Maroko

Najpopularniejsze miasta Maroka

Maroko ma piękną historię. Każde z miast ukazuje inną odsłonę tego barwnego Państwa. Casablanca to miasto białych zabudowań i wielu westchnień, Marrakesz jest światem strzelistych minaretów, czerwonych murów, nieziemskiego placu Dżami al-Fana, a Rabat to przyjemna stolica z bogatą historią, luksusowym charakterem i dostępem do oceanu. 

Casablanca kojarzy się nie tylko z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman, ale przede wszystkim z północnoafrykańską egzotyką i imponującą, białą zabudową. Czwarta co do wielkości metropolia na kontynencie afrykańskimi jest turystyczną wizytówką Maroka i jednocześnie największym miastem w kraju, chociaż niejeden turysta widzi w niej którąś z metropolii europejskich – często popularną Casę porównuje się na przykład do Marsylii. Ekskluzywne sklepy nie różnią się od innych na całym świecie, nowoczesne limuzyny przemierzają szerokie bulwary, a w wykwintnych restauracjach przesiadują dostojni goście, którzy przylecieli do tego pięknego miasta, żeby poczuć wspaniałą atmosferę i niepowtarzalny klimat. Śródmieście Casablanki jest bardzo nowoczesne. Drapacze chmur, luksusowe hotele i majestatyczne aleje świadczą o tym, że stolica biznesu przyciąga nie tylko spragnionych wypoczynku turystów, ale także inwestorów z całego świata prowadzących w tym miejscu swoje interesy.Zwiedzanie miasta warto zacząć od placu Place des Nations Unies rozpościerającego się na granicy „ville nouvelle” – nowej dzielnicy miasta oraz zabytkowej medyny. Luksusowe hotele, sklepy i biura podróży ciągną się kilometrami wzdłuż avenue des FAR, która jest najlepszą lokalizacją do zatrzymania się w mieście na dłużej. Główną arterią jest jednak boulevard Mohammed V, gdzie siedziby mają banki i dobre sklepy, do których można udać się na ekskluzywne zakupy. Okoliczne budynki to prawdziwe dzieła sztuki postawione przez Francuzów na początku XIX w., a przylegające do nich pasaże handlowe to miejsca, gdzie można przepaść na wiele godzin. Rue Prince Moulay Abdellah jest najmodniejszą ulicą w mieście, która wieczorami zapełnia się spacerującymi turystami poszukującymi rozrywek i dobrych lokali gastronomicznych. Świetnym miejscem do odpoczynku jest Place Mohammed V okolony terenami zielonymi z ławeczkami i fontannami. Na zakupy związane z poszukiwaniem tradycyjnych pamiątek najlepiej udać się do medyny – najstarszej części Casablanki, której wejścia strzegą dwie oryginalne bramy. Dla chętnych poznania historii miasta znajdzie się również mnóstwo zabytków. Warto na przykład zobaczyć meczet Szleuh i bastion Skala, a interesującą może okazać się wizyta w jedynym w krajach muzułmańskich Muzeum Żydowskim. Każdemu turyście spędzającemu czas w mieście, w którym panują niewyobrażalne upały marzy się kąpiel w błękitnym oceanie. Casablanka pod tym względem nie zawodzi, gdyż podziwiając luksusową dzielnicę Ajn Diab z wspaniałymi willami można udać się na położoną niedaleko miejską plażę, która pomimo panującego tam tłoku cieszy się niezwykłym powodzeniem. Jak przystało na tak prężnie działającą metropolię nie brakuje w niej miejsc poświęconych rozrywce i życiu nocnemu. W bogatych dzielnicach turyści znajdą dziesiątki klubów i dyskotek zachęcających swoimi dźwiękami do odwiedzin oraz wspaniale wystrojonymi wnętrzami, w których można spędzić niezapomniane chwile.

Marrakesz atrakcje turystyczne

Turystyczny lider Maroka, który według wielu turystów pod względem atrakcji prześciga Casablancę i Agadir. Od nazwy Marrakesz pochodzi nazwa kraju, przez co jest rozpoznawalnym miejscem niemalże na całym globie. Miasto owiane wieloma legendami słynie z aury tajemniczości, a malownicza okolica oraz bliskość Atlasu Wysokiego tworzy niezwykłe tło dla tego zadziwiającego miejsca. Do Marrakeszu turyści przybywają, żeby podziwiać wspaniałe, czerwone mury, wyjątkowe targowisko, niezliczone palmy oraz wypoczywać za sprawą doskonale przygotowanej bazy turystycznej.W Marrakeszu można poczuć się magicznie, wystarczy wejść przez jedną z bram do istnego raju dla turystów i podziwiać świat strzelistych minaretów, smukłych drzew palmowych oraz plątaninę wąskich uliczek uchodzących wśród podróżników za niebywałą atrakcję. Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W sławnej metropolii spotykają się od wieków dwie odmienne kultury: tradycyjnych Berberów i napływających setkami ludzi Zachodu. Pierwszy ośrodek założyła w tym miejscu około 1070 r. dynastia Almorawidów, a sprawny władca Jusuf Ibn Taszfin szybko zawładnął całym obszarem Maroka. Po licznych wojnach władzę w rozwijającej się metropolii objęli Almohadzi, natomiast kulturalne i naukowe znaczenie Marrakesz zyskał za sprawą zdolnego stratega Jakuba al-Mansura. Nad miastem rządy sprawowali jeszcze Sadyci i Alawici, z kolei dzięki Francuzom ulice nabrały niespotykanego wyglądu architektonicznego i zyskały sławę jako centrum turystyczne przyciągające globtroterów z całego świata.

Poruszanie po mieście ze względu na masę krętych uliczek, zaułków i mini-placyków jest nie lada wyzwaniem, ale poradzi sobie z nim każdy wprawiony turysta. Jedynie w trakcie przechodzenia przez ulicę należy wykazać się niemałym refleksem, gdyż miejscowi kierowcy uchodzą za bardzo roztargnionych. Najważniejsze atrakcje Marrakeszu znajdują się w sąsiedztwie placu Dżami al-Fana i bez problemu można je zwiedzić poruszając się wyłącznie na pieszo. To najsłynniejsze miejsce w Maroku rozpoznaje się po dźwiękach z ludowych instrumentów, dymie pochodzącym z grilla ustawionego w każdej restauracji oraz kołyszących się na wietrze gazowych lampkach tworzących wieczorami niesamowity nastrój. Nie ma tam co prawda zabytków, ale tłumy turystów przechadzających się po tym zadziwiającym miejscu świadczą o jego niepowtarzalności. Zachwycają setki barwnych postaci przewijających się przez plac, oglądać można między innymi zaklinaczy węży, muzykantów, akrobatów, kuglarzy, tancerzy i gawędziarzy opowiadających o lokalnych legendach. W setkach jadłodajni można trafić na wyborny „tadżin”, „harire” czy „brochettes” i wiele innych miejscowych smakołyków. Nie bez powodu plac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki swojemu barwnemu i wielokulturowemu charakterowi docenianemu przez turystów zwiedzających miasto. Po zobaczeniu tego zadziwiającego miejsca można odpocząć na tarasie restauracji z pięknym widokiem na miasto lub wybrać się na podziwianie najwspanialszego w całej Afryce, zachowanego w oryginalnej wersji XII-wiecznego minaretu Kutubijja. Zabytkową medynę otaczają imponujące mury obronne, które ciężko obejść, gdyż rozciągają się na długości kilkunastu kilometrów. Ich niezwykłe barwy zmieniające się w różnych porach dnia i majaczące w tle góry Atlasu zasilą z pewnością niejedno archiwum fotograficzne. Na zakupy warto udać się na targowiska (tzw. „suki”) położone na północ od Dżami al-Fana – można tam znaleźć niezwykłe marokańskie pamiątki i przy okazji zobaczyć jak wygląda codzienne życie lokalnej społeczności. Turyści tłumnie podziwiają Place Ben Youseff z meczetem Ibn Jusufa lub zapoznają się z historią w Muzeum Marrakeszu. Warto zobaczyć też Kubbę Almorawidów oraz zachwycającą szkołę koraniczną – medresa Ben Youssef, do której ustawiają się długie kolejki wczasowiczów pragnących zwiedzić bajeczną budowlę ze skomplikowanymi dekoracjami o najwyższej wartości artystycznej. Na trasie swojej wędrówki można umieścić liczne pałace i place, których ogromna ilość zapewnia wiele godzin owocnych spacerów. Przy upałach sięgających 40ºC warto na chwilę schronić się w znanych parkach : Cyber Park Moulay Abdessalam i ogrodzie Agdal z ciekawym system nawadniającym doprowadzonym w to miejsce jeszcze w średniowieczu. Po długich wędrówkach spokój i cień dają także wspaniałe gaje palmowe, a bogata oferta kulturalna i rozrywkowa sprawi, że wieczory spędzone w tym mieście na długo zapadną w pamięci.

Rabat atrakcje turystyczne

O stolicy Maroka mówi się, że jest przede wszystkim administracyjną stolicą, starym portem rzymskim, byłą bazą Almohadów prowadzących z tego miejsca wyprawy przeciwko Hiszpanii oraz sławną piracką przystanią. Wspaniałym zabytkom towarzyszą liczne atrakcje turystyczne związane z wypoczynkiem w tej liczącej się na świecie metropolii. Stolica jest dumna ze swojej przeszłości, a swoim wyglądem przypomina liczące się miasta europejskie.

Początki Rabatu sięgają VIII w., p.n.e., a liczne ślady odkryte przez archeologów dowodzą, że na tych terenach zamieszkiwali Fenicjanie i Kartagińczycy. Po czasach rzymskich niezależna kolonia przekształciła się w królestwo berberyjskie, którego główny rozkwit wiązał się z rozwojem portu, niezwykle ważnego w tej części regionu. U ujścia rzeki wzniesiono warowny klasztor, którego celem była obrona przed licznymi najazdami. Budowle tego typu nazywano ribatami i stąd właśnie wzięła się nazwa miasta. Samo założenie Rabatu wiąże się z przybyciem na te ziemie dynastii Almohadów i przebudowaniem klasztoru na warowną kazbę. Gdy w mieście osiedlili się piraci, ich okręty napadały na europejskie statki handlowe, zapuszczając się czasami nawet w rejony wybrzeża amerykańskiego. To właśnie w Sali – mieście satelickim Rabatu do niewoli dostał się Robinson Crusoe, bohater znanej powieści Daniela Dafoe. Obecny wygląd i pozycję Rabat zawdzięcza Francuzom, którzy w 1912 roku wynieśli miasto do rangi protektoratu zachowanego do czasów dzisiejszych.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(67) "Maroko - atrakcje turystyczne w Maroko - ciekawe miasta - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(133) "Wybierz egzotyczne wakacje w Maroko i jego najpopularniejszych miastach. Maroko to centrum egzotycznej kuhni, kolebka muzułmanizmu. " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(6) "Maroko" ["lat"]=> float(31.7917020000000007939888746477663516998291015625) ["lng"]=> float(-7.09261999999999925847760096075944602489471435546875) ["zoom"]=> int(5) ["place_id"]=> string(27) "ChIJjcVRlmGICw0Rw_8sxIGT09k" ["name"]=> string(6) "Maroko" ["country"]=> string(6) "Maroko" ["country_short"]=> string(2) "MA" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Maroko - atrakcje turystyczne w Maroko - ciekawe miasta - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierz egzotyczne wakacje w Maroko i jego najpopularniejszych miastach. Maroko to centrum egzotycznej kuhni, kolebka muzułmanizmu.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Maroko - atrakcje turystyczne w Maroko - ciekawe miasta - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierz egzotyczne wakacje w Maroko i jego najpopularniejszych miastach. Maroko to centrum egzotycznej kuhni, kolebka muzułmanizmu.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Wybierz egzotyczne wakacje w Maroko i jego najpopularniejszych miastach. Maroko to centrum egzotycznej kuhni, kolebka muzułmanizmu.