskonałym trunkiem, ale i feerią barw. Kolorowe budynki, romantyczne uliczki… to miasto tętni życiem.

Wenecja w Portugalii? Zaraz, zaraz, czy to możliwe? Jeżeli turysta zdecyduje się odwiedzić Aveiro, miasteczko nad kanałami, to tak! Można tam przepłynąć się łódką, czy pospacerować po nabrzeżu, korzystając z uroków tego magicznego miejsca.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(8) "Portugal" ["lat"]=> float(39.399871999999987792762112803757190704345703125) ["lng"]=> float(-8.2244539999999997093027559458278119564056396484375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJ1SZCvy0kMgsRQfBOHAlLuCo" ["name"]=> string(10) "Portugalia" ["country"]=> string(10) "Portugalia" ["country_short"]=> string(2) "PT" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: