skuter wodny

Kurs na skuter wodny – jak wygląda i ile kosztuje?

Zabawa nad wodą ma różne oblicza. Jedną z najprzyjemniejszych form spędzania czasu jest jazda skuterem wodnym. Jeżeli nie posiadasz wymaganych uprawnień, pozostaje Ci niewielkie pole manewru. W takich okolicznościach jesteś w stanie jedynie zasiąść za sterami jednostki, której moc silnika nie przekracza 10 kW, czyli około 13 KM.

Takie maszyny dysponują ograniczonym potencjałem. W konsekwencji doznania z jazdy mogą okazać się niewystarczające dla osób, które pragną przecinać taflę wody z większą prędkością. Co więcej, większość skuterów wodnych jest wyposażonych w silniki posiadające większą moc.

W związku z tym nie pozostaje nic innego jak tylko wyrobić stosowne uprawnienia. Przekonaj się zatem, z czym się wiąże skuter wodny, kurs i egzamin państwowy.

Jakie uprawnienia na skuter wodny?

Polskie prawo wyraża się precyzyjnie w opisywanej kwestii. Jeśli chcesz spróbować swoich sił za kierownicą skutera wodnego o mocy silnika powyżej 10 kW, musisz być posiadaczem patentu sternika motorowodnego. Warto zaznaczyć, że wyrobienie takich uprawnień otwiera Ci drogę do szerszej gamy możliwości. Oprócz skuterów wodnych będziesz w stanie też legalnie prowadzić łodzie motorowe.

W przypadku wód śródlądowych możesz pływać do woli. Jeśli chcesz wyruszyć w morze, przepisy pozwalają na korzystanie z jednostek o maksymalnej długości 12 metrów. Do dyspozycji masz akwen obejmujący 2 mile morskie od brzegu. Musisz jednak poruszać się w porze dziennej.

Na podstawie powyższych czynników można zatem stwierdzić, że licencja na skuter wodny pozwala upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Gdy znudzi Ci się kompaktowy demon prędkości, możesz przesiąść się do większej jednostki.

Jak wygląda kurs na skuter wodny?

Program szkolenia można podzielić na dwa główne segmenty. Po pierwsze musisz posiąść wiedzę teoretyczną. Na tym etapie zapoznasz się z przepisami ruchu w środowisku wodnym i zgłębisz tajniki budowy skutera wodnego. Poza tym zdobędziesz informacje z zakresu ratownictwa, meteorologii, oznaczeń żeglugowych oraz locji.

Drugą część stanowi praktyczna nauka jazdy na skuterze wodnym. Instruktorzy pokażą Ci, w jaki sposób prawidłowo manewrować maszyną. Szkolenie nie ogranicza się jednak do prezentowania łagodnej jazdy. Na wodzie zdarzają się niespodziewane sytuacje, a Ty musisz wiedzieć, w jaki sposób stawić im czoła. Podczas kursu dowiesz się zatem jak ograniczyć ryzyko do minimum.

Lekcje prowadzone są w trybie godzinowym. Od kandydatów wymagany jest udział przynajmniej w jednej jednostce szkoleniowej trwającej 60 minut. Poza tym nie istnieją określone ramy czasowe. Jeśli czujesz się pewnie, możesz poprzestać na jednej godzinie praktycznej nauki pod okiem instruktora. Rekomendowane jednak jest odbycie kursu w dłuższym wymiarze czasowym.

Kto może przystąpić do kursu?

Osoby pełnoletnie mogą wziąć udział w szkoleniu bez spełniania dodatkowych kryteriów. Jeżeli masz przynajmniej 14 lat, zostaniesz dopuszczony do kursu, ale musisz dostarczyć zgodę podpisaną przez rodziców bądź opiekunów.

Warto zaznaczyć, że istnieją też pewne ograniczenia dotyczące jednostek, którymi mogą poruszać się osoby poniżej 16 roku życia po zdaniu egzaminu. W takiej sytuacji do dyspozycji świeżo upieczonego sternika motorowodnego są jednostki dysponujące mocą silnika nie większą niż 60 kW, co przekłada się na około 80 KM.

Kurs na skuter wodny – cena

Wielu osób planujących przystąpienie do egzaminu zastanawia się, ile kosztuje kurs na skuter wodny. Otóż każda godziny lekcji pod opieką wykwalifikowanego instruktora wiąże się z kosztem rzędu 370 złotych. W tej cenie otrzymujesz możliwość odbycia szkolenia praktycznego. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowym przygotowaniu, możesz skorzystać z kursu na patent sternika. Wówczas cena wynosi 450 złotych. Stawka obejmuje przekazanie kandydatowi kompletu materiałów do nauki, wsparcie instruktora, a także pokrycie kosztu paliwa do jednostki.

Poza tym musisz też uwzględnić wydatki związane z oficjalnym egzaminem. W końcu to zazwyczaj bywa główny cel, który bierzesz pod uwagę, decydując się na udział w kursie. Sam egzamin na skuter wodny kosztuje 250 złotych. Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze 50 złotych, które zostanie przeznaczone na poczet wydania patentu. Jeśli jesteś uczniem albo studentem, możesz skorzystać z 50-procentowej zniżki.

Podsumowanie

Przystąpienie do kursu powinno wynikać nie tylko z chęci uzyskania dostępu do niezapomnianych doświadczeń. Nie do przecenienia są również względy bezpieczeństwa. Szkolenie pozwoli Ci cieszyć się jazdą bez stwarzania niepotrzebnego ryzyka. Postaraj się też nie nastawiać na jak najszybsze ukończenie kursu. Początkowe przekonanie o swoich zdolnościach bywa złudne. W niektórych przypadkach takie podejście wynika bardziej z brawury niż posiadania realnych umiejętności. Warto zatem wykupić kilka dodatkowych lekcji, aby zgromadzić więcej doświadczeń. Im więcej uwagi poświęcisz treningowi, tym łatwiejszy okaże się egzamin i późniejsze pływanie.

Niniejszy artykuł powstał dzięki pomocy instruktora Artura Chomicza, właściciela szkoły motorowodnej: Motosternik, która specjalizuje się w kursach motorowodnych. Zapoznaj się z ich ofertą kursów na skutery wodne pod adresem: https://www.motosternik.pl/kursy-motorowodne/skuter-wodny/.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(13) { ["address"]=> string(36) "HOTEL500, Warszawska, Zegrze, Polska" ["lat"]=> float(52.4500000000000028421709430404007434844970703125) ["lng"]=> float(21.008611099999999538567863055504858493804931640625) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJ9weS-yE1GUcRXLyaX0yGtuA" ["name"]=> string(8) "HOTEL500" ["street_number"]=> string(3) "31A" ["street_name"]=> string(10) "Warszawska" ["city"]=> string(6) "Zegrze" ["state"]=> string(11) "Mazowieckie" ["post_code"]=> string(6) "05-130" ["country"]=> string(6) "Polska" ["country_short"]=> string(2) "PL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: