Glowny-budynek-wystawienniczy-kolegium-jezuickie

Muzeum Śląska Opolskiego – Zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych i szkolnych – oferta marzec 1.03.-11.03.2022

Czując już powiew wiosny i idącą za nią eksplozję barw, inspirującą do zabawy, ale i ciężkiej pracy, zapraszamy na zajęcia edukacyjne w czasie których połączymy teorię z praktyką (twórczą zabawą). Proponujemy realizację zajęć edukacyjnych w trzech blokach tematycznych

OFERTA DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH – ZAJĘCIA TEORETYCZNO – WARSZTATOWE realizowana w gmachu głównym MŚO, Mały Rynek 7, Opole

(poniższe bloki tematyczne stanowią marcowe uzupełnienie stałej oferty edukacyjnej Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu [kliknij i zapoznaj się z stałą ofertą edukacyjną].

1. W co się bawić ? Historia zabawy i zabawek – gry i zabawy. (Część teoretyczna realizowana na ekspozycji stałej- Historia/Ostrówek).

2. Czy Wy wiecie czy nie wiecie czeladnicy są na świecie. Kilka słów o dawnych cechach w Opolu, zajęcia teoretyczno-warsztatowe. (Część teoretyczna realizowana na ekspozycji stałej- Historia).

Głównym źródłem utrzymania mieszkańców osiemnastowiecznego Opola, aż do końca XVIII wieku było rzemiosło – z rękodzieła; przetwórczego utrzymywała się ponad połowa mieszkańców. Historię opolskich rzemieślników obrazuje sala, w której zgromadzone zostały przedmioty związane ze śląskim rzemiosłem cechowym, m.in.: skrzynie i lady, pieczęcie i dokumenty, tarcze trumienne, sztandary rzemieślnicze, ołtarze opolskich cechów tkackiego i szewskiego. Przedstawiono rozmaite wyroby: naczynia, klucze, kłódki, zawiasy, narzędzia (wśród nich m.in. okazały strug stolarski z 1726 roku).

Jakie były najpopularniejsze zawody w tamtym okresie w Opolu, jakie warunki musiał spełniać czeladnik zanim otrzymał certyfikat, jak funkcjonowały cechy rzemieślnicze i tym podobne tajemnice poznamy zajęciach Zostań czeladnikiem. Kilka słów o dawnych cechach w Opolu.

Dobra organizacja czasu i pracy to klucz sukcesu nie tylko pracujących, ale także bardzo przydatne umiejętności w czasie nauki. Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani i musimy wykonywać coraz więcej zadań i pamiętać o wielu rzeczach. Żeby dobrze opracować harmonogram dnia i pamiętać

o wszystkich czekających nas zadaniach, dobrze jest wspierać się notatnikiem, organizerem, który pomoże nad wszystkim zapanować. Wykonamy go w części warsztatowej spotkania.

3. Obrazy z kwiatów, zajęcia teoretyczno-warsztatowe. (Część teoretyczna realizowana na ekspozycji stałej- Galeria malarstwa polskiego XIX-XX wieku/Ceramika górnośląska).

Kwiaty to jeden z najpopularniejszych motywów w sztuce. Czerpią z niego nie tylko malarze, ale i pisarze, poeci, architekci, projektanci mody czy twórcy ludowi.

Kwiaty to także atrakcyjny temat do przeprowadzenia zajęć z dziećmi, zwłaszcza że wiosna już za rogiem, wkrótce oczaruje nas bogactwem barw, kształtów, zapachów- przygotujmy się na jej odbiór, poznajmy symbolikę. W części warsztatowej spotkania za sprawą magii papieru, barw uczestnicy wykonają obraz z kwiatów 3 D.

Czas trwania: ok. 60 min.

Terminy: do ustalenia, wtorek – piątek, 9.30 –14.00, koszt: 10 zł / os.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(11) "mat.prasowe" ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: mat.prasowe

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.prasowe

meta_desc: